şükela:  tümü | bugün soru sor
 • “türkiye, bu yılın ilk yarısında evlerde kullanılan elektrikte avrupa'nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor. “

  sabah gazetesi yazarlarından barış şimşek’in yazısında geçen tanım.
  --- spoiler ---

  muhalefet partilerinin seçim sonrasında iğneden ipliğe zam yapılacağına yönelik manipülatif açıklamalarını, ilk boşa çıkaran kurum enerji piyasası düzenleme kurulu (epdk) oldu. kurul önceki gün yaptığı toplantıda temmuzda elektrik fiyatlarında herhangi bir artış yapılmamasını kararlaştırdı.
  en ucuz ikinci ülke
  türkiye'de elektrik, ab üyesi 27 ülkeden daha uygun fiyatla tüketiliyor. verilere göre, türkiye, bu yılın ilk yarısında evlerde kullanılan elektrikte avrupa'nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor.
  ithalat azalıyor
  öte yandan türkiye yerli kaynaklardan elektrik üretimini her geçen gün artırırken ithalat giderek azalıyor. geçen yılın ilk çeyreğinde 30.6 milyon dolar olan elektrik ithalatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 63.6 azalarak 11.1 milyon dolara indi. türkiye'nin lisanslı elektrik üretimi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.6 artarak 22 milyon 870 bin megavatsaate çıktı. ithal kömürden elektrik üretimi yüzde 45.4, linyitten üretim ise yüzde 23.4 arttı.
  --- spoiler ---

  kaynak 'fotoğraf'

  ne desem az, yorum yok!
 • (bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmak)
  derhal bir zam getirilerek , ne kadar gerçek olduğu da malum, bu ayıptan kurtulmamız gerekir.
 • yine birinci olamamışız
 • o da bir şey mi ? hiç para vermeyenler de var.
 • euro bazinda hesaplansa bile olmayan olay.
  turkiye’den daha ucuz elektrik kullanan avrupa ulkeleri:
  bulgaristan
  makedonya
  arnavutluk
  bosna hersek
  moldova
  karadag
  sirbistan
  ukrayna

  ha gider sanayi icin verilen elektrigi baz alirsaniz turkiye’den ucuzu sadece bosna hersek.

  lakin ne denmis yazida? “evlerde kullanılan elektrikte avrupa'nın en ucuz ikinci ülkesi konumunda bulunuyor.“
 • havuz medyası çalışanları iyi araştırın ve böyle haberler çıkarın ki primleriniz yatsın!
 • bu ay 106 lira gelen ucuz elektriktir. zam yapılmadı ise yazık olmuş, kendim utandım.
 • ücretsiz kullananların varolduğunu duymuş muydun?
 • kağıt üzerinde böyle olsa da aslında durum çok daha farklı. şöyle ki:

  eurostat’da son olarak 2018’in ilk 6 ayına ilişkin sayıların açıklandığı veritabanını kullanarak ülkeleri konutlarda kullanılan elektriğin euro döviz cinsinden fiyatlarını sıraladığımızda, türkiye’nin verisi mevcut 38 ülke içerisinde 33. sırada yer aldığını görüyoruz. türkiye euro cinsinden bakıldığında en ucuz elektrik fiyatına sahip ülkelerden. sanayi üretimdeki elektrik kullanımını kapsayan “konut dışı” elektrik fiyatlarına baktığımızda da, 2018’in ilk 6 ayında türkiye, 100 kw/h birim elektrik fiyatının en düşük olduğu 2. ülke konumunda.

  ancak ülkelerdeki farklı kurlar ve türk lirası’nda özellikle son yıllarda yaşanan değer kaybı göz önünde bulundurulduğunda euro baz alınarak tek bir kur üzerinden yapılan fiyat karşılaştırması sağlıklı sonuçlar vermiyor. ülkelerin para birimleri arasındaki kur farklarını minimize etmek için kullanılan “satın alma gücü paritesi”nin de değerlendirilmesi gerekiyor. kur farkını ortadan kaldırdığımızda ve tl’nin satın alma gücünü hesaba kattığımızda türkiye’nin 2018 ilk 6 ayında hem konutta hem de konut dışı yerlerde kullanılan elektriğin en pahalı olduğu ülkelerden biri olduğu anlaşılıyor. türkiye, avrupa ülkeleri içerisinde konutlarda kullanılan elektrik fiyatları açısından en pahalı 4., konut dışında kullanılan elektrik fiyatlar açısından da 5. ülke.

  detay: https://www.dogrulukpayi.com/…da-en-dusuk-3-ulkeyiz