907 entry daha
  • filmi bugün izledim. çok fazla kişi tarafından beğenilmediği, bir kısım kişi tarafından beğenilmese bile nolan hatrına beğendim denilen bir film olduğunu düşündüğüm için en düşük beklenti ile gittim. beklediğimden fazlasını buldum.

--- `bence spoiler değil ama ya arada spoiler kaçarsa spoileri` ---

filmin en büyük eksiği 400.000 kişinin tahliyesinden bahsedilen olayda 100-200 kişilik ekip kullanılması. sahiller bomboş. açılış sahnesinde tepelerine bomba yağıyor, ölen ölüyor da kimse yaralanmıyor mu lan. neden kimse inlemiyor, o hengame neden yok. bir suserin yazdığı gibi sahil sahneleri biraz yüzeysel olmuş, bu bir gerçek.

olayların farklı zaman dilimlerinde anlatılması şahane olmuş bence. bu nolan farkı oluyor. görseller şahane. çekim muhteşem. müzikler de bir o kadar güzel. oyuncular da iyi seçilmiş. ben bu kısımlardan hayli keyif aldığımı söyleyebilirim.

ana tema olmaması bence sorun değil. beni boğmadı bu durum. ancak dunkirk tahliyesi ile ilgili tarihsel bilgisi olmayan insanın şu filmi biraz tarih karıştırmadan anlaması zor. dunkirk coğrafi olarak nerede, savaşta ne gibi bir öneme sahip, neden sıkıştı bu kadar insan orada, almanlar neden bu kadar önemli bir hata yaptı vs. gibi gerçekler yüzeysel de olsa anlatılsa idi daha etkili olabilirdi bence. ha öte yandan belki de nolan amcam açın araştırın diye de böyle yapmış olabilir. film arası ve sonunda herkes viki'ye abanmıştı çünkü.

ingilizlerin çok büyük başarı kazanmışlar gibi lanse edildiğini iddia eden kişilere ise katılamadım. okuduğum kadarıyla dunkirk tahliyesi sonrası churchill psikolojik savaşı kazanmaya yönelik adımlar atmış. orada anlatılan da bu psikolojik savaştı zaten. biz 400.000 kişiyi tahliye ettik, zaferimiz başladı, tahliye sonrasında savaşın seyri değişti demeye getirmiş. ki tarihte de gerçekten böyle olmuş gibi görünüyor. ha hitler'in bağlanan basiretini de gösterselermiş daha iyi olabilirmiş tabi. hani "almanlar biraz hızlı davransalardı neler olurdu"yu görmek güzel olabilirdi. burada tek yönlü anlatıldığı ise kesinlikle doğru bence.

nolancığımın diğer filmlerine kıyasla ortalama bir film olsa da şu anda vizyonda var olan izlemeye değer filmlerden olduğu kesin. beklentisiz gidin izleyin beğeneceksiniz.

--- spoiler ---
682 entry daha
hesabın var mı? giriş yap