şükela:  tümü | bugün
 • yine birçok dünya ülkesinin önünde olduğumuzu göstermiş olan bir harita. kaynak

  harita
 • ecdadımızın 1858’de eşcinselliği yasallaştırarak fransa’nın ardından avrupa’daki öncü memleketlerden birisi olmamızı sağladığını gösteren haritadır. kafalarında suudi arabistan gibi bir memleket tasavvuruyla ecdat güzellemesi yapan ya da tam tersine osmanlı yerenlere en güzel cevabı vermiştir.
 • osmanlıda 1856 ıslahat fermanı'nda hedeflenen özgürlük seviyelerine(!) ulaşıldığını göstermesi açısından kıymetli bir veri içeren hede.
 • harita gerçek ise dahi, legalleşme eşcinsellerin özgürce sevgili olması ilişki yaşaması için değil, çok eski olan “oğlancılık” geleneğini legalleştirmek içindir.
  not: homofobik değilim

  edit: yorumu bunun üzerinden osmanlı güzellemesi yapılmasına karşı yazdım homoseksüellikle alakası yok. hanedanın toplumu çoğu açıdan baskılayıp seri şekilde kelle kestiği bir yerde bu legalleşmenin kişi hak ve özgürlüğü amacı güttüğünü düşünecek kadar salak olmayın amk.
 • https://aeon.co/…-teaches-us-about-sexual-pluralism

  bu makaleye gore ve arastirip kolaylikla bulacaginiz bir cok akademik makaleye gore ; osmanli imparatorlugunda 3 cinsiyet oldugu var sayilirmis ; kadin, erkek, oglan. oglanlarin farkli bir cinsiyet olarak ayrilmasinin sebebi yuzde killarinin olmayisi ve vucut karakteristikleri olarak kadin vucuduna erkek vucudundan daha cok benzerlik gosterdikleri halde vajinalari olmadigi icin. makaleye gore her yetiskin erkek bir zamanlar oglan oldugu icin aslinda bir yerde transeksuel sayilirmis. cunku cinsiyet oglanlar ve erkekler icin net kavramlar degilmis. oglanlar bu sebeple arada kalmis bir sekilde buyurmus.

  yine makaleye gore de heteroseksuel/homoseksuel diye bir cinsellik kavrami olmadigi gibi iki cinsel egilim oldugu kabul edilirmis bu da icine girilen/icine giren (penetrating and being penetrated).

  kimin kiminle bu penetrasyon eylemini gerceklestirdigi de onun kisisel zevki olarak algilanirmis. oglanlar ve kadinlar genelde "icine girilen" (igrenc bi terim ama baska nasil anlatilir bilemedim) olduklari icin, toplumda yetiskin erkeklerle ayni statuye sahip degillerdi, onlar kadar asil sayilmadilar. aslinda antik yunandan kalma bu unsur 2000 yil sonra hala ayni.

  edit : kisisel yorumum yok osmanli tarihi uzerine arastirmalar yapan uc akademisyenin buldugu bulgulara dayanan makaleden sadece bir kesit.

  tanim : (yine makale uzerinden) halkta oglanciliga karsi bir tutumun baslamasi ve bunun tepki almasi uzerine escinselligi yasal hale getirmistir olan osmanlinin da bulundugu haritadir. zira öncesinde resmi olarak yasal olmamasi demek, yasak oldugu anlamina gelmemekte.

  oglancilik pedofili ornegidir, gunumuz escinsellik ve her hangi bir lgbtqı+ bireyini oglancilikla karsilastirmak ise cahillikten oteye gidemez. pedofiller, lgbtqı+ bireylerince kabul edilmeyen, ve kesinlikle karsi cikilan bir topluluktur.

  konuyla ilgili reuters fack checking : https://www.reuters.com/…heir-acronym-iduskbn2352j8
 • haritanın çizimi (bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)
 • ülkemiz için bir gurur tablosudur.