• afedersiniz milleti saf yerine koymaktır. ekmek almaya gittim bir baktım ki ekmek poğaça boyutuna inmiş. dedim herhalde bunlar küçük ekmek ben yanlış geldim. sordum görevliye yok dedi ekmek artık böyle. ama fiyat aynı kaldı dedi. sağ olsunlar ekmeğe %25 zam yapmışlar.

şimdi önce araba çevre kirliliği yaratıyor deyip 60 binlik arabaları 1 yılda 110-120 bin bandına çıkardılar. mtv'yi %25 - %56 arasında zamladilar.

sonra ekmek israfı var deyip 250 gram ekmeği 200 grama indirdiler.

sırada ne var?

ekleme: atv'nin konuyla ilgili beyin parlatan haberini şuraya koyalım. @@

paylaşım için @marcus minucius rufus'a teşekkür ederim.
  • yurt dışında bir yuroya bile alamıyorsunuz.
    her şeyimiz güzel.
  • obeziteyle savaş için gramaj düşürüldü denilse daha komik olurmuş. e amaç da güldürmek değil mi zaten? şakalar komiklikler için yok mu siyasetçiler? sürreal bir ülke değil mi burası? sanal gerçeklik içinde değil miyiz zaten? gerçek hayata sonra geçmeyecek miyiz? tüm yaşananlar şaka değil mi abi?
  • yeni türkiye'nin yeni zam modeli; aynı fiyata daha azını almak.

işin kötü tarafı adamlara daha fazla para vermek koyuyor ama daha az ürün almak koymuyor. parasını hâlâ aynı alım gücü değerinde sanıyor. bu küçük aldatmacayı yutan halktan siz ne gibi bir aydınlanma, umut bekliyorsunuz?
  • bu zamanında 400 gramdı israf diye diye 200'e kadar indirdiler üç beş sene sonra 0 gram ekmek 2 tl
  • ekmek alamazsanız israf da edemezsiniz.

gayet doğru mantık.
  • ekmeğin artik palto cebine siğmasi ve böylece daha kolay tasinabilmesi bakimindan son derece yerinde bir gramaj güncellemesidir.
    hadi fazla zirilti etmeyin, alin somununuzu da gidin.
  • teoride olan ancak pratikte olmayandır..

bizim buralarda ekmeğin gramajını düşürmek yerine fiyatını 1.25 tl'ye çıkardılar, tarım bakanlığı denetim yapmadığı sürece de pek çok yerde bu şekilde olacağını düşünüyorum.. zaten istanbul'un nezih semtlerinde uzun zamandır ekmeği 1.25-1.50 bandından satıyorlar..

diğer yandan ekmeğin gramajının düşürülmesi yerine fiyatının arttırılmasının temel nedeni işçilik yükünden kaçmaktır.. düşünün ki bir çuval undan 260 baston yapan bir işçi, gramaj düştüğünde 320 baston yapmak zorunda kalacaktır, daha fazla külfet!

diğer teknik detay, ekmek gramajı düştükçe ekmek olma vasfıyla alakalı detaylar daha belirgin hale gelir, yani tezgahta ekmeği beğendirmek güçleşir..
  • (bkz: küçük tatlı zamlar)
    siz benzine zam yapmayın biz benzin deposunu küçültelim.
hesabın var mı? giriş yap