• kendisi ve görüşleri ile ilgili güzel bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=ioqggysvqhq
  • elon musk'ın güney afrika vatandaşı olduğunu ve üç nesil önceki dedelerinin kanada'dan göçtüğünü ve alaska türkü olduklarını, musk soyismininde aslında mustafa kemal'in kısaltılmışı olarak kullanıldığını ve anıtkabir ziyaretinin arkasındaki temel sebebin bu olduğunu biliyor muydunuz?

tabii ki bilmiyordunuz.

çünkü, bunu otobüste boş boş etrafa bakarken uydurdum.
  • hacı ben anlamadım, şimdi mars'a elektrikli tırla mı gidilecekmiş? berlin'e götürüyoruz diye kandırılıp istanbul'da bırakılan saf anadolu insanı gibi, "son durak mars" deyip namibya çöllerine atarlar adamı valla. ayık olun oğlum.

ismi güven vermeyen vizyoner.
  • yeni nesil bilim adamı. başarılı olacağını düşünüyorum lakin işin sonunda mars’ta kahvesini yudumlarken o da “böyle olacağını bilseydim saat tamircisi olurdum” diyecektir.

“neleri bilmediğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok.”

“yaptığın şeyin iyi düşünülmüş bir eleştirisi altın kadar değerlidir.” sözlerinden kendime paylar çıkardım.
  • ömrüm boyunca donald trump gibi, ali ağaoğlu gibi, halis ağa gibi, arap şeyhleri gibi envai çeşit iğrenç zenginler görerek büyüdüm. en soylu ingiliz'i de, en kabileci aşiret reisi de aynı boktan kafanın ürünüydü. kendilerinden başka bir şey düşünmeyen güçlü ve gerizekalı insanlardı.

şimdiye kadar çok az dahi milyonere ve sadece bir tane yaşadığı dünyayı da düşünen çevreci + dahi milyonere sahip oldu insanlık. o nedenle değerini iyi bilmek gerekir. son derece eminim ki kendisinden nefret eden bir ton güçlü iş adamı var. çünkü onlarcasının tekerine çomak soktu. en başta o iğrenç petrol zengini arap milyarderlerin.

hayalini kurduğu dünya kesinlikle günümüz dünyasından daha yaşanabilir bir yer.

kendi çevreci enerjisini üreten şehirler, hyperloop sayesinde ucuz, güvenli ve hızlı taşımacılık ve seyahat. tesla otomobiller ile kısa ve orta mesafeli trafiksiz ve kazasız yollarda seyahat. elektrikli kamyonlar ve spor arabalar sayesinde karbon ayak izi minimuma inmiş bir insanlık.

ay'a ve mars'a tatiller de bonus.

bunlar eminim çok küçük bir kısmını oluşturuyor ütopyasının. umarım ömrü ve serveti yeter de çok daha fazlasını yapabilir insanlık adına.

evet ben, bunca yıllık ekşi sözlük bi siki beğenmeme timi azılı militanı boş gezen usta. ben övüyorum bu adamı. eli ayağı öpülesi bir insandır.
  • cnbc'de yayınlanan bir yazıda zameena mejia - marguerite ward isimli iki zat-ı muhterem elon musk'ın farklı demeçlerinden bir araya getirdiği, onun hayatını etkileyen 8 kitabı derlemişler. elon musk'ın düşünce yapısının nasıl oluştuğunu, fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini merak edenler için belki biraz aydınlatıcı olabilir. açıkçası liste benim hoşuma gitti. kitaplar şöyle,

1- structure or why things don't fall down - j.e gordon
    2- benjamin franklin - walter isaacson (iş bankasından çevirisi çıkmış.)
    3- einstein yaşamı ve evreni - walter isaacson
    4- superintelligence: paths, dangers, strategies - nick bostrom
    5- merchant of doubt - erik m. conway, naomi oreskes
    6- sineklerin tanrısı - william golding
    7- sıfırdan bire, startuplar üzerine notlar veya geleceği inşa etmenin yolları - peter thiel
    8- vakıf serisi - isaac asimov (bir ara ithaki bu seriyi basmıştı ama hala basıyor mu bilmiyorum)

ismini ingilizce yazdıklarımın türkçe çevirisi daha yapılmamış. ingilizce okumaya cesaret edebilenler okusun derim, isimlerinin bile bir albenisi var bence.

yazının tamamı için
  • ''paypal'da vergi sonrası kazancım 180 milyon dolar civarıydı. bunun 100 milyonunu spacex'e, 70 milyonunu tesla'ya ve 10 milyonunu solarcity'ye yatırdım. sonra da kira için borç almak zorunda kaldım.''
  • rus bir ekonomist, rusyanın düşen petrol fiyatları nedeniyle yaşadığı ekonomik sorunlar ( devlet gelirlerinin %70 i petrolden gelir ) ile ilgili bir tartışmada opec'le kota görüşmeleri yapıp siyasi buhranlar çıkartmaktan vazgeçin petrol fiyatlarına ne olacağına bakmak için elon musk'a ve yaptıklarına bakın dediği kişi. artık dünyadan petrol fiyatları 2000 li yıllardaki seviyesine asla ulaşmayacak nedeni de bu adamdır, diyerek bu dahinin günümüzde dünyadaya yaptığı devrimi özetlemiştir.
  • twitter'da şöyle demiş.

kısaca boston dynamics'in ters takla atan atlas adlı robotunu kastederek; "bu daha bir şey değil, 2 sene sonra ne yaptığını anlamak için stroboskop gerekecek, siz uyumaya devam edin." demiş kişi.

kaygılarında haklı, geçen sene topallayarak yürüyen robotu, kamerunlu yırtıcı forvetin gol sevinci gibi taklalar attıran teknoloji 2 sene sonra neler yapar kestirmek çok güç. yine de teknolojinin önüne geçmek imkansız, robotlarla ve yapay zeka ile yaşamayı öğrenmemiz gerekecek.
  • teknolojiyi sirtlayanlardan biridir. utopik dusuncelere yatirim yapan bir adam ve dusunceleri gerceklestirecekmis hissi yaratmiyor degil.
hesabın var mı? giriş yap