• bir meyve.

lan bütün başlıkları niye böyle açmıyoruz. mis gibi. insan daha bi gaza geliyor yazmak için. böyle sadece elma başlığı olsa içimde gelmez. böyle biri direktif verince daha bi motive oluyorum anladın mı sen beni? öbürüne kafam basmıyor, gerizekalıyım.
  • gülgiller familyasından olan elmanın anavatanı güney kafkasyadır. dünyada toplam 7500 çeşit elma vardır. hepsini denemeniz 20 yıldan biraz fazla sürecektir.
  • apple, ısırık, adem, amasya, kermes, pazar, sarı, kırmızı, ekşi , tatlı.
  • asker toplumuyuz ya biz. emir kipsiz yapamıyoruz. garibim elmalı başlıklarda bile .swh
  • paralel evrende 2003 yılında, istanbul tem stüdyolarında, haluk bilginer, türkan şoray ve celal kadri kınoğlu'nun başrollerinde oynadığı tatlı hayat dizisinin çekimlerinden hemen sonra, restorant'da görülen, bir lokmalık darbe itibariyla boğazıma takılıp, panikle kendi kendime heimlich manevrası yapamadığım için beni hayattan koparan müthiş meyve.

göt elma. ama çok severim o ayrı.
  • her şeyi başlatan meyve. bir ısırığı sonucu dünya'ya sürgün edilmiş, adem ile havva'nin soyu olarak çekilecek çilemiz devam ediyor. teşekkürler elma.
    bunun yanında newton ve jobs'un elması amatör eğlendirir.
  • (bkz: hatalı entry örnekleri/@ssg)

yarattığı eserin *, zamanla geldiği noktaya üzülen yaratıcısının * eleştirisi.
  • tahir olmak da ayıp değil zühre olmak da
    hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil,
    bütün iş tahirle zühre olabilmekte
    yani yürekte.

meselâ bir barikatta dövüşerek
    meselâ kuzey kutbunu keşfe giderken
    meselâ denerken damarlarında bir serumu
    ölmek ayıp olur mu?

tahir olmak da ayıp değil zühre olmak da
    hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.

seversin dünyayı doludizgin
    ama o bunun farkında değildir
    ayrılmak istemezsin dünyadan
    ama o senden ayrılacak
    yani sen elmayı seviyorsun diye
    elmanın da seni sevmesi şart mı?
    yani tahiri zühre sevmeseydi artık
    yahut hiç sevmeseydi
    tahir ne kaybederdi tahirliğinden?

tahir olmak da ayıp değil zühre olmak da
    hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.

nazım hikmet
  • starking delicius, golden delicius, grany smith en yaygın ticari üretim çeşitleridir.

aynı zamanda ssg'nin kanzuk'a ayar vermek için konu edindiği meyvedir.*
hesabın var mı? giriş yap