şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük toplumun aynasıdır, ekşi sözlük türkiye'dir.

bir düşünün etik kurallar dahilinde özgürce başlık açıp düşüncelerimizi ifade edebildiğimiz kaç platform kaldı... facebook mu? twitter mı? veya diğerleri mi? bunlarda belli grupların kitleleşip, sayfalar şeklinde hareket etmesi olgusu var. misal; soğanlı menemen severler derneği sayfasında, sen asla soğansız seviyorum diyemezsin. o kitle senin zıttındır ve ifade özgürlüğünü kısıtlar. orada farklı görüş insanları göremezsin çoğu soğan sever, lakin burada kimin ne sevdiği değişkendir.

elbette burada da troll kitleler var, lakin istediği kadar kitleleşsinler, tek bir kişinin "xtroller yine burada" başlığı dizlerini kırabilir, yönetim tarafsız oldukça.

argo, algı, suç unsurları, linç vs. kötü yanlarını kesinlikle savunmuyorum, bu kişilerin hatasıdır ve aramızdalar! belki komşumuz, belki ailemizin içinde ve bunlar bu zihinde olunca sorun yok, yazınca mı sorun?

o sebeple ekşi bize şu dersi veriyor; misal

"12 mart 1257 x firması tarafından tacize uğramam"

yazar şöyle düşünür: "ne kadar çirkin bir olay, insanlar neler yapabiliyor en kısa sürede cezasını çekmesini diliyorum, lakin artık kafamda şu var, demekki insanlar bunu yapabiliyor kuşkucu olmakta fayda var x firması veya x olgusunda dikkatli olmalıyım. ne çok saf, ne çok cesaretli sadece temkinli"

burada gördüğümüz bir çok başlıktan ne dersler çıkıyor bir bilseniz, kötü olaylar gördükçe insanlar kötü şeylere önlem alma imkanı buluyor, iyi şeyler gördükçe iyiliğe inancı artıyor, bir çok kişiye bir çok şey kattığını düşünüyorum, o sebeple sevgili suserlar;

"ekşi sözlük aynadır, pis algı ve troller ile aynamızı kirletmeyin, kirlettirmeyin"

bazı kitlelerin gözünde ekşi solcu kesimin ağır bastığı, boş kişilerin boş düşüncelerine hitap eden bir yer gibi düşünülebilir lakin öyle mi?

asla!

burada her görüş insan kendini ifade edebilir, sağcı kesim buraya solcu diyemez. solcu kesim ise sağcı diyemez. çünkü burası herkesin kayıt olabildiği bir platform, örneğin; yüzlerce avcı derneği gelip yazar olsa bir gün, ekşi avcı forumu diyebilir miyiz?

lakin burayı avcılar da sarabilir, özgür bir kitle topluma göre dağılan bir algoritma ile herkes burada.

eğer belli bir kitleden şikayetci isen, avcılığı sevdir onlarıda avcı yap bu sefer ekşi = avcıların mekanı olsun.

dedim ya: "özgür platform"

misal; bir müzikle ilgili başlık açarsın, bir piyanist enrty girer, bir marangoz, bir solist veya belki bir hırsız böylece düşünce dağarcıklarından tecrübe ve fikir özümseme imkanın olur.

tek bir zihin değil, bir çok zihin, işte bu durum diğer hiçbir platformda bu kadar mümkün değildir. burası ülkemizdeki tablonun resmidir, ney ağır basıyorsa burada onu görmekteyiz.

dün bir kesim öğretmenlerle ilgili olan tutumlar için, tepki verdiler evet verilsin lakin bu tepki o eylemi yapana verilsin, suçu kişi işledi ise sorumlusu da odur, lakin bunu sözlüğe yansıtmak, twitter'dan birisi sana sövünce twitter kapatılsın demekle aynı şeydir.

ekşi bir aynadır, sana insanların gerçek yüzünü gösterebilir, burada suçlu o aynadaki kişidir, ayna değil.

ayna ise sana iyilik yapandır, onun sayesinde öğretmenlere kötü algı yapan kitleleri gördün ve bir suç unsuru işlendi ise, cezasını çekmesini sağlayabilirsin.

"kötü insan turnusolu kullanıp, turnusola mı kızmalı kötüye mi?"

son olarak; ekşisözlük bir çok haber, düşünce, kişilik, ülke ve dünyanın durumu hakkında yüzlerce konuda, çıkarılacak ders vesaire gibi bir çok artısı ve katkısı olduğunu olduğunu düşündüğüm güzide platformlardan birisidir. siz sevgili çaylak, yazar ve yönetim ekibine sevgilerimi sunuyor, teşekkür ediyorum.
  • burası günlük hayatında atanamamış ergen irisi insanların kendilerini toplum hayatından izole etmek ve halka tepeden bakmak için kullandıkları bir araçtır. gerçek hayatta yüzüne karşı tek kelime edemeyecekleri insanlara karşı sövdükleri, saygısız eleştirilerde bulundukları ve bunları da basit bir ekranın arkasında olmanın verdiği özgüvenle yaptıkları bir sitedir.

her yerde olduğu gibi burada da okumaya ve takip etmeye değer sadece bir azınlık var. geriye kalan grup akli melekelerini futbol ve siyasi olaylar uğruna kaybetmiş acınası bir avam topluluğudur.
  • sözlüğün en büyük palavralarından.

gerçek hayatta bu kadar kindar, vicdansız insan sayısının çok olduğunu zannetmiyorum.

hayatımda bir kere ağzıma s.çıldı küfürle. onu da burada yaptılar. ömrü hayatımda hiç küfür yememiş ben burada özelden küfür yedim be.
    bir zamanlar hukukum olan insan ağzıma yüzüme saydırdı düşün ki o bunu okuyorla burada. hayatta içerlediğin nadir şeylerdendir. pufff.

toplumun aynası filan olduğu yok buranın.

burası farklı bir gezegen. çöplük gezegeni tam.
  • ilçesinden dışarı hiç çıkmadığı için ekşi sözlüğün türk toplumuyla zerre alakası olmadığını görememiş naif ve ponçik yazarcık beyanı.
  • bazı yönlerden katılıyorum. mesela toplumda kadın düşmanlığı arttı. ekşi sözlükte de bunu görüyoruz. şu aralar siyaset konuşulsa da normalde sol frame kadınları aşağılamak ile geçiyordu.

bazı yönlerden ise beğeniyorum. mesela gündemi buradan daha iyi takip edebiliyor tarafsızken tarafımı belirleyebiliyorum. ki ekşi sözlükteki bu şeffaflık ülkede yok. bu açıdan ülkenin aynasıdır diyemeyeceğim.
  • alakası olmayan önerme

bir miktar insan pıtırcığının aynı görüşte veya farklı görüşte fikirlerini paylaştığı bir platform

bir konuyla ilgili fikrinizi değiştirebilir veya yanlış görüşleri istediğiniz gibi eleştirebilirsiniz

bir grubun ortak fikirlerini-beğenilerini paylaşıyorsunuz diye toplumun aynası değil sadece bir gruba üye olursunuz

çok da şey yapmamak lazım