• kendisi bir kuş gözlemcisidir, nam-ı diğer kertikçizade emin efendi. ankara mogan gölü'nde bulduğu son kuş ile -kendi deyimi ile-, kendisinin 422., türkiye'nin 474. golünü atmış bulunmakta. bu türkiye için yeni bir tür demek oluyor. nice kertiklere...
  • 140 yıl sonra türkiye'ye tekrar gelen kutup martısı (larus hyperboreus) ile 2014'ü de kertiksiz kapatmamış oldu kendisi. kertiklerinin devamını diliyoruz..
  • kim bu emin yoğurtcuoğlu?
    bir anda birisi çıkıyor ve kim olduğunu ve neler yaptığını bilmeden oy veriyoruz ama ülkemizdeki genç yaşta kendi kulvarında büyük başarılar elde etmiş ve dünya çapında saygınlığı olan bir adamdan bahsediyoruz.
    çocukluğundan beri doğaya ve kuşlara aşık olan emin ilk kuş gözlemini 12’sinde yapmış. yıllar içinde kuşların peşinde türkiye’yi il il dolaşmış, (21’indeyken türkiye'nin 79 ilinde doğadaki yaban hayatı ve kuş araştırmaları için gitmiş) ve dünyada birçok ülkeye ziyaretlerde bulunan emin, türkiye’de en çok kuş türü görme rekorunu elinde bulunduran bir kuş gözlemcisi.
    türkiye’de görülen 482 kuş türünün, 429’unu görmüş ve bunların 425 tanesini fotoğraflamış. 7 kuş türünün türkiye’deki ilk kayıtlarını gerçekleştirmiş. 40'a yakın ülkeye ziyarette bulunmuş ve dünyadaki 10 bin kuş türünün yüzde 20’sini görmüş. üniversitede yaban hayatı bölümünden mezun olup bunu iş olarak yapmaya devam ediyor.
    emin, türkiye ve dünyaya seyahatler düzenleyerek bu işe meraklı yerli ve yabancı insanlara liderlik etmekte. bunu dünyanın en keyifli işi olarak görüyor. kuşların, sadece onlara ayrılan kuş cennetlerinde yaşamadığını söyleyen emin, kanatlı uygarlığın dünyanın her yanına dağılmış olduğu ve hiçbir turistin uğramayacağı yerleri bile kuşlar sayesinde arşınladıklarını söylüyor.
    emin yoğurtcuoğlu, kuşlarla insanların arasındaki ilişkiyi göstermek istiyor. "kanatlı uygarlığı takip etmek hiç de kolay değil ve bunun için çok fazla zaman ve enerji gerekiyor ama kendi kanatlarınızı çıkarıp göç ettiğinizde kuşlar gibi özgürleşmeye başlıyorsunuz. bunun anlamı ise hayattan alışılmadık ama daha eğlenceli bir şekilde keyif almak." demiş. o yüzden, “hayat kısa. onu kertikle!” diyor.
    (bkz: kertik atmak)

fotoğrafları ve videoları için: https://www.instagram.com/birddetective/
  • ve emin sonunda antarktika'ya gidiyooor! kendisinin uzun uğraşları, onu tanıyan-tanımayan binlerce insanın desteği, bitmeyen azmi, heyecanı ve en çok da çok ama çok istemesiyle gerçekleşecek olan antarktika macerasına atılışına, yolculuğu kazanışına, sevincine, hissettiklerine kendi kaleminden şahit olmak için buyrun okuyun.

''
    arkadaşlar antarktika'yı kazandık! bütün olan biten olayların arasında güzel haberimi paylaşmak istiyorum. ekşisözlük'e ve yazarlara yarışma sürecindeki desteğini için ne kadar teşekkür etsem azdır. detayları tam kesinleşmeden açıklamak istememiştim. şubat sonunda bitmesine son 2-3 gün kala fark edip katıldığım 30 günlük antarktika seyahati ödüllü yarışmayı çok kısa bir sürede 5002 oy almamıza rağmen kazanamamıştık. çoğul konuşuyorum çünkü bana göre milletçe seferber olduk. gerçek manada ??
    hatırlarsanız yarışmayı 4.olarak bitirmiştik. ancak #eminiantarktikayayolluyoruz başlığı altında toplanan insanları hayal kırıklığına uğratmamak için arka planda boş durmadım. sizlere penguenlerden ülkemize selam getireceğime dair söz verdim ve sözümü tutuyorum :). kısa sürede aldığım binlerce oyu da arkama alarak, oceanwide expeditions firmasına beni de götürmelisiniz diye direttim. en azından yapacaklarım ve bilgimle onlara faydalı olacağımı anladılar. iki ay içerisinde sonuca ulaştık. yarışmanın tamamen dışında kasım ayı içerisinde 20 günlük, benim uzmanlık alanım olan bir ekspedisyona davet edildim.
    yarışmayı kazansam bu kadar sevinmezdim sanırım :). tekrar destek olan, yanımda duran, cesaretlendiren, tanıdığım tanımadığım binlerce insana sonsuz teşekkür ediyorum. yarışma döneminde bana destek olan ve sonuç bekleyen çok insan oldu. kendinizi burada belli edip, bu iletimi paylaşırsanız buz kıtayı benim gözümden görmek için geri sayıma hep beraber başlayabiliriz :).
    ekşisözlük yöneticilerine: dilerseniz grubunuzun flama ya da bayrağını penguenlerle açabilirim.

''
  • emin'in antarktika seyahtine ilişkin şöyle bir notu da var: ''bu seyahate katılmak isteyenler, benim adımı verdikleri takdirde normal fiyatın neredeyse yarısını ödeyip gelebilecekler. bilginiz olsun. detay merak edenler bana yazabilir.''
  • sonunda antartika macerasını paylaşmış, bize ise ağzımızın suyunu silmeyi bırakmış şanslı insan.

merak edenler için ssk ve kısa antartika videosu;

https://www.facebook.com/…ive/posts/466643587011529

https://youtu.be/zxywo1bmwxm
  • instagram hesabında mükemmel kuşlar tanıtmakta. hatta geçen gün elinden fıstık yiyen kuşun videosu ellen degeneres tarafından repost edildi. ben bile oturduğum yerden gururlandım.
    ayrıca çok mütevazı bir insan, sabırla dinliyor cevap veriyor falan. neyse bol ketirkler emin!!
  • onedio'da haberi çıktı bugün. kendisiyle gittikçe çoğalan gurur duymaktayım, çocuğum gibi. :) bir insan düşünün ki, işini yaparken keyiften ölecek hale geliyor...

kuşlara nasıl bulaşmış, bugünlere nasıl gelmiş, neler yaşamış, vs merak ediyorsanız ya da çektiği birbirinden ilginç kuş fotoğraflarından örnekler görmek isterseniz habere göz atın bence.
  • az once instagram profilini inceledigim arastirmaci.

mutlu ediyor boyle hayallerinin pesinde kosan insanlari gormek.
hesabın var mı? giriş yap