şükela:  tümü | bugün
85 entry daha
 • temasında bulaşılmaması gereken kadınlar içeren filmlerin, konuları ve fragmanlarıyla yer aldığı liste ;

  1)i spit on your grave

  jennifer hills, inzivaya çekilerek roman yazmaya ağırlık veren genç bir kadındır. fakat yerleştiği küçük evde jennifer'ın yalnız hali çevre yaşayan adamların ilgisini çeker. bir gece genç kadını korkutmak için yaşadığı yeri basarlar ama işler beklenmedik biçimde çığrından çıkar. jennifer'a önce işkence eder ardından da tüm gece boyunca tecavüz ederler. fakat jennifer öldürülmeden ellerinden kurtulmayı başarıp, kendini yakınlardaki nehre bırakır. adamlar öldüğüne kanaat getirip cesedi aramaktan da vazgeçerler. ama genç kadın büyük ve yıkıcı bir intikam için geri dönecektir...

  fragman
  -------
  2)lady vengeance

  intikam meleği’nde; işlemediği bir suçu üstlenmek zorunda kalıp kyoungju kadın hapishanesi’nde 13,5 yıl yatan lee geum-ja’nın hikayesi anlatılıyor. hapise düştüğü gün intikam alma sürecini başlatan ve bu amaçla ileride özel bir hizmet talep edeceği mahkum arkadaşlarına akla hayale gelmedik güzellikler yapan lee geum-ja; kendisini bu duruma sokan kişiyi bizzat kuracağı mahkemede yargılayacağı günün hayaliyle yaşamaktadır. bu arada intikam almayı düşündüğü kişinin de kendine göre planları vardır…

  fragman
  -------
  3)hard candy

  on dört yaşındaki hayley stark, otuz iki yaşındaki fotoğrafçı jeff kohlver ile internet üzerinden üç hafta süreyle chat yaptıktan sonra, kendisi ile bir kafede buluşur. yaş farkına rağmen bir süre flört ederler. ancak jeff, bu şartlarda yasal olarak beraber olmamaları gerektiğini bildiği için frenlemeye çalışır. hayley, bir gün kendisini zorla eve davet ettirerek jeff’in içkisine ilaç atar. onu uyutarak esas planını hayata geçirmeye başlayacaktır. film, japonya’da yaşanan gerçek olaydan alınmıştır.

  fragman
  -------
  4)she devil

  kocası tarafından aldatılan bir ev kadını, şeytanca bir plan yapar...

  fragman
  -------
  5)the first wives club

  brenda, elise ve annie kolejdeki arkadaşlarının trajik ölümü sonucu bir araya gelmişlerdir. bu üç kadın da eşleri tarafından kendilerinden daha genç kadınlar yüzünden terk edilmiştir. brenda, elise ve annie dünyayı, eski kocalarına dar etmek ve yeni eşlere yardımcı olmak amacıyla güçlerini birleştirip omuz omuza verirler.

  fragman
  -------
  6)nine to five

  judy bernly, violet newstead ve doralee rhodes, sıradan bir şirkette çalışmakta olan üç kadın çalışanlardır. bu iş yerinde bu kadar sıradanlığın içerisinde anormal olan tek şey ise, egoist, cinsiyetçi ve yalancı patronlarıdır. judy, violet ve doralee, patronlarına güzel bir oyun oynayabilmek adına güçlerini birleştireceklerdir.

  fragman
  -------
  7)shurayukihime*

  japonya karışık bir dönemdedir,yuki'nin babası öğretmen olarak bi köy veya kasabaya gelir o kasaba veya köyün yerel çetesi tarafında babası katledilir,annesi ise tecavüze uğrar annesi bu yerel çetenin bir elemanını öldürür ve böylece hapishaneye düşer orada intikamını almak için önüne gelen erkekle yatar intikamını bu doğan çocuğun almasını sağlamaktır amacı intikam gözünü kör etmiştir yani bi bakıma aynı zamanda böylece bir kız çocuğu doğurur bu kız çocuğunu doğurduktan bi süre sonra ölür kız hapisten çıkar ve budist bi rahip tarafından yetiştirilir her türlü dövüş tekniğini öğrenerek tabii sonra ailesini katillerinin peşine düşer filmin konusu budur.salt intikam duygularını dayanan bir film çünkü intikam için doğmuştur yuki ve bunu başarmalıdır.

  fragman
  -------
  8)serial mom

  sutphin ailesi, her orta sınıf banliyö ailesi gibi dışarıdan mükemmel gözükmektedir. fakat evin annesinin bir takım sorunları vardır.
  kendisinin ve aile fertlerinin o mükemmel düzenini bozan, ailesinin mutsuzluğuna neden olacak en ufak bir şeye bile katlanamayan betty'nin tahammülsüzlüğü giderek artacak, komşuları taciz etmekle başlayan ufak tefek hareketleri adam öldürmeye kadar gidecektir..

  fragman
  -------
  9)eye for an eye

  sally field,kiefer sutherland ve ed harris'in rol aldığı bu filmde adil olmayan bir dünyada adaletin aranışını sorguluyor.
  karen mccann'in düzenli hayatı bir yabancının evlerine girerek 17 yaşındakini öldürmesiyle alt üst olur.katil'in yasal boşluklardan faydalanarakserbest kalmasıyla şok ve üzüntü yerini öfke ve hayal kırıklığına bırakır.ancak katilin bir kez daha cinayet işlemesi ve serbest bırakılmasını ardından karen yaptıklarının bedelini ona ödetmeye karar verir.

  fragman
  -------
  10)miss meadows

  gündüzleri ilkokul öğretmenliği geceleriyse adalet için mücadele eden suç savaşçısına dönüşen miss meadows'un öyküsünü anlatan film; içeriğindeki mizah dozuna rağmen oldukça karanlık tonlarda bir vigilante örneği...

  fragman
  -------
  11)kokuhaku

  yuko moriguchi (takako matsu) bir lisede sınıf öğretmenidir. daha üç yaşındaki kızı manami’nin havuzda boğulmuş olarak bulunmasından kısa bir süre sonra sınıfa yıl sonu derslerinde ayrılacağını açıklar. ancak onlara asıl itiraf edeceği sır bu değildir. manami kaza sonucu ölmemiş, öldürülmüştür. öldüren iki kişi de ders verdiği sınıftadır. isimlerini vermeden öğrenci a ve öğrenci b’nin kızını nasıl ve neden öldürdüklerini anlatır. japonya’da 14 yaşının altında bir kişi sebep olduğu ölümlerden sorumlu tutulmamaktadır. bu yüzden onları polise teslim etmemiş ama intikamını çok daha ölümcül bir yolla almaya karar vermiştir.

  fragman
  -------
  12)chicago

  sene 1929... yer, chicago... hapishanede bir araya gelen iki kadın... biri kocasını öldürmüştür diğeri ise erkek arkadaşının ölümüne sebebiyet vermiştir. kısa süre sonra düştükleri bu mahkumiyet sürecinden kurtulmanın yollarını arayacaklardır. bu emellerine ulaşmaları için tuttukları avukat ise, cinayet davaları üzerine yaptığı ünle bu çevrelerin en ünlü simalarından biri olacaktır.

  fragman
  -------
  13)ms. 45

  tek başına yaşayan, yaşamı evi ile işi arasında geçen içe dönük ve dilsiz thana, yaşadığı şehrin ne kadar tehlikeli olduğunu, aynı gün içinde iki kez tecavüze uğrayarak öğrenir.
  genç kadın berbat günü yaşadıktan sonra hayatı bir daha eskisi gibi olmaz. önce iş çevresine yabancılaşmaya başlar. gördüğü bütün erkeklere tiksintiyle bakar. ve bir gün kendisini rahatsız eden bütün erkekleri öldürmeye karar verir.
  işlediği cinayetlerle tuhaf bir güven duygusu edinen thana, ilk defa mekyaj yaparak kadınlığını keşfeder. fakat komşularının ondaki bu değişimi hissetmesiyle beraber yavaş yavaş kendi sonunu da hazırlamaya başlar.

  fragman
  -------
  14)kill bill

  birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip bir kadın ölüm çetesi çeşitli büyük suikastlerde aktif rol almışlardır. bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski 'kara mamba' lakaplı, 'gelin' in eski takım arkadaşlarından ve bill'den intikam almak için haklı sebepleri vardır. bir arabada hissiz bir halde uyanan gelin, düğün günü kendisine yapılanları anbean hatırlamaktadır. şimdi sıra kendisine büyük kötülükler yapan bu ölüm çetesine karşı esaslı bir intikam planı yürütmeye gelmiştir.

  fragman
  -------
  15)carrie

  carrie white okulda arkadaşlarının sürekli dalga geçip kötü davrandığı, evdeyse aşırı dindar annesinden zulüm gören bir kızdır. ama carrie'nin herkesten sakladığı bir sırrı vardır; çok yoğun psişik güçlere sahiptir. okul balosunda arkadaşları yine onu sıkıştırmaya kalkınca "ateşle oynanmayacağını" öğreneceklerdir!

  fragman
  -------
  16)resident evil

  raccoon şehrinin dışında umbrella corporation isimli bir şirket tarafından yönetilen, hive isimli bir genetik araştırma merkezi bulunmaktadır. araştırmalar esnasında uygulanan deneylerden birinde üretilen t-virus isimli virüsü ele geçiren bir hırsız bu virüsü hive binasının içerisine salar. virüs the red quinn isimli yapay zekayı ele geçirir ve sonrasında merkezdeki herkese bulaştırmaya başlar. tüm personel zombiye dönüşür ve bu zombiler red quinn tarafından yönetilir. red quinn'i durdurmak için merkeze gelen bir ekip bu yapay zeka makineyle savaşırken zombilerle de baş etmeye çalışacaktır.

  fragman
  -------
  17)lucy

  tayvan'ın başkenti taipei'nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret, uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. eğlenmeyi seven, sıradan bir genç kadın olan lucy, birkaç gece beraber takıldığı richard yüzünden kendisini bir anda en azılı uyuşturucu şebekelerinin birinin içine düşmüş bulur. vücudunun içine kurye olması için yerleştirilen yeni bir tür sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde lucy'nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. lucy'in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın beyinin tüm algı kapılarını sonuna kadar açacaktır...

  fragman
  -------
  18)hanna

  hanna, eski bir cıa ajanı olan babası tarafından finlandiya’nın balta girmemiş ormanlarında, soğukkanlı bir ölüm makinası olarak yetiştirilmiştir. 14 yaşına gelince babası onu ilk suikastını gerçekleştirmesi için avrupa’ya gönderir. yol boyunca hedefine kitlenmiş bir şekilde, usta bir katil gibi soğukkanlı hareket eden hanna, başına gelen çeşitli olaylar sonucunda hedefine yaklaştıkça varoluşsal soru ve sorunlarla boğuşmaya başlar.

  fragman
  -------
  19)she killed in ecstasy

  1971 tarihli bir jesus franco filmi. ayrıca soledad miranda'nın ölmeden önce oynadığı son filmlerden biridir. bir kadının, kocasının intiharı üzerine, buna sebep olanlardan tek tek intikam alış süreci anlatılır. konu olarak bir diğer jesus franco filmi miss muerte ile benzer noktaları vardır.

  fragman
  -------
  20)la femme nikita

  bir soygun sırasında yakalanıp hapse düşen nikita'nın kaybedecek hiçbir şeyi yoktur. fransız gizli servisi, kendileri için tetikçi olmasını teklif eder. kabul etmemesi durumunda ise zaten cenazesi kaldırılmıştır.

  fragman
  -------
  21)fatal attraction

  karısı ve kızı şehir dışındayken avukat dan gallagher bir gecelik ilişki yaşamaya kalkışır. yayıncı alex forrest ile yaşadığı bu kısa ilişkinin ona nelere malolacağından ise haberi yoktur. dan, yaşadıklarından sonra iletişimi kesmeye çalışır ama alex ilişkiyi bitirmek niyetinde değildir. dan’in onu reddetmesi üzerine çıldıran alex şiddete başvurmaya başlar ve bunu dan’in ailesine de yansıtır. 1987 yılının en iyi box office başarısı olan film ihanetin sonuçlarını korkunç bir şekilde anlatıyor. başrollerde michael douglas ve glenn close var ve ikisi de unutulmayacak oyunculuklara imza atıyorlar.

  fragman
  -------
  22)medea

  konusu yunan efsanesine dayalı evripides'in aynı isimli antik yunan oyunundan uyarlanan "medea" filmi ismini baş kadın karakterinden almaktadır. medea'nın, kocası "kahraman" jason'dan iki çocuğu vardır. kral creaon'ın kızını jason'la evlendirmek istemesi sebebiyle kral, medea'nın çocukları ile ülkeden gitmesini istemektedir. jason'ın evlenmeyi kabul etmesi sebebinin çocuklarının güvenliği gösterir. bunun üzerine medea, intikam almak için hayatında en değer verdiği şeylerden vazgeçecektir...

  fragman
  -------
  23)extremities

  marjorie, bir gece arabasında kayak maskesi takmış birinin saldırısına uğrar ve kendisine tecavüz edilecekken kaçmayı başarır. ancak cüzdanı saldırganda kalmıştır ve bu kişi marjorie'nin yaşadığı yeri bilmektedir. elinde yeterli delil ve tarif olmayan marjorie, polisten de istediği sonucu alamayınca iki kız arkadaşıyla birlikte yaşadığı evde her an o şahsın kendisini bulacağı korkusuyla yaşayacak ve çok geçmeden bu korkusunda haksız olmadığı ortaya çıkacaktır.

  fragman
  -------
  24)john tucker must die

  john tucker, okuduğu okulun en iyi görünümlü ve gözde öğrencisi, aynı zamanda da basketbol takımın kaptanıdır. okulun en popüler kişisi olmanın verdiği şımarıklıkla aynı anda üç farklı kızla birden birlikte olmaktadır. bir kişiyle yetinemeyen john aynı anda, birbirlerinden farklı kulvarlardaki carrie, heather ve beth'le gönlünü eğlendirir. fakat bu durum kızların durumu fark etmesiyle tam bir kabusa döner. genç kızlar aldatıldıklarını fark ettikleri an bir araya gelip bir intikam planı kurarlar. bu akılcı planın en önemli mimarı ise şehre yeni taşınan arkadaşları kate olacaktır. her ne kadar plan istedikleri gibi ilerlese de kate zamanla kendisini bir çelişkinin içerisinde bulacaktır.

  fragman
  -------
  25)the beguiled

  onbaşı mcburney, amerika iç savaşı sırasında yaralanır. yardıma muhtaç halde olan mcburney, erkeklerini savaşa uğurlamış bir grup kadının ikamet ettiği bir okula sığınır. onbaşı, düşmandan merhamet beklemekte, iyileşip güvenli bölgeye kavuşmanın hayallerini kurmaktadır. bir korku öznesi olarak bulunduğu evde bir arzu nesnesine dönüşmesi ve evdeki dengeleri büsbütün bozması uzun sürmeyecektir.
  filmin yönetmen koltuğunda sofia coppola oturuyor. filmin kadrosunda ise nicole kidman, elle fanning, kirsten dunst ve colin farrell yer alıyor. senaryosunu ise yine coppola, thomas cullinan'ın romanından uyarladı.

  fragman
  -------
  26)death proof

  ’dublör’ mike, arabasının içine monte ettiği ’ölüm geçirmez’ bir mekanizma ile her türlü trafik kazasından yara almadan çıkabilen bir katildir. özellikle genç kadınlara karşı gerçekleştirdiği saldırılarda kullandığı bu mekanizma sayesinde, acımasız bir katil olarak nam salmıştır.
  bir gün bir barda karşılaştığı dört kadını, yeni hedefleri olarak gözüne kestirmiştir. fakat bu sefer, kurbanlarının kimliklerinden habersizdir ve nasıl bir belaya bulaşmak üzere olduğunun farkında değildir.

  fragman
  -------
  27)les diaboliques

  şeytan ruhlu insanlar, kusursuz bir cinayet planı yapan iki kadının hikayesini anlatıyor. karısına ait olan bir okulun yöneticiliğini yapan michel delassalle tam anlamıyla çekilmez bir karakterdir. karısı da dahil çevresindeki herkese türlü zalimlikler yapan delassalle’nin okuldaki öğretmenlerden biriyle gizli bir ilişkisi vardır ve sevgilisine de aynı ölçüde kötü davranmaktadır. bu gizli ilişki açığa çıktığında iki kadın da bu adama karşı duydukları nefret sayesinde ortak bir noktada buluşurlar. bu huysuz adamdan intikam almaya karar veren iki kadın kusursuz bir cinayet planı yapıp uygularlar. ancak her şey yolunda gitse de kimsenin anlam veremediği gizemli bir olay meydana gelir ve işler karışır.

  fragman
  -------
  28)peppermint

  intikam meleği, sevdiklerinin öcünü almaya çalışan bir kadının yaşadıklarını konu ediyor. genç anne riley, kocası ve kızının vahşice öldürülmesiyle sonuçlanan bir saldırıda yaralanmış ve komaya girmiştir. kendisine geldikten sonra adaletin sağlanması için çabalayan riley, sistemin ailesinin katillerini koruduğunu fark eder. sistemdeki bu yozlaşma riley’in örnek bir vatandaştan bir şehir gerillasına dönüşmesine neden olur. bunca zaman çektiği acıdan güç alan ve hayal kırıklığını kişisel motivasyon kaynağına çeviren riley, durdurulamaz bir güç haline gelmek için yıllarını zihnini, bedenini ve ruhunu eğiterek geçirir. riley şimdi kendi adaletini sağlamak için yeraltı dünyasından, polisten ve fbı'dan bir adım önde olmalıdır..

  fragman
  -------
  29)descent

  kocası, kızı ve arkadaşları ile birlikte tatile çıkan genç ve hoş bir kadın, trajik bir kazaya şahit olurlar. aradan bir yıl geçtikten sonra genç kadın yine arkadaşları ile bir gün yürüyüşe çıkar. bir mağara içinde düşen bir kaya nedeni ile orada mahsur kalırlar. sahip oldukları donanım yetersizliğinden ötürü hayatta kalmak adına zorlu bir mücadele başlar. bu sırada da kana susamış yaratıklarla karşılaşırlar. gruptaki herkes bir takım sebeplerden ötürü birbirleri ile zıt düşerler. artık herkes tek başınadır. hayatta kalma yolunda kendilerinden sorumlu olduklarının farkındadırlar.

  fragman
  -------
  30)diabolique

  iki kadın kendilerine pislik gibi davranan bir adamı zehirlemek için anlaşırlar. cesedi kirli bir havuza atacaklardır ve birisi havuzun dibinde sürprizi bulacaktır. ama havuz boşaltıldığında, ortada ceset falan yoktur...

  fragman
  -------
  31)hush... hush sweet charlotte

  37 yıl öncesi dul charlotte hollis’in sevgilisi meçhul bir katil tarafından başı kesilip canice öldürülmüştü. charlotte ıssız evinde bunama belirtilerin eşliğinde korkunç anılar ve halüsinasyonlarla karşı karşıya kalır.

  fragman
  -------
  32)the girl with the dragon tattoo

  asılsız bir iddia ile suçlanan mikael blomkvist (daniel craig), adını temize çıkartmak için elinden geleni yapmaya and içer. isveç’in zengin endüstri patronları arasında yer alan henrik vanger ise, çok sevdiği ve uzun zamandır kayıp olan yeğeni harriet’ın ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği aydınlatması için gazeteci blomkvist'i görevlendirir. başı zaten dertte olan gazeteci, yeğenin ölümünden muhtemelen sorumlu olan ailenin malikanesine doğru yol alır.
  bu sırada, milton güvenlik adına çalışan sıra dışı "hacker" lisbeth salander (rooney mara) da blomkvist’in geçmişini araştırmakla görevlendirilir. yolları kesişen ikili geçmişten bugüne uzanan bir cinayetler zincirini çözmeye çalışırken, aralarında hassas bir güven köprüsü de oluşacaktır...

  fragman
  -------
  33)the brave one

  david kirmani çok sevdiği radyocu erica bain ve köpekleri ile birlikte bir apartman dairesinde yaşamaktadır. köpeklerini genelde central park’ta gezdirirler. bir gün yine gezdirirken onu serbest bırakırlar ve geri çağırdıklarında geri dönmeyince panik olurlar. çok geçmeden köpeklerini ödül isteyen üç adamın elinde bulurlar. david buna karşı çıkınca erica’yı tacize kalkışırlar ve david araya girer. adamlardan ikisi çifte tecavüz ederler. bu sırada üçüncü de olayı kameraya çeker. erica bilincini yitirir bir süre. hastanede epey bir süre kaldıktan sonra yavaş yavaş hisleri geri dönmeye başlar. kendine geldiğinde david’in öldüğünü ve köpeklerinin de kayıp olduğunu öğrenir. travma yaşayan erica evine dönüp hayatını toparlamaya çalışır. bu sırada polise başvurur ama bir çare bulamaz. artık en büyük korkusu aynı şeyi bir kez daha yaşamaktır.

  fragman
  -------
  34)true grit
  babasının ölümünün ardından intikamını alacagına söz veren kızın hikayesi konu ediliyor filmde.tarih 1870'ler, yer iç savaştan çıkmış amerika. babası öldürülmüş ve bunun için adalet arayan 14 yaşındaki mattie ross, kızılderili toprakları'na izinsiz girmeden önce para için babasını öldürdüğü söylenen korkak tom chaney'in peşinden, onu bulmak için ailenin tek üyesi olarak arkansas/fort smith'e gelir. chaney’i cezalandırmak için ant içen mattie, ülkenin en acımasız askeri olarak bilinen sarhoş ve sorumsuz rooster cogburn'ü, chaney'i yakalaması için kiralar. yolda karşılarına çıkan texas polisi laboeuf de chaney'i yakalayıp texas'a götürmek istiyordur. böylece bu üçlü kovalamacanın peşinde bir araya gelir. her biri dediğim dedik, inatçı, kendi ahlâk değerlerinin izini süren bu ilginç ekip, öngörülemez bir hesaplaşmanın peşinde koşarken kendilerini birden bir efsanenin içine düşmüş olarak bulurlar: zalimlik ve kötülük, hayal kırıklığı ve cesaret, azim ve saf aşk.

  fragman
  -------
  35)baise-moi

  manu ve nadine içinde bulundukları toplumdan uzakta yaşayan genç kızlardır. manu tecavüze uğrar ve nadine en yakın arkadaşının vurulduğuna şahit olur. artık ikisi için bu düzende kalmanın bir anlamı yoktur. bu hem erkeklere karşı bir intikam hem de burjuva ahlakına karşı bir başkaldırı gibidir.

  fragman
  -------
  36)what ever happened to baby jane

  giderek yaşlanan iki kardeş film aktrisi hollywood'ta aynı evde beraber yaşamaktadırlar. jane hudson, şöhreti çocuk yaşta kazanmış bir film yıldızıdır. kardeşi blanche ise şöhretini kardeşine kaptırmış ?kaybeden? eski bir yıldızdır.
  jane sakat kardeşi blanche'a bakmak zorunda kalmıştır. baş başa kalan iki kız kardeş tümpi nefretlerini, sakladıkları gerçekleri ortaya dökmeye ve birbirlerinden geçmişin hesabını sormaya başlayacaklardır.

  fragman
  -------
  37)working girl

  tess mcgil, staten ısland’lı üniversite mezunu bir sekreterdir. kariyerinde yükselmek için fazlasıyla çalışan tess, yeni yöneticisi olan katharine’e işle ilgili bir projesini anlatır. katharine projeyi dinler ve bu fikri birkaç kişiye anlatacağını söyler. sonrasında ise bu kişilerin projeye sıcak bakmadığını söyler. fakat bu sırada ilginç bir tuzak kuran katharine, tess'in projesini alıp kendi fikriymişçesine lanse etmiştir. sevgilisi tarafından da aldatıldığını öğrenen genç kadın tam bir yıkıma uğrar. hayal kırıklığıyla dolup taşan tess intikam için harekete geçerek kendi dönüşümünü hazırlar.

  fragman
  -------
  38)the match factory girl

  genç bir fabrika çalışanı bir gecelik bir ilişkiden sonra hamile kalıyor ve varlıklı baba tarafından reddedildiğinde, aniden kendisi ve diğer işkencecilerinden kısır bir intikam almaya karar veriyor.

  fragman
  -------
  39)la mariee etait en noir

  nişanlısı beş adam tarafından vahşice öldürülen julie’nin intikam öyküsünü anlatır. katilleri tek tek öldürmek için yemin eden julie’yi fransız oyuncu jeanne moreau’nun canlandırdığı filmin müzikleri, yine bir hitchcock müdavimi olan bernard herrmann’a aittir. film türünün en iyilerinden biri olarak görülmektedir.

  fragman
  -------
  40)thelma & louise*

  erkek arkadaşından bıkan arkansaslı garson kız louise (susan sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı thelma’yı (geena davis) ayartır. birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar.
  ilk uğrak yerleri olan barda gevşeyip dansederler ve yöre erkekleriyle eğlenip hoş bir akşam geçirirler. ancak bir adam thelma’yı park yerine kadar izleyip tecavüze yeltenince louise yetişip onu öldürmek zorunda kalır. polisin kendilerine hiç bir zaman inanmayacağı paranoyasına kapılan kadınlar kaçmaya karar verirler ve bir anda kanun kaçağı durumuna düşerler.

  fragman
  -------
  41)audition

  aoyama, 7 yıl önce karısını kaybetmiş ve o günden beri bir kadınla flört etmemiştir. onun kederli yaşantısına bir kadının girmesi gerektiğine inanan tv yapımcısı arkadaşı, ilginç bir plan yapar. tv şovunun içinde bir bölüm yaparak, sözde oyuncu seçmeleri yapacak ve bu sayede aoyama'ya uygun bir eş bulacaklardır. başarısız ve komik pek çok aday sonrasında, asami adlı çok çekici bir kadın çıkar karşılarına. onun ideal eşi olacağına inanan aoyama, kısa zamanda kadının geçmişi hakkında garip şeyler öğrenir. genç kadın, unutulmayacak bir intikam peşindedir.

  fragman
  -------
  42)the quick and the dead

  ellen kadın bir silahşördür. kendi halindeki bir kasabaya kimsenin bilmediği sebeplerden ötürür geliverir. bir süre sonra cort isimli bir rahip bir barın kapısından gözlerinin önünde dışarı atılır ve aniden kasabanın halkı gerçekleşecek bir silahlı karşılaşma için kayıt olmaya koyulurlar. ödül oldukça yüksek bir mebladır. tek kural ise yarışmayı organize eden herod'un kurallarına uymak olacaktır.

  fragman
  -------
  43)gone girl

  kayıp kız, karısının aniden ortadan kaybolmasından sorumlu tutulan bir adamın hikayesini anlatıyor. amerika'nın missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, nick ve amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. fakat o gün amy aniden ortadan kaybolur. geri dönmeyince, polisin gözünde kocası nick tüm şüpheleri üzerine çeker. nick'in ise kafası karışmıştır zira amy'ye ne olduğuna dair hiçbir fikri yoktur ama bir anda kendisini amy'nin ailesinin hazırladığı bir yardım operasyonu içerisinde bulur! nick masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. amy'nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır...
  fragman
  -------
  44)promising young woman

  “promising young woman”, gelecek vadettiği konusunda herkesin hemfikir olduğu ancak acıklı bir olay sonucu geleceği mahvolan cassie’ye (carey mulligan) odaklanıyor. tıp fakültesini bırakmak zorunda kalan genç kadın, endişeli ebeveynleriyle birlikte yaşamakta ve bir kahve dükkanında çalışmaktadır. dışarıdan hayatı durma noktasına gelmiş gibi görünen cassie ise ikili bir hayat yaşamakta ve geceleri yolunun kesiştiği erkeklerden intikam almaktadır.
  ------------------------------------
  liste ranker,screenart,refinery29,ranker vs.. sitelerinden derlenmiştir.
  konular sinemalar.com,beyazperde vs . sitelerinden derlenmiştir.

  edit;serial mom içeriği yanlışmış , düzeltildi. @benyazarsamolur ' a teşekkürler.
  edit2;eye for an eye konusu düzeltildi.@cambocegi'ne teşekkürler.
  edit3;istek üzerine bir film daha eklendi listeye.
258 entry daha
hesabın var mı? giriş yap