şükela:  tümü | bugün
 • edit5: tarafıma havale geldi. fakat kendi beyanlarının aksine 25 usd'lik kesintiler yapılmış olarak havale gerçekleştirildi. kendim söz konusu kesintiyi bilet değişikliğini kabul ettiğim anda onaylamış olduğum için herhangi bir itiraz yapmayacağım. bu vesile ile olay kapanmıştır. fakat okuyan arkadaşlara ileride benzer bir durumla karşılaşma durumunda faydalı olması amacıyla şunu söylemek istiyorum. thy'nin bariz olarak konuyu sözlükte yazmadan önce ve yazdıktan sonra olmak üzere iki farklı davranış şekli mevcuttu. konuyu buralara taşımasaydım, en iyi ihtimalle ilk biletin millerini iade ederlerdi. bu sebeple başlığa entry girmiş, özel mesaj atmış arkadaşlara bir defa daha teşekkür ediyorum.

  edit4: bir gün sonra tarafımı müşteri ilişkileri birinden tekrar arayıp, sosyal medyadaki durumdan ötürü bize yardımcı olmak istediklerini bu sebeple hesabımıza hiçbir kesinti olmadan tüm meblağ tutarında ödeme yapacaklarını bildirdiler.

  edit3: thy tarafımı arayıp, iadenin yalnızca kupon yolu ile yapılabileceği veya satış ofislerine önceden haber vererek elden alınabileceğini söyledi.

  edit2: thy ne yazıkki beni mağdur etmeye devam diyor. tarafıma ulaşıp millerle aldığım ilk biletlerin iadesini gerçekleştireceklerini söylediler. bu durumda ciddi anlamda daha pahalıya aynı bileti satmış oluyorlar. bu durumu kesinlikle kabul etmeyeceğimi kendilerine bildirdim.

  edit1: herkese destekleri ve iyi dilekleri için teşekkür ederim, yalnız olmadığımı hissetmek çok iyi geldi. thy ofisi bulamadın mı diye soran arkadaşlara cevaben, havalimanı içerisindeki satış ofisine gitmem gerektiğini söyleyen zaten call centerdı, bunu yazıda belirttim. uçuş saati o kadar yaklaştıktan sonra da şehir merkezine gidip satış ofisi aramam, bulsam bile o saatte açık olanı bulmam imkansızdı. bilginize.

  4 yetişkin 3 çocuk toplam 7 kişi için 5 nisan 2019 için dubai istanbul biletlerimizi millerimiz ile aldık. 3 nisan günü önemli bir işimizin çıkması sebebiyle erken dönmeye karar verdik ve thy çağrı merkezini arayarak 4 nisan gece 02.00 uçağı için müsaitlik sorduk ve kişi başı 25 usd fark ile uçuşumuzu değiştirebileceğimiz yanıtını aldık. ancak kişi başı oluşan bu farkı telefon veya online ödeyemeceğimiz, dubai havalimanında bulunan thy bilet satış ofisinden uçuştan 2 saat öncesine kadar ödememiz gerektiği söylendi, biz de kabul ederek biletimizi değiştirdik. buraya kadar herşey gayet normal. dubai havalimanına uçuştan 3,5 saat önce varmamızla havalimanı içerisinde bir thy satış ofisi olmadığını öğrendik. bunun üzerine check-in kontuarındaki görevlilerle görüştük, bilet rezervasyonumuzun göründüğü ancak biletin kesilmediğini, bunu da ancak çağrı merkezinin yapabileceğini söylediler. çaresizce çağrı merkezini aradık, onlar da sistemin telefonla veya online ödeme kabul etmediğini kendilerinin bile “yokluğundan haberlerinin olmadığı” dubai havalimanındaki thy satış ofisine gitmemiz gerektiğini söylediler. böyle bir satış ofisi olmadığını söyleyince uzunca bir beklemeden sonra bu sefer" sizin biletinizi değiştiren arkadaş size orada ofis olmadığını söylemedi mi" gibi bir soru sordular. peki ne yapmam gerek diye sorunca "birşey yapamazsınız, ilk biletiniz de iptal edilmiş sistemden, bu bilete de fark ödemesi alamadığımız için biletinizi kesemiyoruz” yanıtını aldım. yani özetle ilk biletim iptal edilmiş, değiştirilen uçuşa da ilave parayı alamadıkları için biletim iptal edildi. yapabileceğiniz tek şey yeni bilet almak olabilir diye tarafıma iletildi. ardından thy uygulaması üzerinden bilet fiyatlarına bakarak kişi başı 3.200 tl gibi bir rakama bilet buldum ve allah'tan kartımdaki limit yeterli geldi ve yeniden biletleri alarak uçabildim. thy'ye bu bilet parasını iade istediğimi telefonda ilettim, konu ile ilgili şikayet dosyasını oluşturdular, şu anda cevap bekliyorum. umarım acilen iadeyi yaparlar yoksa her türlü hukuki mücadeleye hazırlanıyorum çünkü hesap kesim tarihine 22.400 tl gibi bir rakamı nasıl denkleştiririm onu kara kara düşünüyorum.
  özetlemek gerekirse; thy tarafıma hiçbir uyarı vs yapmadan 25 usd x 7 (toplam 175 usd) fark tutarını benden tahsil etmediği* için uçak biletimi iptal etti. ama ne hikmetse aynı uçağa, aynı kişiler için 22.400 tl'ye yeni 7 adet bilet satmak ve ücretini tahsil etmek için hiç zorlanmadı.
86 entry daha