şükela:  tümü | bugün
 • anglofon alemlerinde landmark decision, leading case gibi isimlerle anılan, sonuçlanan bir dava hakkında verilen kararın bundan sonra benzeri davalarda da emsal teşkil ettiği, edebileceği, etmesi gereken, etse iyi olabilecek süper olay.

  bir açıdan benzeşip, kesiştiği olur:

  (bkz: cause célèbre)
 • benzer konuda daha önce yargı incelemesinden geçmiş , üst mahkemece hukuka uygunluğu tartışılmış mahkeme kararları için bilhassa hukukçuların kullandığı kavram. aynı tarz davalarda neticeyi lehe çevirmek için mahkemeye ya da ilgili kurum ve kuruluşlara sunabileceğiniz örnek karar.
 • tarikteki ilk emsal karar sümer'e ait :

  "m.ö. 1850 civarlarında sümer ülkesinde bir cinayet işlenmiştir. üç kişi – bir bahçıvan, bir berber ve mesleği bilinmeyen biri, bir tapınak görevlisi olan lu-ınanna adlı şahsı öldürürler. katiller, saptanamayan bir nedenle öldürülen kişinin karısı olan nin-dada’ya kocasının öldürüldüğünü söylerler. fakat garip bir şekilde, kadın bu sırrı saklar ve yetkililere haber vermez. cinayet, kral ur-ninurta’ya bildirilir ve o da davayı nippur’daki mahkeme işlevi gören yurttaşlar meclisi’nin önüne çıkarır.

  bu mecliste bulunanlardan dokuzu, yalnızca üç katilin değil karısının da cezalandırılmasını istediler. büyük bir olasılıkla kadının cinayeti öğrendikten suskunluğunu koruması sebebiyle suç ortağı olacağını düşünmüşlerdir.

  bunun üzerine meclisin iki üyesi kadının savunmasını üstlenirler. onun cinayette yer almadığını ve bu sebepten dolayı ceza almaması gerektiğini savunurlar.

  mahkeme üyeleri savunmanın bu görüşüne katılır. kocası sağlığında karısının gereksinimlerini karşılar gibi görünmediğinden kadının suskun kalmakta haklı olduğunun bildirirler. “gerçek katillerin cezasının infazına” ifadesiyle karar sonuca bağlanır. buna göre, nippur meclisi yalnızca üç kişiye ölüm cezası vermiştir.

  bu mahkeme kararı, iki farklı sümer şehrinde yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkmıştır ve aynı karardan farklı şehirlerde birer tane mevcuttur. çivi yazılı tabletler çok kırık vaziyette olmalarından dolayı her ikisi de kullanılarak tamamlanmıştır. ayrıca değişik şehirlerde birer tane olması bunun örnek bir dava olması gerektiğini gösterir."
 • vergi hukukunda olmayan karar türüdür.
 • avukat olsam adımı soyadımı değiştirir bu olurdum. karizmaya bak ak.