• 2 favori bi şükela alacağız diye uydurulan atmasyon hikayeler. ulan atın da bari yenilir gibi olsun, sıka sıka bi hal oldunuzç
  • askerde 1,5 tl telefon faturası için muhabere ile kavga eden astsubay.
  • atatürk havalimanından paris'e uçacağız 2 kişi. eskiden çalıştığım bir yer olduğu için arkadaşlarım da orada. giderken bir selam vereyim dedim. check-in yapıp yanlarına uğradık. sonra duty-free falan takılıyoruz kalkışa kadar. uçağa 1 saat kala susadık ve çantada falan da su yok. oradan alacağız, ama su 3 lira. normalde aptal saptal şeylere gereksiz para veririz, ama o bana pahalı geldi işte bir an. arkadaşlardan birini aradım bize su getir dedim. bekliyoruz, 15 dk. oldu, 20 dk. oldu, gelen giden yok. yoğunmuş, çıkamamış. daha pasaport kontrol var, uçağa en az 10 dk yürüme mesafesi var. biz hala su bekliyoruz. arkadaş geldi en sonunda. suları aldık, vın fırladık hemen. harç puluydu, pasaport sırasıydı derken 20 dk var kalkışa. gate kapanacak belki. elimizde çantalarla koşup birbirimize küfrediyoruz. en son ulaştık. kadın az daha son servisi de gönderiyordum falan dedi. kan ter içinde atık kendimizi araca. biz biner binmez kapılar kapandı. belki 1-2 dk daha geciksek 6 tl yüzünden 1000 küsür liralık biletler yanacaktı. hayatımda hiç bu kadar aptal hissetmemiştim aq. uçağa gidene kadar birbirimize bakıp mal mal güldük. bu da böyle bir anımdır. neyse bitireyim de elektrik çok yazmasın. cimrilikten değil be olm, tutumlu olmak lazım anlıyünnü.
  • en yakın arkadaşım para biriktirdiği zamanların birinde yaptığı harcamaları hesaplamak için dikkatli bir şekilde çantasından çıkan fişleri topluyordu. en sonunda sinirli sinirli 'ya bu ay 2 lira fazla harcamışım' dedi ve bunu söylerken elinde bimden aldığı buono çikolata fişi vardı.
  • katalanlar cimriligi ile unlu bir millettir. ogrenciyken katalan bir sevgilim vardi ve elbette fazlasiyla cimriydi. cok sacmaliklarini gordum ancak bugun hala en cok gulerek hatirladigim 'bir aksam sana yemek ismarlamak istiyorum' diyip (herseyi alman usulu paylasiyoruz ama nihayet bir jest yapiyor), yemek ismarlayacagi o aksamdan bir gun once kapi kapi civardaki tum restoranlari, benimle birlikte (!) gezip en ucuzunu tespit etmeye calismasiydi!
  • vakt-i zamanında 10-15 yıl falan önce bir arkadaşımla kınalıada'ya denize gittik. avrupa yakasından, mesafe uzun. neyse, tüm günü bir marketten aldığımız bisküvi-gazoz ile geçirmiştik. ben ısmarlayayım diyorum, ne gerek var diyor. yemedi de yedirmedi de başka. bu senaryonun benzeri bir kaç defa yaşanmıştı.

yine aynı arkadaşla, şirinevler-bakırköy arası dolmuşa bindiğimiz de nadirdi, sürekli yürürdük minibüs parasından tasarruf için.

şimdi o kadar değil, dışarda yemek falan yiyebiliyoruz görüştüğümüzde allah'tan.
  • k*çıma tekmeyi basan g*t eski sevgilim beni spontan bir şekilde aşırı pahalı bir yere yemeğe götürmüştü. g*t herif daha o zaman yeni çıkıyoruz. hesabı bölüşelim mi falan dedi. burada sıkıntı yok ama kendi şarap içti ve ben hiçbir şey içmemiştim. böyle de bir cimriydi bunu da kimseye anlatamamıştım böyle siz de lanetleyin.
  • universite yılları... erkek arkadaş, kuzen, onun erkek arkadaşı ve bir adet ortak arkadaşla bir kafede buluşuldu. herkes farklı şehirde okuyor. böyle ortamlarda buluşuluyor ayda yılda bir. garson geldi ne yer ne içersiniz diye. biz bakıştık kuzen kişisiyle. "çay" dedik. bu bakış; "kızım bunlar üç erkek, hesabı ödetmezler gurur yapıp. fazla pahalı şeyler yiyip içmeyelim. ay sonu zaten,hepimiz öğrenciyiz sonuçta" bakışı... bunlar rahat. üç saat boyunca yiyip içtiler. biz hala kıyamıyoruz saf gibi. kahvaltıda bile çay içmem, üç saatte yudum yudum üç çay içtim. sonra kalkalım dedik. bunlar teker teker tuvalete... garson geldi hesabi getirdi. cıks... mümkün değil yoklar. bir şekilde ödendi hesap. baktım bu ortak arkadaş bozuntusu kenardan kesiyo. "tehlike geçti çıkın tuvaletten" demek için. hayır paran olmayabilir. bende olduğunu ne biliyorsun? hadi bende var. o rahatlık ne? bu da böyle bir anımdır. o erkek arkadaşa ne mi oldu? bu mevzu sebebiyle kendinden soğutsa da para mevzuundan ayrılmak yakışmaz diye üstüne bir sene daha devam etti ilişkimiz. ama mevzu hep bu çerçevede dolaşınca öptüm ben de öyle aşkın ızdırabını.
  • o da birşey mi benim personel su faturası çok gelecek diye hep birlikte aynı anda duş yapiyorlar su tasarrufu yapıp az fatura ödüyorlar.
  • cimri insanlardan nefret ederim bu tarz insanlar beni kucuk dusurme potansiyeline sahipler ve beni her zaman utandirmislardir bana uzak olun da ne bok yerseniz yiyin.
hesabın var mı? giriş yap