• earnings before interest tax depreciation and amortization ya da turkcesi favök
  • valuation'a bula$mi$ ki$ilerin her halukarda hesapladigi rakam. ebit'in abisi. finansal tablo cambazi. proje sihirbazi.
  • (bkz: ebit)
  • özellikle kapasite artışı gibi büyük yatırımlar sonucu ortaya ekstradan çıkacak olan yüklü amortisman ve finansman giderleri altında ezilen firmaları bunlardan bağımsız olarak değerlendirmeye yarayan ve kimi zaman daha sağlıklı değerlere ulaşılmasında ölçüt olan güzel değer.
  • son yıllarda firma değerlemesinde kullanılan en önemli kriter. şirket karını esas faaliyete dayandırdığından daha karşılaştırılabilir sonuçlar verir. hele bir de ev * / ebitda oranı vardır ki tadından yenmez.
  • şirketin vergi, amortisman, faiz gelir ve giderlerinden bağımsız olarak, operasyonlarından gerçekte elde ettiği kar tutarıdır.
  • yazım kurallarından habersiz audit cahilleri için, doğrusu "ebit da"dır. finans dünyasında "depreciation and amortization" anlamındaki "da" ve "kickbacks and irregularities" anlamındaki "ki" birer ek değildir, ayrı yazılırlar*.
  • 1997-2000 döneminde ağızlardan düşmeyen terimdi ebitda amerika'da; nitekim o zamanlar bunu, daha değil amortisman, herhangi bir satış bile yapmamış olan firmalara yatırım yapmak için kullanırdık. günümüze gelindiğinde türkiye'de işlerini yürütmekte olan 'bankacı' kardeşlerimizin hala bu değere gereğinden fazla önem gösterdiği gözlemlenmektedir.

- abi bizim şirket kaç para eder
    - nedir dostum ebitda'sı
    - 1 milyon amerikan dolır
    - 6 çarpanı olur bence, yani 6 milyon amerikan dolır civarında
    - yapma yaw

bu 'bankacı' gençler, şirketin ne yaptığını, hangi endüstride çalıştığını, bilançosunun durumunu, son 5 yılda nerelerden geçip, önümüzdeki birkaç yıl hangi projeleri bulunduğunu anlamaya tenezzül etmeden bu gibi laflar sarfeder... sonra da bardaki drink'lerinden bir yudum alır uzaklara bakmaya devam ederler, "ulan ben ne oldum, gordon gekko gibi adamım", ifadeleriyle.
  • şirketlerin nakdi karlıklarını doğru gösterdiğini düşünülen bir indikatör. öyle midir? pek değil. ama bu rakamı 7 ile çarparsanız her şirketin değerini bulursunuz.
    (bkz: swh)
    (bkz: değerlemecilerden aforizmalar)
  • (bkz: oibda)
hesabın var mı? giriş yap