şükela:  tümü | bugün
 • havaların değişim sürecinden olsa gerek ben dahil çevremdeki 3 kişiden 1 inin grip, boğaz ağrısı vs. şikayetlerinin olması durumudur.
 • korunma yollarını belirtmeyi borç bildiğim başlık. korunma diyorum çünkü yakalandıktan sonra iş işten geçmiştir. en az 3-5 gün çekilecek çaresi yok.

  yakalanmamak için öncelikle şu bilinmelidir ki soğuk hasta etmez. kapalı alan hasta eder. yani otobüsler, okullar, iş yerleri soğuk diye kapatılıyor. hayır. aksine açılacak ki mikroplar dışarı çıksın, taze hava gelsin. üşümekten kimse hasta olmaz. hipotermi derecesini demiyorum tabi.

  ikincisi, hipokrat' ın dediği gibi "bütün hastalıklar bağırsaklarda başlar" bağırsaklar sağlıklı olacak. bol bol kefir içeceksiniz. sık sık ev yapımı yoğurt yiyeceksiniz. evde yoğurt yapmayı artık alışkanlık haline getirin. hem sağlıklı hem ucuz. daha ne olsun.

  üçüncüsü bol bol su içeceksiniz. suyu da su olarak için. yani günde 5 bardak çay içiyorsan, bir beş bardak da su içecen ki vücuttan attığı suyu yerine koyabilesin. bol su içince vücut, mikropları idrarla dışarı atacak.

  dördüncüsü hareket edilecek. soğuk havanın aksine, daha beter dışarıya çıkılacak yürünecek. egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirir.

  bu kadar. yukarıdakileri yapın, hasta olmadığınızı göreceksiniz. yalnız kapalı ortamı, dışarıda kar yağarken havalandırma konusunda dirençle karşılaşabilirsiniz. ortamda başkaları varsa, cahillik edip, cam çerçeve açtırmıyorlar. içeride 1 tek kişi hapşursa, herkes hasta oluyor sonra. neden olark da soğuk gösteriliyor.
 • yutkunurken bademciklerimi hissediyorum. yakında ekibe dahil olurum.
 • hasta olma hissine kapıldığım anda antibiyotik yutarak kurtulduğum durumdur. bu yöntemle tam bir senedir nezle olmadım, boğazım şişmedi. kendi adıma grip hastalığının kodunu kırdım, bug'ından faydalanıyorum.

  (bkz: erken teşhis hayat kurtarır)
 • hasta olma hissine kapıldığım anda sinüs ameliyatı olarak kurtulduğum durumdur. her sene 3 kere oluyorum ama olsun, içim rahat.
 • multivitamin, imunex kullanarak, hasta insanlarla yakın mesafeye gelmeyerek kurtulmaya çalıştığım ancak yine de yakalandığım salgın. daha başlamadan boğazım azıcık acımaya başladığında gittiğim şirket doktorunun söylediği söz: "istediğin kadar kendine dikkat et, yanındaki, arkandaki, önündeki hastaysa ve maske takmıyorsan kesin yakalanacaksın." evet, yakalandım.
 • benim de muzdarip olduğumdur. hayatı boyunca en fazla 6-7 kere grip olmuş insanım, kolay hastalanmam. ama nereden bulaştıysa tam 15 gündür ilaçla tedavi olmama rağmen geçmiyor. üst solunum yolu enfeksiyonu ile kombo yapınca aile hekimim augmentin'e de başlattı. nurofen, minoset, augmentin ve majezik boğaz spreyi kullanıyorum. adaçayı, mandalina ve zeytinyağlı limonlu salatadan 15 gündür kusmak üzereyim artık. hala sesim tam olarak düzelmedi.

  işin kötüsü şirkete virüsü saldım, yarısından fazlası grip şu an. onun haricinde etrafta da çoğu kişi grip. çok dirençli bu seneki.
 • (bkz: insanoğlunun bug'ları)

  bug mıdır, evrimin çöküşü müdür bilmiyorum ama her sene grip, her sene grip, bir türlü bitmiyor, nedir bu allasen?
 • dün yaklaşık 15 mandalina ve 4 greyfurt ile biraz hafiflettiğim hastalık. anca burnumdaki tıkanıklığı biraz kesti, bugün biraz daha dinç olsam da hafiften öksürük aşamasına geçtim.
 • yanına soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarını da katabileceğimiz olgu. hava değişimleri sonucu yaşanmasının normal olduğunu bilmek gerekir.