• bu versusu kimse kazanamaz zira ege mutfağı zeytinyağlı, doğu mutfağı ise et ağırlıklıdır. ikisi de birbirinin yerini tutamaz. dur... tamam şimdi dağılabilirsiniz :))
  • eğer çağrıştıran malzemelerden yola çıkılırsa ege zeytinyağı, beyaz peynir, zeytin, salata, deniz ürünleridir. doğu ise tereyağı, et, pul biber ve şerbetli tatlılardır. hepsini birleştirirseniz de dünyanın en iyi mutfağı, kültürümüzün en önemli parçası ortaya çıkar.
  • kahvaltıda ege, akşam yemeğinde doğu. *yalnız benim açımdan şöyle de yadsınamaz ve çözemediğim bir gerçek var, o da oturduğum sofrada ege yöresine ait her hangi bir yiyeceğin bana inanılmaz huzur vermesi. bu illa ki özenle hazırlanmış bir sos ya da akşam yemeği olmak zorunda değil, közlenip, zeytinyağına yatırılmış biber bile olur. hatta şöyle has bir zeytinyağı bile yeterldir benim için. lan hadi onu da bırak olması için bidona doldurulmuş zeytin bile olsa görüş açımda yeter. ayrı bi hastayım, ayrı bi seviyorum oraları, havasını, dağını, bitki örtüsünü.

not: içanadolusporluyum
  • karadeniz yemeklerinin bu ikisinden ön planda olması gerektiğini düşünüyorum.

ege yemekleri %80 yeşillik ağırlıklı %20 et ağırlıklı , doğu yemekleri % 80 et % 20 yeşillik ağırlıklı yemekler. karadeniz yemekleri ise % 60 yeşillik % 40 et ağırlıklı ve % 40' ın içinde balık oranı yüksek o sebeple sağlıklı olan karadeniz yemekleridir.

lezzet olarak karşılaştırılacak olursak damak zevki herkesin farklıdır. ege'nin sebze yemekleri, doğunun da et ve bulgur yemekleri bir başka güzel, allah afiyet , sağlık versin.
  • bu versus doğuda insanların bol bol et kebap yediğini zanneden insanlarıda göstermiştir. doğunun ana besini bulgur, soğan, kuru çökelek (ne yazık ki)
  • lezzet istiyorsan doğu sağlık istiyorsan egeyi seç
  • ot vs et
  • hatay a bekleriz zeytinyağlılarla et yemeklerinin bulustuğu şehre.
  • lezzet denince aklına yağ ve şekerden başka malzeme gelmeyen 'çocuklar duymasın' tespitçilerinin doğuyu tercih ettiği doğu mutfağına karşı egenin yarışıdır.

(bkz: ana)
    (bkz: bababababa)

bizim buralardan çıkmış bir yiğidin hikayesinde şöyle geçer bu mevzu;

"...lakin, siz doğululara ege mutfağını övecek değilim, ikna olduğunuz anda zaten damar tıkanıklığından ölmüş olacaksınız..."
  • doğu mutfağında baharatlar, ege mutfağında otlar yağlar

ikisi de değerimiz olsa da benim için ege mutfağı ağır basar, hem daha sağlıklı.

benimle düğüne gelmek ister misin güzellik? keşkek yeriz.
hesabın var mı? giriş yap