• - düşmanımın düşmanı benim dostumdur.
    - böyle böyle verdik koca imparatorluğu amına koduğum !
    - ehehe humanistim ben
    - godoşsun bence direk ...
  • matematik öğretmeninin pozitif ve negatif sayilarla carpma islemini anlatirken yararlandigi örnek.

lanömidömonamiemonanömilamidömonamiemonamilanömidömonanömiemonami ve teala ceddük...
  • eksi carpı eksşi esittir artının baska bi sekilde solenmesi..
  • ortaokulda carpim kurallarindan bahsen matematik hocamdan + icin dost, - icin du$man dedikten sonra; "- ve - carparsak + elde ederiz.. neden? cunku du$manimin du$mani dostumdur" $eklinde duyduktan yillar sonra sozlukte rastladigim, matematik di$inda herangi bir alanda dogrulugunu tasavvur edemedigim cumle.
  • başucu eser ilan edip coşmamak gerek, çünkü bu deyişte bahsi geçen dostun günü gününe uymaz.

dün: düşmanımın dostu.
    bugün: düşmanımın düşmanı - bana karşı büründüğü; dost.
    yarın: benim düşmanım.

zekidir, bilgilidir, laf cambazıdır fakat sinsi ve kaypaktır. deyişte dahi, bu madrabazdan; hem dost, hem düşman diye bahsedilir.
  • artık destur denmesi gereken düsturdur. şimdilerde adolf hitler sevgisi olarak baş gösteriyor. yıllardır, sağolsun politikacılarımız olsun medya olsun ''türk halkı duygusaldır, merhametlidir...'' bik bik ederek kafa bellediler ya, vay anasına arkadaş diyorum, adamlar ne tespit yapmış. baksanıza adolf hitler'i bağırlarına basacak kadar merhameti varmış türk halkının. nasıl göremedik biz.
  • cebirde de (-) ile (-) nin çarpımı buna dayandırılırdı. olay illa zıt kutuplarsa ablamın ablası abimdir, nedir yani?
  • büyükanne ve büyükbabaların torunları üzerinde izledikleri politika.
  • askeri vesayetle hesabı olup "yetmez ama evet" diyen bir kısım kişinin benimsediği ve bunun sonucunda rakiplerinden kurtularak daha da güçlenmiş yepyeni bir düşman kazandıkları yaklaşım, anlayış, felsefe.
  • "aptal bir müttefiğin olacağına akıllı bir düşmanın olsun" dedirten özsüz söz
hesabın var mı? giriş yap