228 entry daha
  • net bir konudan evrilmiş distopik film. üçüncü dünya savaşını geçirmiş dünya ve bu şartlar dahilinde artık yasak hale gelen hissizleştirme operasyonu. insanların duygulardan yoksun kalmaları için kullanılan ilaçlar, peder ve rahip figürleri... bakıldığında birkaç filmden/kitaptan alıntılar olduğu çok belli. ancak bunları işleme tarzı asla belli klişelerden ibaret değil. sahnelerin ritmini yükseltmek adına gösterilen aksiyonlar kesinlikle gereksiz abartılı. bu abartının yanında 'klişe' olarak görülen, versuslara iki saat ayırıp karakter öldürmek yerine direkt olarak sonuca giderek bıkkınlık yaratmıyor. atmosferi, kurgusu gayet yerinde. gerçekten berbat distopya örneği görmek isteyenler æon flux'a göz atsınlar. farklı filmlerden alınan gıdım gıdım malzemelerle ilerleyen olay örgüsü olarak bakılabilir equilibrium'a. fakat durum bundan çok uzak. kurgusu hayli iyi, seyri yüksek, gereksiz sahnelerden uzak duran bir yapım.

christian bale'in oyunculuğu parmak ısırtıyor. duygusuzluğun bu kadar hakim olduğu filmde mimik kullanımına gidilmesi, gülünmesi bile absürd. film adına yapılmaması gereken hatalardan. bale, bu noktada soluk yüz ifadesini hayli iyi kullanarak bunu hissettirebiliyor.

efektleri pek yeterli değil, göze batıyor. yılına bakıldığında pek de önem arz etmiyor, kaldı ki bilim kurgu değil. tüm bunların yanında hem anlattıklarıyla hem de bunları iyi bir biçimle süslemesi bakımından izlenmesi gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum.
68 entry daha
hesabın var mı? giriş yap