• merih, çağlar, ozan, kaan, mert varken türk milli takımı'na seçilmesi çok zordu. tarihimizin açık ara en potansiyelli stoper hattını yakalamışız, dolayısıyla isviçre adına oynamasına üzülmeye gerek yok.
  • ısviçre milli takımını seçmesi kendisi için iyi olmuş. çünkü türk milli takımında oynaması türk milli takımının stoperlerine bakınca oldukça zor görünüyordu.
  • herkese merhabalar.

ismi beşiktaşımızla anılan eray cömert analizimi okumak isteyenler buyursun.

eray, 98 doğumlu, 1,83 boyunda isviçre doğumlu ve isviçre milli takım formasını giyen sağ ayaklı türk kökenli stoper.

eray ile ilgili girişte belirteyim, sona bırakmadan, transfer olursa türk statüsünde oynamayacak! o mantıkta alınacak bir oyuncu değil. kendisi 2019 yılından beri isviçre milli takımı'nda oynayan, tff kurallar gereği ülkemizde isviçreli olarak lisans alacak futbolcudur.

basel altyapısından çıkan, hala basel'de devam eden fakat kiralık olarak arada lugano ve sion'a giden cömert, bu sezon 19 maça çıktı. 19 maçın 8'ini ise avrupa'da oynadı. basel yenilgisiz gruptan çıkarken, 4 maçta frei ile birlikte defans ikiliydi. bu süreçte 4 gol yediler.

ligde ise 9 maça çıktı. 17 kasım'da sion maçında gördüğü kırmızı kart sonrası ligde 8 maçtır ilk 11'e giremedi. gördüğü kırmızı kartı da yazayım, maçı izliyordum çünkü. 88'de sion'un forvetini son adamken çekip düşürdü. maç 0-0'dı. kırmızı yedi. 90'da takım arkadaşı gol atıp, maçı 1-0 kazandılar.

eray'ın yerine ise nice'ten gelen, genç pelmard oynamaya başladı. muhtemelen burası bizi iştahlandırdı. çünkü sezon sonu sözleşmesi bitiyor, eray'ın bize gelmese bile takımında kalacağını düşünmüyorum. devre arası ise basel, bunu bilerek makul fiyata elinden çıkarabilir.

biraz teknik bilgi kısmına geçelim. eray, boyu çok uzun olmayan bir stoper, hareketliliği ile tam bir hamle stoperi. birebirde etkili ve cesur hamleleri olan bir oyuncu. özellikleri ile serdar ile ikili stoper tandemi oluşturabilecek bir oyuncu.

ligde oynadığı maçlarda maç başına 65 kere topla buluşmuş, %87 başarılı pas yapmış. rakip sahada da %77 başarılı pası var. burası önemli, eray ayakları düzgün bir oyuncu. ki sürpriz çalımları, pasları ve golleri mevcut. serbest vuruş da atıyor.

maç başına 2,5 müdahale, yine maç başına 3 rakibin tehlikeli atağını kesme ile oynamış. maç başına %60 ikili mücadele ile oynamış, 4,1 kere kazanmış. hava topları zaafiyeti mevcut; %63 hava topu var. maç başına 2,2 hava topu kazanıyor. az.

biraz da konferans ligi'nde yaptıklarına bakalım. orada pas anlamında daha iyi sayılar var. %92 başarılı pas, rakip sahada %86 oluyor. her maç 1 çalım atmış. stoper için ilginç. sezon boyunca da ligde 1 sarı 1 kırmızı kart görmüş. çok kartlık müdahale yapan bir oyuncu da değil.

bu arada son 3 sezondur da basel'in stoper tandeminde banko oynuyor. özellikle 19/20 sezonunda 50 maça çıkmış. o sezon da avrupa ligi'nde trabzonspor'un grubunda olan basel, gruptan lider çıkmıştı. trabzon'a karşı 2 maçta da oynamıştı. şamp. ligi elemesinde de psv'ye de gol atmıştı.

ben hareketli yapısıyla eray'ı beğeniyorum. zaten uzun zamandır maçına denk gelince izlerim. dediğim gibi serdar'la tamamlayıcı olarak iyi bir ikili olabilirler. ama yabancı statüsünde de olduğu için, montero varken ne kadar gerekli bilemedim. montero bizim oyuncumuz!

ama elimizdeki vida, wellinton gidecekse, yerlerini böyle genç, geleceği olan oyuncularla doldurulmasını doğru buluyorum.

okuyan herkese teşekkür eder, keyifli günler dilerim.
  • valencia adına ilk golünü atmış futbolcu. kaleci hatası olsa da, 1 puanı son anda aldılar.
  • türk basınını üzmüş oyuncudur.

isviçre'nin irlanda ve cebelitarık maçlarının aday kadrosuna dahil edilmiştir.

https://twitter.com/…asf/status/1167452058217320448
  • beğendiğim bir stoper , umarım fenerbahçemizin radarına girer bu stoper yokluğunda ilaç gibi gelir. en azından menajer oyunlarıyla kitlemeye çalıştıkları kaan ayhan'dan çok daha iyi bir oyuncu olduğu kesin.
  • türk milli takımında oynaması zordu isviçre milli takımında da oynaması zor ama en azından kadroda ve euro 2020 çeyrek finalinde kendisi.
  • valencia cf takımına transfer olarak la liga'ya adım atmış futbolcu. transfer bedeli transfermarkt.de sitesine göre 800bin €.

başarılar kendisine.

https://www.valenciacf.com/…eray-coemert-2022-01-25
  • fc basel altyapısında forma giyen 1998 doğumlu savunma oyuncusu.
hesabın var mı? giriş yap