• eat6 için söylediğim her şey aynı kalmak şartı ile (bkz: #82037714)

motor devrini biraz düşürmeyi amaçlamışlar, tamamen emisyon odaklı bir yaklaşım. eat6'da motor devri 1700 altına nadir düşerken eat8'de düşüyor. performansı törpülüyor biraz daha akışkan çalışıyor ama tork konvektörünü eat6'ya nazaran daha fazla devreye sokuyor. 1. 2. vitesler için daha iyi olmuş, 8. vites de overdrive olmuş.

dişli sayısı olarak eat6'ya ek sadece 1 dişli var.

ben eat6'yı daha çok sevdim çünkü 8 vites planet + tork konvektörü neredeyse cvt'ye yaklaşıyor.

aylar sonra gelen edit: 8. vites overdrive değil. eat6 6. vites ile aynı oranda.
  • geri kaydırıyor. yokuşta niye geri kayıyor bu araba anlamıyorum? peugeot 308 için konuşuyorum. daha önce dsg ile hiç yaşamadığım şekilde hafif yokuşta ışıkta vs durunca araba geri geri geliyor, gereksiz panik yaratıyor. tam otomatik bi şanzımanda hiç yaşanmayacağını düşündüğüm bir şeydi. belki de ben yanlış biliyorum. bilenler aydınlatırsa sevinirim.

edit: @simdi yedim seni yazmış özelden :

" emisyon muhabbeti yüzünden araç durur durmaz tork kovertörünü hemen boşa çıkatıyor ki motor üzerindeki yük sıfırlansın.

son zamanlarda çok çok nadir de olsa benim de başıma geliyor. şöyle bir tespitte bulundum, frene tam basmadığımda nadiren geri kaçıyor.

mesela start stop devreye girmişse asla kaçırmıyor.

durunca frene tam basın."
  • japon aisin firmasına ait 8 ileri tam otomatik şanzıman. neredeyse zf8 kadar başarılı. türkiye şartlarında el bombası dsg'ler yerine böyle başarılı tork konvertörlü şanzımanların her zaman tercih edilmesi gerek. artık en düşük segmentlerde bile sunulması büyük bir lütuf.

teknik olarak volvo'nun 8 ileri geartronic şanzımanıyla aynı.
  • bir kaç tane otomatik şanzıman araba denedikten sonra en iyisinin bu olduğuna kanaat getirdiğim şanzıman. geçişler pürüzsüz derecede. fakat gördüğüm kadarıyla bazen geriye kaçırma sorunları oluyor, benim de başıma geldi. start-stop açıkken oluyor bu araç durduğunda seri bir şekilde kalkmak isterseniz başınıza geliyor, daha sakin hareket eder frenden ayağınızı yavaş çekerseniz kaydırma sorunu yaşanmıyor. kronik sorunlu şanzımanlara nispeten tercih edilebilir bir şanzıman türü bence.
  • 3. nesil mazda 3, 6 ileri otomatik şanzıman mükemmeldi. evet devirli kullandığinızda belli belirsiz hissettiriyordu ilk viteslerde ve evet bunun kadar pürüzsüz degildi ama geri de kaçırmıyordu be kardeşim. 6 senede milim geri kaçtığını görmedim.. bu düz yolda dururken geri gidiyor ne yapacağımı şaşırıyorum. kendisi ile ilk deneyimimi 208 gt'de deneyimliyorum, alışamadım bir türlü. zaten start stop da bana göre berbat çalışıyor ve daha yürürken hemen devreye giriyor. her bindiğimde kapatıyorum. mazda 3'te bunu bile ayarlamışlardı frene basma düzeyine göre start stop devreye giriyordu. ışığa geliyorsunuz 5 saniye var yeşile, devreye basma şiddetinize göre devreye girip girmemesine karar verebiliyordunuz.
    bilemiyorum altan, eat8 start stop devreye girse kacırmıyor gibi sanki galiba ama o da ayrı dertli çalışıyor.

bu şanzımanla degil de peugeot ile de ilgili olabilir.
  • volkswagen da kullanıyormuş bu şanzımanı, ama sadece amerika ve avustralya daki modellerinde.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/awf8f35

görsel
  • japon aisin tarafından üretilen tam otomatik tork konvektörlü çok ileri teknoloji bir şanzıman. peugeot modellerinde kullanılmaktadır.

en büyük özelliği ömür boyu bakım ve yağ değişimi yapılmaması.
  • arıza olarak algılanan ancak arıza olmayan bir durumu var.
    altın değerinde bu bilgi için (bkz: eat6/#135889097)
  • 130hp opel corsa da eat8 ve vites geçişleri çok keyifli gaz tepkilerini güzel algılıyor
  • en sorunsuz otomatik şanzımandır.
hesabın var mı? giriş yap