şükela:  tümü | bugün soru sor
  • euro'yu tl'ye çevirdiklerini düşünerek hazırlandığını düşündüğüm haberdir. çok yakında yapılacak bir zammın habercisi de olabilir.

aynı miktarda elektrik kullanan iki ülke vatandaşının elektiriğe asgari ücretinden ne kadar bir oran verdiği hesaplanarak yapıldıysa hatamı kabul ederim ve susarım fakat aksi olduğuna eminim. ucuz benzin çarpıtması gibi bir haber olduğunu düşünüyorum.

açılın üşenmedim verilerle geldim edit: kaynak

türkiye 13 dolar cent / kwh asgari ücret 380 dolar
    almanya 31 dolar cent / kwh asgari ücret 1500 euro /1700 dolar civarı
    fransa 19 dolar cent / kwh asgari ücret 1500 euro/1700 dolar civarı
    isveç 27 dolar cent / kwh-v asgari ücret 2600 euro/ 3.000 dolar civarı

diğer ülkelere siz bakabilirsiniz. en ucuz 2. diye verilen haberi detaylandırmak istedim ama en pahalı çıkacağı için detaylandıramıyorum şu an, elim gitmedi.

almanya'da elektrik 3 kat pahalı denmiş haberde, peki öyle olsun da almanyada asgari ücret 1700 doları geçiyorken bizde 400 dolar etmiyor. nasıl bizdden daha pahalı anlayamadım. sanırım maaşlı işi türkiye'de olup evi almanya'da olan vatandaşlar için geçerli bu durum.
  • euro bazinda hesaplansa bile olmayan olay.
    turkiye’den daha ucuz elektrik kullanan avrupa ulkeleri:
    bulgaristan
    makedonya
    arnavutluk
    bosna hersek
    moldova
    karadag
    sirbistan
    ukrayna

ha gider sanayi icin verilen elektrigi baz alirsaniz turkiye’den ucuzu sadece bosna hersek.

lakin ne denmis yazida? “evlerde kullanılan elektrikte avrupa'nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor.“
  • “türkiye, bu yılın ilk yarısında evlerde kullanılan elektrikte avrupa'nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor. “

sabah gazetesi yazarlarından barış şimşek’in yazısında geçen tanım.
    --- spoiler ---

muhalefet partilerinin seçim sonrasında iğneden ipliğe zam yapılacağına yönelik manipülatif açıklamalarını, ilk boşa çıkaran kurum enerji piyasası düzenleme kurulu (epdk) oldu. kurul önceki gün yaptığı toplantıda temmuzda elektrik fiyatlarında herhangi bir artış yapılmamasını kararlaştırdı.
    en ucuz ikinci ülke
    türkiye'de elektrik, ab üyesi 27 ülkeden daha uygun fiyatla tüketiliyor. verilere göre, türkiye, bu yılın ilk yarısında evlerde kullanılan elektrikte avrupa'nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor.
    ithalat azalıyor
    öte yandan türkiye yerli kaynaklardan elektrik üretimini her geçen gün artırırken ithalat giderek azalıyor. geçen yılın ilk çeyreğinde 30.6 milyon dolar olan elektrik ithalatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 63.6 azalarak 11.1 milyon dolara indi. türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.6 artarak 22 milyon 870 bin megavatsaate çıktı. ithal kömürden elektrik üretimi yüzde 45.4, linyitten üretim ise yüzde 23.4 arttı.
    --- spoiler ---

kaynak 'fotoğraf'

ne desem az, yorum yok!
  • (bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmak)
    derhal bir zam getirilerek , ne kadar gerçek olduğu da malum, bu ayıptan kurtulmamız gerekir.
  • yine birinci olamamışız
  • o da bir şey mi ? hiç para vermeyenler de var.
  • havuz medyası çalışanları iyi araştırın ve böyle haberler çıkarın ki primleriniz yatsın!
  • bu ay 106 lira gelen ucuz elektriktir. zam yapılmadı ise yazık olmuş, kendim utandım.
  • ücretsiz kullananların varolduğunu duymuş muydun?
  • kağıt üzerinde böyle olsa da aslında durum çok daha farklı. şöyle ki:

eurostat’da son olarak 2018’in ilk 6 ayına ilişkin sayıların açıklandığı veritabanını kullanarak ülkeleri konutlarda kullanılan elektriğin euro döviz cinsinden fiyatlarını sıraladığımızda, türkiye’nin verisi mevcut 38 ülke içerisinde 33. sırada yer aldığını görüyoruz. türkiye euro cinsinden bakıldığında en ucuz elektrik fiyatına sahip ülkelerden. sanayi üretimdeki elektrik kullanımını kapsayan “konut dışı” elektrik fiyatlarına baktığımızda da, 2018’in ilk 6 ayında türkiye, 100 kw/h birim elektrik fiyatının en düşük olduğu 2. ülke konumunda.

ancak ülkelerdeki farklı kurlar ve türk lirası’nda özellikle son yıllarda yaşanan değer kaybı göz önünde bulundurulduğunda euro baz alınarak tek bir kur üzerinden yapılan fiyat karşılaştırması sağlıklı sonuçlar vermiyor. ülkelerin para birimleri arasındaki kur farklarını minimize etmek için kullanılan “satın alma gücü paritesi”nin de değerlendirilmesi gerekiyor. kur farkını ortadan kaldırdığımızda ve tl’nin satın alma gücünü hesaba kattığımızda türkiye’nin 2018 ilk 6 ayında hem konutta hem de konut dışı yerlerde kullanılan elektriğin en pahalı olduğu ülkelerden biri olduğu anlaşılıyor. türkiye, avrupa ülkeleri içerisinde konutlarda kullanılan elektrik fiyatları açısından en pahalı 4., konut dışında kullanılan elektrik fiyatlar açısından da 5. ülke.

detay: https://www.dogrulukpayi.com/…da-en-dusuk-3-ulkeyiz