şükela:  tümü | bugün
 • romen rakamıyla xvi. yy. ingiliz şairidir spenser bey.. bu bey de, harvey* ve sidney'in dostudur, yani üç ahbap çavuş gibidirler köftehorlar.. edmund oğlan, şiirini dönemin köylü aksanıyla süsleyip, pek pöstoral takılmıştır gençliğinde, vardır böylesi bir dolu zarif şiiri hatta..

  fakat yaşı ilerledikçe, niyeti bozmuştur edmund oğlan, irlanda'cığından gayrı düşmüş, idealizme veryansın eden meşhur şiiri the faerie queene'i yazmıştır akabinde.. elbet bu gidişin bir gelişi vardır efendim; nitekim memleketine dönüşünde, asiler ve asiller tarafından malikânesinden kovulan deli spenser bey, o hengâmede bu postklasik şiirinin son altı bölümünü kaybetmiştir; altüst olmuştur, bedbath olmuştur bittabii, kolay değil, sen yıllarca yaz, sonra fındık fıstık parasına tamah et..

  ne ise işte efendim, sonra da macchiavelli beyden esinlenip, irlanda'yı kurtarmaya davranmıştır bizimki; a view of present state of ireland namıyla..
 • kendisi aynı zamanda spenserian sonnet tarzının yaratıcısıdır. kendisi petrarch'dan etkilenmişse de onu çağının diğer edebiyatçıları gibi körü körüne taklite etmekten kaçınmış ve bu yolu seçenleri şiddetle eleştirmiştir.

  ingiliz edebiyatının ilk realist sone yazarı olarak kabul edilir. çünkü sonelerinde tek bir konudan bahsetmitir ki bu da genellikle gerçek aşktır. ayrıca eserlerinde platon'un symposium'unun ve dahi phaedrus'un etkileri görülür.

  alakasız olacak ama bi konuda sözlük kullanıcılarını uyarayım: eger uıludag üniversitesine gelir ve ingiliz edebiyatı sınavında size edmund spenser sorulduğunda bunları yazarsanız puan alamazsınız. sadece ingilizce olarak ve çok bvasit bir formda "o çok iyi bir yazardır, ingilizdir, ortaçağ'da yaşamıştır eserleri sonelerdir" diye yazın yeter. (maalesef bunu istiyorlar çünkü).
 • 16. yuzyilda yasamis unlu ingiliz sair.bu sairin etkisinde bir de sair toplulugu vardir ki(spenser okulu adinda), fletcher, giles gibi buyuk sairler bu topluluktandir.duygusal hayal on plandadir spenser'da ve allogoriyi en iyi uygulayan sairlerin basinda oldugu soylenir.
 • iyiliği, hastalığı, sefaleti, mutluluğu, zenginliği, fakirliği yapan; zihindir. -edmund spencer
 • kendisi 16.yüzyıl ingiliz edebiyatının usta şairlerindendir..kendisine "şairlerin şairi" de denmektedir.faerie queen'in yazarıdır,ingiliz edebiyatı derslerinde konudur efendim..
 • 1552-1599 yılları arasında yaşamış ünlü ingiliz şair. en ünlü eseri "the faeire queene"dir.
 • kendisinden sonra gelenleri en fazla etkileyen şair. hiç kimse bu kadar etkileyememiştir kendinden sonra gelenleri. şiirlerinde muazzam bir müzikalite ve uyum vardır. betimlemeleri o kadar mükemmeldir ki resmen sözcükleri ile resim yapar.