şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • öncelike richard linklater'ın bu seriden etkilenip de çektiği film için (bkz: boyhood)

  başka bir entryde bu belgesellere gönderme yapacakken sözlükteki başlığını bulmak için 14 up, 28 up..., up series, 7 up diye arattım mamafih bu seriyi inceleyen tek başlık bunu bulabildim. bu duruma da şaşırdım tabii. aramaya radikal bir şekilde inanmama rağmen sözlükte bu serinin bu kadar az ilgi çekeceğine inanmadığım için kesin ararken hata yaptım diye içimden geçiriyorum ama ne olur ne olmaz diye buraya kısaca bilgi verici bir iki cümle yazayım:

  aynı anda hem müthiş hem de çok korkutucu ve acı verici bir seri.

  aslında ilk başta "britanya'nın çocukları dünyaya nasıl bakıyorlar"ı göstermek amaçlı tek çekimlik planlanan "seven up" adlı 1964 tarihli televizyon programı yapıldı kanadalı yönetmen paul almond tarafından. bu program için farklı arkaplanlardan 7 yaşında 14 çocuk bir araya getirildi ve onlarla röportajlar yapıldı.

  daha sonra "seven up" sırasında paul almond'ın asistanı olan michael apted 1970'in sonunda "7 plus 7" adı altında aynı çocukları bir kez daha topladı ve 7 sene sonra çocukların dünyaya bakışlarında nelerin değiştiğini inceledi. bundan sonra da her 7 senede bir her seferinde orijinal kadrodaki herkes katılmasa da bu insanların hayatlarında nelerin değiştiğini inceleyen röportajlara dayalı fimler yapmaya devam etti. "21 up" 1977'de, "28 up" 1984'te, "35 up" 1991'de, "42 up" 1998'de, "49 up" 2005'te ve son olarak da "56 up" 2012'de yayınlandı.

  michael apted "84 up"a kadar gitmeyi amaçladığını söylüyor ama tabii bunun için de kendisinin de sağlıklı bir şekilde 99 yaşına kadar yaşaması gerekiyor.

  bir sosyal deney gibi... o çocukların yerinde olmak kesinlikle istemezdim ama öte taraftan da çok ilgi çekici. hayalkırıklıklarını, mutlulukları, hayalleri, gerçekleri kısaca tüm hayatı gözler önüne seriyor. çok fena.
2 entry daha