aynı isimde "dünyanın en güzel kokusu" başlığı da var
  • yeni bir delibal vakası. delibal'ı izlemedim, bunu da izlemem. bunlar gibi üç beş film daha çekilsin aynı formülden üretilen tektip filmler diye onedio listesi yapılır. formülün şifreleri:

* cihangirli-beyaz türk-"trendy"-güzel kız
    * ruh hali gidip gelen-egzantirik-yakışıklı-tutkulu-hafif çatlak-sıfır maço* erkek
    *cihangir-nişantaşı-karaköy-galata-balat civarı hipster mekanları
    * avrupa'da belli başlı üst orta sınıf türklerin bokunu çıkardığı turistik beldelerde birkaç sahne
    * fragmanın üçte ikisinde eğlence, üçte birinde kavga-hüzün
    * filmin bir yerinde tema şarkısının söylendiği bar sahnesi

yazarken sıkıldım.
  • herkes anket başlığı sanıp yardırmış lan şaka gibi. insan bi üstteki entryleri okur neymiş bu aq falan der yani. filme gitmeyi düşünüyodum millet ne yazmış diye bakayım dedim bakmaz olaydım apış arasına kadar gitmiş muhabbet.
  • bir çift bu kadar mı uyumsuz olur...
    maalesef göz tırmalıyor, rıza ve tuba olmamış.
  • tuba ünsal'ın itici oyunculuğundan mıdır yoksa "kanka ayağı göt ayağı" klişesini yansıtırkenki sığlıktan mıdır hiç beğenmediğim filmdir.
  • yeni bir film.

rıza kocaoğlunu o sıfatıyla jön oynattılar ya artık herkes herşey olabilir diye düşündüren film. yahu o tiple nasıl başrol oynatırlar gerçekten ilginç.
  • izlediğim en kötü filmler arasında kendisine yer bulan sıkıcı film. bundan önce ilk sırada delibal vardı.

--- spoiler ---

delibal'da erkek karakter ölüyor. bunda kadın karakter ölüyor. zaten filmin ortalarında çiftimiz mıç mıç olunca dedim banko bunlardan birisi ölecek. çocuk adamın yanında oturduğuna göre ölecek olan kadın dedim.

tavşan gibi olan adam güzelim kıza kanka diyor. biz de bunu yiyoruz. ulan adam tavşan, uçanı kaçanı yatağa atıyor, o kızı arkadaş görüyorsa kızın çirkin olması lazım. bizi mi kandırıyorsunuz lan?! sonra tavşanımız arkadaşından aldığı gazla bu kızı sevdiğini fark ediyor ve tavşanlık müessesinden elini çekiyor, kendini aşkına veriyor. sonra kaderin cilvesi işte eski arkadaşı yeni karısı doğum esnasında ölüyor.

--- spoiler ---

yazarken içim sıkıldı.
  • kötü ve klişe bir senaryoya sahip son yıllarda türk sinemasında pek çok örneğini gördüğümüz romantik dram. senaryonun kesinlikle ciddi sorunları var. karakterleri bize sunuş şekli, aşkın gelişme şekli ve finaldeki plot twisti olmak üzere oldukça yanlış işlenmiş bir film. rıza kocaoğlu iyi bir oyuncu olmasına rağmen onun oyunculuğu bile yer yer çok yapay duruyor özellikle finaldeki sahneler. bilemiyorum neden böyle filmler çekiyoruz anlamıyorum son yıllarda böyle ergen kızları ağlatmayı hedefleyen filmlerle doldu ortalık. sadece para amaçlı zorlama senaryo yazıp, beceriksiz kişiler çekince böyle oluyor demek ki. ha bir de amsterdam'da çekilmiş müzik eşliğindeki gezme sahneleri için kalkıp oraya gitmeye hiç gerek yokmuş nerde çekseler olurmuş.
  • vasat bir film. bira şirketleri sponsor olmuş olacak ki kahvaltı saatinde bile bira içilen sahneyi görünce eşşeğin ziki dedirtmiştir. bir de başroldeki erkek oyuncuyu işte, çalışırken hiç göremedik ama sağlam para kazanıyor olmalı, seks-spor-bira ekseninde dönüyordu sürekli. bir kez olsun işe gittiğini görmedim.
  • --- spoiler ---

ruh hastası bir kadının bir adamin hayatini sikisini anlatan bir film.
    --- spoiler ---
  • bu film yeterince kötü olmayınca ikincisini çekmişler. o yeterince kötü olmuş. ben ikna oldum. umarım yapımda emeğine geçen herkes de ikna olmuştur da üçüncü film gelmez.
hesabın var mı? giriş yap