• orijinal (bkz: redd)'den sonra ne eqho ne de şimdiki redd hiç çekilmiyor. grup 2'ye müzik kalitesi 12'ye bölünmüş gibi
  • berke hatipoğlu, ilke hatipoğlu, nedim ruacan ve başar ünder'den oluşan grup. proje hakkında henüz detaylı bir bilgi yok ama instagram paylaşımlarına göre bir albüm gelecek gibi duruyor. berke ve ilke hatipoğlu'nun olduğu bir grup ne kadar kötü olabilir ki? ben bu projeden çok umutluyum. umarım bir an önce detayları paylaşırlar.
    grubun henüz 6 kişi tarafından takip edilen facebook sayfası
  • eqho, yıllardır sessizliğe gömülmüş, berke ve ilke beylerin yeni projesi. üretkenlikten uzak, vokal ve sözler anlamında zayıf. güçlü yanı ise analog ve dijital müziği harmanlayan yaratıcı sound'u.

diğer yanda redd ise, doğan duru'nun öncülüğünde sürekli yeni bir şeyler üretiyor, yeni bir şeyler performe ediyor. doğan duru, üretmeden duramayan, harika bir vokal ve söz yazarı. lakin redd, sound olarak eski günlerini arıyor. maalesef o özlediğimiz gitar, şimdi sadece vitrin mankeni gibi grupta. müzikal altyapı olarak kısır bir canlı performans da cabası.

işte böyle...

redd gibi, 2006-2014 arası çağın ötesini yakalamış bir grup dağılınca ortaya iki adet etkisiz eleman çıkıyor. "yeni" redd bir şekilde geçmişin kaymağını yiyerek durumu kotarıyor. olan eqho ile umduğunu bulamayan berke ve ilke'ye oluyor. ziyan olan iki müzisyen yetenek bence.

tüm anlaşmazlıklarına rağmen, bu çift ikizler birbirini tamamlıyordu eskiden.
  • geniş kitlelere hitap etme açısından solisti yetersiz olan türk elektronik rock grubu. ben elektronik rock olarak tanımlıyorum bu tarzı, belki rock aleminde farklı bir adı olabilir. yaptıkları müziğe inanılmaz saygım var. sound olarak üst seviyedeler.
  • ilk kliplerini sunshine, so bright'a cekmis grup. yorumlar sonra gelecek

https://m.youtube.com/…lsrejzajnhi&feature=youtu.be
  • buralarda hala bu kadar az ilgi çekmiş olmasını şaşırtıcı bulduğum sağlam müzik grubu. minimal dokunuşları şimdilik mutlu etse de gelecek olduğunu umduğum albümde daha çok berke hatipoğlu lütfen.
  • 2016'da kurulmuş grubu 2021'de keşfettiğim için öncelikle kendimi bir tebrik edeyim. geç oldu ama güç olmadı. spotify sağ olsun, bir gün sunshine, so bright'ı çıkardı karşıma, ben çok etkilendim, kimmiş bunlar diye baktım, diğer şarkılarını dinledim ve sadık bir dinleyicileri haline geldim. yaptıkları müziğin adını tam koyamıyorum fakat rock esintili elektronik müzik diye tarif edebilirim sanırım.

grup dört kişiden oluşuyor. hatipoğlu kardeşleri redd'den biliyordum, nedim ruacanı ve vokal başar ünder' i ise eqho ile tanımış oldum. başar ünder hakkında özellikle şunu söylemek isterim: bence çok çok iyi bir vokal. ses tonu hoş, kabiliyetli falan ama kendisini benim gözümde çoğu türk vokalden ayıran şey, adamın ingilizce telaffuzunun iyi olması. aksansızlık beklemiyoruz ama doğru telaffuz bekliyoruz. açayım: normalde türk vokallerden ingilizce sözlü şarkı duyduğumda hemen hemen her seferinde böyle rahatsız bir his geliyor bana*, çünkü kelimeleri doğru telaffuz etmiyorlar. th sesini doğru çıkarmıyor mesela bizden çoğu vokal. t sesini çıkarırlar bunun yerine, geçerler. ağızlarını gırtlaklarını artık ne yapıyorlar nasıl kasıyorlar bilmiyorum ama böyle kelimeler uzuyor, doğal olmayan, çok acayip bir biçimde tınlıyor. bu garip telaffuzu başar ünder'in vokalinde duymuyoruz. gayet rahat, doğal ve cool söyleyebiliyor ingilizce bir parçayı. bu çok değerli bir şey.

dinleyiniz, dinletiniz efendim.
  • henüz keşfettiğim, şahane müzik yapan grup.

eski redd üyeleri denmiş, hiç dinlemezdim, bilmiyorum. müzisyenleri bu grup ile tanıdım. square one'ın albüm kapağı harika, albüm komple güzel. sunshine, so bright bambaşka bir iş olmuş. böyle güzel müzik yapmaya devam ederler umarım.
  • şuanki redd'e bin basar.
  • çok özlemişiz**, tekrar hoşgeldiniz.
hesabın var mı? giriş yap