şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 90’lar kuşağı gençlerin çalışma hayatında olup da ilk göreceği “olası” bir ekonomik kriz için “kişiyi teğet geçmesi” açısından alınması gereken önlemler bütünüdür.

  kişisel olarak tüm harcamalarımı sanki param yokmuşçasına ya da harcanacak miktarın %30-40 fazlasını hesaplayıp bütçeme öyle yansıtıp hesabımı bu şekilde yapacağım. böylelikle bütçemde herhangi bir açık oluşmamasını temenni edeceğim.
 • tl borcunuz varsa kesinlikle ve kesinlikle elinizdeki hazır parayla gidip borcunuzu kapatmayın. borcunuz zaten vadelendirilmis ve kredi yükü üzerine binmistir. bugün aynı parayı aynı şartlarda borç alamazsınız oranlar belki de 2 katı. o yüzden tl borcu ödemeyin, hatta imkanınız varsa sallayın.

  eğer elinizde hazır para varsa dövize dönün, bir kaç ay sonra tl borcunuz çok komik miktar karşılığa düşecek o zaman rahat rahat ödersiniz.

  yurtdışı tatil planlarını erteleyin. milano'da kötü bir otelde gecelik konaklama ücreti 80 euro yani 640tl. iki kişi vasat bir yemek yerseniz 50 euro 400tl.

  arabanızı satmayın, piyasa henüz oturmadı. kırığa gider. para ciddi şekilde devalue oluyor. paranın hızlı değer kaybettiği bu anlarda meta, emtia, gayrimenkul aynı hızda değer kaybetmez. örneğin 2016 yazında 2 yaşında dizel manuel clio hb'yi 35bin gibi bir rakama alabiliyorken bugün aynı rakama ancak 10 yaş ve üzeri araç alabilirsiniz.

  borsaya kesinlikle girmeyin, borsa şu an ne olacağı belirsiz bir noktaya geldi. borsada terste kalırsanız çok ağlarsınız.

  döviz al sat işiyle şu aralar uğraşmayın. döviz şu sıralar düzensiz bir şekilde yükselmekte. kurdan 300tl kar edeceğim diye al sat yaparken döviz bir anda firlarsa 10bin tl zarar edersiniz.

  döviz alın kenara atın. vadeli yapın. unuttun. 2 sene sonra o döviz ile normalde kredi çekerek alacağınız evleri kredi çekmeden alacaksınız

  döviz ile sabit bir borcunuz veya ödemeniz varsa hemen gidip kur sabitleme yapın. kabul edilmezse tl kredi çekip döviz borcunu kapatın. döviz ile kiradaysaniz orayi terkedin.

  konut almayın. 2 sene içinde komik rakamlara konuk alacaksınız demiştik zaten.