• eminim içinizde birçok metalci, klasik müzik ve jazz dinleyen salon adamları "emrah karaduman kim yaee" diyecek. siz demeden dedim gitti! kim ulan bu emrah karaduman? işe gidip gelirken iki dakika radyo dinleyelim diyoruz, her yerde bu adamın şarkıları çalıyor. işin enteresan kısmı, şarkıları kendisi söylemiyor. genelde söz/müzik kendisine ait oluyor. şarkıların düzenlemesini yapıyor(muş). fakat adam reklamı nasıl kıstırdıysa, her şarkısında kendisinden söz ediliyor.

şimdi, bu adamın birkaç şarkısına sanıyorum hepimiz aşinayız. yazlık ortamlarda bangır bangır çalıyor. duymamak mümkün değil.

1. demet akalın - giderli şarkılar
    nakarata dikkat;

"arkasına bakmadan çekip giden birisi var
    eminim bu gidişin yarın u dönüşü var
    o şimdi kafdağı'nda ve kendinden çok emin
    tabii kaderin her zaman son bir gülüşü var"

- ilk satırda betimleme,
    - ikinci satırda gider yapma ya da poz kesme,
    - üçüncü satırda mutlaka ama mutlaka (anadolu rock yapar gibi) bir deyim veya eski zamanlardan bir örnek falan...
    - dördüncü satırda ise türk müzik namelerine uygun bir gırtlak titretme ve sert kaval ya da keman kanırtma sesiyle nokta vuruşu. evet ilk şarkı gördüğünüz gibi tam bir kalıp.

bakalım aynen böyle yürüyen başka kalıplar var mı? tabii ki var!

2. irem derici - nereden bilecekmiş
    nakarata dikkat;

"gururun bir beden gönlüne büyük gelmiş
    sözünden her dönen bir bedel ödermiş
    aşk leyla ile mecnun'u yerle bir etti
    o kim ki aşkı nerden bilecekmiş"

- ilk satırda betimleme,
    - üçüncü satırda mutlaka ama mutlaka (anadolu rock yapar gibi) bir deyim veya eski zamanlardan bir örnek falan...
    - dördüncü satırda ise türk müzik namelerine uygun bir gırtlak titretme ve sert kaval ya da keman kanırtma sesiyle nokta vuruşu.

3. hadise - prenses
    nakarata dikkat!

"istersen bana ukala mukala de,
    el üstünde tutulmazsam, hep el kalırım.
    prensesler gibiydim ben baba evinde,
    özgürlüğüme gölgeyi hakaret sayarım."

- ilk satırda betimleme,
    - dördüncü satırda ise türk müzik namelerine uygun bir gırtlak titretme ve sert kaval ya da keman kanırtma sesiyle nokta vuruşu.

4. aleyna tilki - cevapsız çınlama
    nakarata dikkat;

"kalbimde kırılmadık yer mi bıraktı?
    yaptığıyla söylediği nedense farklı!
    mazlumun ahı aheste aheste alınır,
    bırakın kazandım zannetsin zavallı."

5. murat dalkılıç - kırk yılda bir gibisin
    nakarata dikkat;

"...ve her şeye tepki diye dünyaya gelmişsin
    nasıl zarafet allah’ım çok güzelsin
    biraz kusur be bari, olan var olmayan var
    ayarı yok harbi, kırk yılda bir gibisin."

bu şarkıda kafası karışmış ve kalıbı biraz şaşırmış. öyle görünüyor.

tabii ben bunları yazarken, adam sırf bu kopya şarkılar sayesinde milyon dolarları kaldırdı. elinde bir bilgisayar, dup tıs - dup tıs ortalığın anasını ağlatıyor adam.

eğer burayı okursa kendisine bir önerim var. aynı doğrultuda 10 tane şarkı yazıp derhal kendisine gönderebilirim. yeter ki paradan haber versin.
    deneme bir ki;

"dalgalar dudak izlerini iskeleden sürükler
    sakın sus yine ağzını torba gibi büzerler
    ben lafla gemi yürütenlerden değilken
    benden alacağını aldı lanet olası dürzüler"

biraz metaforik oldu ama anlamazsa ben anlatırım. hörmetler abi.
  • başlığı açan dalyarağın emrah'ın aranjör olduğundan haberi yok sanırım. tespit sıçmadan git bir bak söz yazarı kim diye. gökhan şahin kimdir bilmiyorsan boşuna kasma, boşuna da boklama!!

(bkz: tespit sıçmak)
    (bkz: at ağızlı)
hesabın var mı? giriş yap