şükela:  tümü | bugün soru sor
 • segment ve fiyat kırılımı baz alınmadan yorum yapmak oldukça zordur. en az sorun çıkaran otomobilden kasıt da burada önemli zaten. amaç güvenlik mi, benzin tüketimi mi, ucuz yedek parça mı, ikinci el piyasası mı vs...
 • farklı segmentlerden bir sürü otomobil deneyimlemiş biri olarak son kararım hyundai accent 1.3 mpi şaka gibi di mi ama gerçek işte.

  kullandığım diğer araçlar:
  vw passat
  vw jetta
  audi a4
  toyota corolla
  doğan slx
  renault 12
  hyundai starex
  chevrolet aveo
  fiat albea
  renault fluence
 • temel olarak baktığımızda sorunsuz otomobil periyodik bakımları dışında sahibine servis yüzü göstermeyecek otomobildir.

  burada tabi fiyat / performans değerini de ele almamız gerekebilir örnek olarak çok sorunsuz olarak bilinen japon otomobilleri türkiye şartlarında 10.000 kilometrede bir servise girme zorunluluğu sunuyor. bazı modellerde bu 6 ayda ya da 10.000 kilometre şeklinde olabiliyor. tabii ki 6 ayda bir servise girip düzenli bakım gören bir aracın sorun çıkarması zor olur. diğer araçlarda ise genel olarak 15.000 kilometre ya da 1 yıl şartı mevcut. bu durumda ele alındığında iki tür aracın bakım masrafları arasında fark ortaya çıkıyor.

  ayrıca ülkemiz şartlarında dizel araçlarda en sorunsuz olarak bilinen modelde bile farkında olmadan alabileceğiniz bir kötü yakıt araçta sıkıntılara sorun açabilir.

  şu ana kadar örnek olarak kullanmış ve bakımları ile birebir ilgilendiğim 3 araçta ise

  1994 model hyundai excel'de yaklaşık 130.000 km boyunda düzenli bakım dışında bir sıkıntı çıkarmadı
  2010 model 50.000 km kullandığım citroen c3 picasso araçta düzenli bakım dışında bir elektrik arızası çıkardı. türkiye distribütörü bir türlü çözemedi, konuyu psa'ya yazınca direk özel ekip geldi sorunu çözdü. (sıkıntı aracın elektrik aksamındaki dengesizlik nedeniyle 1 ay olmadan ampul patlatmasıydı) buradaki distribütör ve servislerin aman yollardan bu sıkıntılar bunlar normal yaklaşımı sıkıntı yaratıyor.
  2013 model ford kuga şu an 36.000 kilometrede periyodik bakım dışında servise uğratmadı

  ecnebi memlekette adamlar her sene şu linkteki anketi yayınlıyorlar ve araç alımında önemli bir kriter kendileri için. burada da yıllardır skoda yeti hep birinci çıkıyor

  carbuyer driver survey

  edit : link
 • (bkz: toyota)
 • (bkz: l200)
 • tesla s elektrikli motor. nesi bozulabilirki .
 • genelde sarı renkli olan ve üzerinde taksi tabelası olan otomobillerdir.
 • (bkz: audi a3)

  mis..
 • arkadaşın otomobilidir, tadından yenmez.