• ingilizce'de çok sert, acımasız, zalim anlamlarına gelen ve hemen hep kanunları, kuralları, yönetim biçimlerini nitelemek için kullanılan sıfattır (misal: draconian laws, draconian punishment). kelimemiz milattan önce yedinci yüzyılda, atina'nın en huzursuz, suç oranlarının en yüksek, isyanların en fazla olduğu bir dönemde göreve gelen draco adında bir kanun koyucudan gelmektedir. draco'nun yunanca'da direk ejderha anlamına geldiğini de belirteyim bu arada (bizde olsa ejder koyarlardı adını muhtemelen).
    işte bu draco ortamı nizama sokmak adına öyle yasalar yaptı ki, misal cinayetin de, sokak ortasında küfretmenin de cezası ölümdü. bunu şöyle açıklıyordu adamımız kendi içinde gayet tutarlı bir mantıkla: "küçük suçlar ölümü hak eder, büyük suçlar içinse daha ağır bir ceza bilmiyorum."
    bu şekilde yani. draco gitti, draconian kaldı yadigar.
  • sözlük yazarı versiyonu olan, beğenmediği bir entry için özel mesajla küfreden sivilceli bir internet kafe veledi.

hiç düşünme, troll deyip bas geç. ne sözlüğe ne kendine faydası yok.
  • isveçli doom/gothic metal grubu.
  • death, come near me adında silip süpüren bir parçası olan doom metal grubu.
  • 6 sene gecikmelide olsa dilegi gerceklesen kartal. daha ortada euro 2008 maclari sonrasi yokken hic kimse bilmeden bilici tanisimasinida takdir ettigim. helal olsun.
    (bkz: #11775136)
  • dinlediğimden beri bir insan rivers between us gibi bir şarkıyı nasıl yapar, neden yapar diye düşündürmüş grup. zamanında death, come near me ile de amımıza koymuştu, an itibariyle death, come near me draconiancılığından bu adamların başka şarkıları da var draconiancılığına yükseldim.
  • lise döneminde aralıksız dinlediğim grup. albümlerini cd'ye çekip durmadan dinlerdim. istiklal'de pasajlara girip bunların t-shirtlerini aradığımı hatırlarım. death, come near me diye bir şaheser bırakmışlardır bu dünyaya.
  • anders abimizin instagram paylasimina gore, johan ve heike ile yeni albumun calismalarina basladigi ilan edilen taptigim grup.

not : evet o rock offlarda, headbangerslarda draconian t-shirtleriyle ortalikta dolasan benim.
  • sirenia ve tristania sevenlerin büyüsüne kapilacagi garanti olan isvecli gothic-doom metal grubu... 10 yillik amatör tecrübelerinden sonra iki tane albüm cikarmislardir...
    albümleri icin: (bkz: where lovers mourn), (bkz: arcane rain fell)
  • turning season within ile kalpleri dağlamaya devam eden grup, ingiliz doom metali ekolünün bitişinden sonra piyasadaki en iyi doom metal grubu oldular.
hesabın var mı? giriş yap