şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
  • en en korktuğum evreydi. eğer bunu da başarırsam karada ölüm yoktu bana. günlerce kitaplar okudum, lazımlık araştırdım, külot araştırması yaptım .yaptığım araştırmalarda en çok işime yarayacak olan kitap piyasadan kaldırılmıştı. özetini bir internet sitesinde buldum defalarca okudum. ama hala cesaretim yoktu. oğlum bir akşam anne ben bez takmıcam dedi ve çıkardık bezi. bez takmıcaktı ama lazımlığa ya da klozete oturmuyordu. çıplak bir şekilde evde dolaşmaya başladı üzerine gitmedim. bi süre sonra baba kaka yaptım dedi. çocuk odasının ortasında kocaman bir kaka. tuvalete yapsan daha iyi olurdu dedik ve kakayı alıp temizledik. ertesi sabah tuvalete oturdu ama çiş yapmayı reddetti. oğlumun çiş yapma araklıkları hep çok uzundur. yaklaşık 1 saat, aralıklarla klozete oturttum ama yapmadı ve yine odasında altına yaptı. ıslandı sinirlendi ama kendine. elimden geldiği kadar oyalanarak değiştirdim altını. daha çok rahatsız oldu. ve bu bizim için bir dönüm noktası oldu. oğlum çişini de kakasını da tuvalete yapıyor artık. bi kaç kere altına çişini yaptı ama tamamen benim hatam. çiş eğitimi verilen çocuğun, gezmeye götürülmemesi gerektiğini öğrendim. en azından ilk birkaç gün.
    öncelikle çocuğun hazır olması gerekir. çişini tutması kuru kalkması ve bez istememesi. yararlandığım kitap ise bir günden kısa sürede tuvalet eğitimi adlı kitaptı. elimde olan kısa bir metindi. ama yapılacak şeyler kısa ve netti. çocuğa bez hiç bağlanmayacak gece ve gündüz dahil olmak üzere. alıştırma külotu da kullanılmayacak. çocuk altını ıslatacak ve o rahatsızlık hissini hissedecek. daha sonra elinde kuru külotla yanına gidilip ıslak külot rahatsız eder hasta eder kuru külot iyidir denilecek. her defasında bu cümleler kullanılacak ve bir dahasına tuvalete oturursan daha iyi olur denilecek. bir süre inat ediyor ama daha sonra yaptıkça kendine güveni geliyor.
    oğlum 28 aylık. tam anlamıyla konuşuyor istediklerini ve istemediklerini ifade ediyor. yaklaşık 10 aydır geceleri kuru kalkıyordu ve gün içinde kuru kalma süresi yaklaşık 4 saat.
30 entry daha