aynı isimde "ego (dizi)" başlığı da var
781 entry daha
  • ego bambaska bi kavram suraya yazılanların hepsi narsistliktir
  • gerçeklik ilmi der ki:

ego; vücudun isteme mekanizmasıdır...
  • egosu bastırılmış her birey potansiyel suçludur.

ego hayatta tutan şeydir. süper egoya edilmemesi şartıyla.
  • zamanin birisinde cok kibirli, egolu ve her seyi bildigini zanneden bir alim varmis.

bu alim talebelerine bir seyler ogretirken her firsatta kendisinin daha akilli ve bilgi sahibi oldugunu, onlarin ne yaparlarsa yapsinlar kendisi kadar bilgili ve alim bir kimse olamayacaklarini baslarina kakar dururmus.

tabi bu durum talebelerinden bir tanesinin canini epey sikmis ve bu kucuk daglari ben yarattim edasiyla dolasan adama bir ders vermek istemis.

bir gun yine bir soyleside alim kendisinin ne kadar cok sey bildigini anlatirken ondan soz onune bir kagit uzatarak “ hocam” demis: “ allah in bildigine sinir konmaz elbette, o olmus ve olacak olan her seyi bilen ve evrendeki tum bilgilerin sahibi olan tek yaraticimizdir. fakat biz talebelerinizin bu bilginin siniri hakkinda fikir edinebilmemiz su kagitta gosterin de tam anlayalim” demis.

alim en basta “ olur mu oyle sey allah in bilgisi gosterilemez bilinemez, siniri yoktur” dese de kagidin ortasina elindeki kalemle tek bir nokta koyarak “bak” demis
    “ bu gordugun nokta tum insanligin bilgisi, diger beyaz yerler de allah in bildikleri”

talebe bu cevabin uzerine soyle demis:”peki hocam su siyah noktanin icinde kendi bildiklerinizi gosterir misiniz?”

kucuk daglari ben yarattim, ben! ben! ben! edasiyla gezenler bu hikaye size.
    bir bok degilsiniz su dunyada haberiniz ola:*

edit: imla.
  • (bkz: erken gelen oturur) ankara belediyesi şehiriçi ulaşım şirketi.
  • benlik bilinci, ilkel benlik (id) ve toplum bilincinden (superego)gelen uyaranlara göre kendini konumlandırmanızı ve bu filtrelemele sonrasında verilen tepkilerin eyleme geçirilmesinin uygunluğunu onaylayan bilişsel mekanizma.
191 entry daha
hesabın var mı? giriş yap