248 entry daha
  • haber değeri taşıması için bacaklar arası açının 33 dereceyi geçmiş olması gereken olay. bunun da toplum içinde görülme oranı %5 i geçmez. yani özetle, boş tartışma, geçiniz..
  • mağduru sadece kadınlar olmayan tiplerdir. yanına oturan erkek rahat edecek diye bacaklarını toplamayı gurur meselesi yapan ve işgal ettiği alanı kahramanca savunan insandır.
  • var boyle bir sey evet. burada basligini gorene kadar yaptigimin hic farkinda degildim. basligi gordukten sonra otobus ve metroda gozlem yapmaya basladim ve gordum ki bunu yapanlar genelde erkekler, kadinlarda cok daha nadir gordum.
    daha once yazilmis zaten ama bence bacaklari acmanin iki onemli nedeni var. birincisi malum erkeklerin ureme organi vucudun disinda ve iki bacagin arasinda. cok hassas bir organ oldugu icin mumkun oldugunca sikismasini engellemeye calisiyoruz. ıkincisi de erkeklerin genelde uzun boylu olmalari dolayisiyla ozellikle koltuklar arasi mesafenin dar oldugu otobuslerde bacaklari acmadan sigamiyor insanlar. koltuklar arasindaki mesefa ortalama insan boyuna gore yapildigi hatta bazi otobuslerde daha kisa insanlar icin yapildigi icin 1.85 uzerindeki insanlarin bacaklari birbirine paralel sekilde oturmasi pek mumkun degil.
    simdi tum bu yazdiklarimin erkek egemenligiyle, feminizmle ne ilgisi var? bence hic bir ilgisi yok. tamamen erkeklerin fizyolojik yapisiyla ilgili. eger boyle bir durumla karsilasirsaniz yaninizdaki insani direk sapik ya da gorgusuz olarak yaftalamadan once bir bakin belki boyu uzun oldugu icin bacaklari sigmamistir, ya da tasaklari terlemesin diye bacaklarini birbirine yakin tutmamaya calisiyordur. ha cok abartip sizin koltugun buyukce bir kismini da kapliyorsa kibarca uyarin. siz kibarca uyarirsaniz ne kadar hanzo da olsa o kadar insanin icinde hanzoluk yapamaz. yine de sonuc alamazsaniz bilin ki adam hanzolukta farkli bir boyuta gelmis, ilk firsatta yerinizi degistirin.
    aslinda bir acidan iyi oldu bu kampanya. ben boyle bir durumun farkinda degildim, simdi farkindalik kazandim. ama bence feminist derneklerinin, erkeklerin otobuste cok yer kaplamalarindan cok daha onemli meseleleri var ugrasmalari gereken. kadina siddet, kadin cinayetleri, kadin istihdami, ayni pozisyonlarda calisan kadinlarin erkeklere gore daha dusuk maasla calismasi, kadinin sosyal yasamdaki rolu gibi konularda durumumuz malumken boyle bir seyle ugrasmak vakit kaybi bence.
  • lan hakkaten cemil meriç'in dediği kadar var, bu memlekette yaşanmaz diyenler, memleketi yaşanmaz hale getirenlerin ta kendisi..
    söz konusu vaka öyle bir olaymış ki türkiye'den bunun için siktir olup gitmeli ve medeni dünyaya koşulmalıymış, ben önceden uyarayım siktir olup gidecekleri, dünyanın her yerinde aynı manzarayı görünce şaşırmayın..
    paris metrosu
    moskova metrosu
  • "o telefonu kurcalamayi birak da toplan biraz" denilesi erkektir. sorun yalnizca buyuk sehirlerin toplu tasimalarinda karsilasilan bir durum degildir, sukur ki tasranin araclarinda oturacak yer bulma olasiliginiz daha yuksektir. ozellikle dolmus taksi gibi arclarda daha sık karsilasilir.

ha bi de ciban falan varsa bacak arasinda bilemem tabi.
  • bakıyorum da başlığı 2008'de açılmış, insanların hala aynı fikirleri yazıp durmaktan kendini alamadığı olay.
    şurada 400 küsur entry var, bir kısmı bundan rahatsız olanlar bir kısmı da savunmasını yapanlar. karşılaştıkça bu başlıkta yazılanları okuyorum kaç gündür, daha bir tane farklı bir şey ortaya atanını görmedim. birisi "elimde değil, kapatamam bacağımı, oram buram ağrıyor." diyor. birisi "kapatacaksın ya da makul boyutlarda açacaksın, beni rahatsız etmeyeceksin." diyor. ortak noktaları da entrylerin sürekli "daha önce yazılmış ama..." ile başlaması.

yahu aynı şeyi yazıp duracağınıza sizden önce yazana şukusunu verip geçseydiniz ve asıl günlük hayatta bunu yapan insanlarla karşılaştıkça bu rahatsızlığınızı dile getirseydiniz oturmasını bilmeyenler düzeltirdi kendini şimdiye kadar, tabi nezaketten anlayan birileriyse. değillerse zaten yapacak bir şey yok, malumunuz sığır her zaman sığır.

rahatsız oluyorsan okuma kardeşim sen de buradaki entryleri diyeceksiniz. ee vallahi haklısınız. neyse gideyim madem ben.
  • bana yaşadığım iki olayı hatırlatan durum.

konserden çıktıktan sonra otobüsün kalkmasını beklerken bir sapık* (öncesine kadar elbet bilmiyordum) camdan bana baktı, ben oralı olmadım. otobüs boş olmasına rağmen bu şahıs otobüse bindi ve yanıma oturdu. ses etmek istemedim yanıma oturdu diye hemen korkup kaçmış gibi bir izlenim bırakmamak için. yolculuk başladığında bu şahıs bacaklarını mübarek yelpaze gibi açmaya başladı. gayet zayıf bir kızım diyebilirim ve ben cam kenarına gömülmüşken bu sapık* bey utanmasa benim koltuğumu da ele geçirip viyana'yı alan ilk türk'ün zaferimişçesine bir düşünce içine girecek. velhasıl bu şahıs ağır çekimde bunları yaparken benimde ineceğim durak yaklaştı. inmeye yakın bu seferde benim leğen kemiğim olsa gerek kol dirseği ile farkında olmadan dokunuyormuş havası vermeye başladı. ve bende tabi ayağa kalktım (siz ne kadar tahammül edebildin vs. deseniz de birazdan edilmemiş halini de anlatacağım) ben kalkınca bu sapık*da kalktı. evet evet aynı durakta inecektik. ben al başka bir bela diye düşündüm telefonumun şarjı bitmiş olmasına rağmen konuşuyormuş numarası yaparak otobüs durunca yürümeye başladım. sakin olun gençler allah'tan takip bir de etmedi.

ikinci durum ise metrobüste başıma geldi. aslında hep bu tarz olaylar günlük hayatın içinde karşılaşılan gerçekler ve benim çok başıma geldi ama size bu ikisini anlatmakla yetiniyorum, çirkin şeyler. metrobüsün giriş kapısının tam yanında tek kişilik normal istikamet yönünde değil koridora bakan bir koltuk var, oraya oturmuştum. yolculuk sırasında bir sapık** geldi önümde ayakta durdu, kalabalık zaten kimse bir şey demez böyle bir durumda metrobüsün tabiatı gereği. sonra bu şahıs ayakta bacaklarını bacaklarıma sürtmeye başladı. ilk belki yanlışlıkla diye düşünerekten sesimi çıkartmadım ama kasti olmaya başladığını düşününce bu sefer teyit amaçlı bacağımı başka bir yöne çektim baktım yine o bacaklar benim yönüme gelip rahatsız edercesine ve kasti yapıldığı belli edercesine açıp sürtmeye başlayınca (iğrençleşiyorum kusura bakmayın ama yaşadığım olay iğrenç bence) tabi ki bağırdım yüzüne bacaklarını çekmesini sapık olduğunu vs. , şans o ki metrobüs kalabalık ve herkes bir baktı ama kimse kılını kıpırdatmadı bu şahıs en azından utanmıştır dedim arsız diyebilirim hala aynı şeyi yapmayı devam etti ayağa kalktım iteklemeye başladım ki sapık** durağa geldiğimizden kapılar şansına açıldığından -görüşürüz (?) diyerek metrobüsten fırladı.

gerçekten bu tarz şeyler çok iğrenç ve tüm bayan arkadaşlarımızın yaşadığı günlük hayattan gerçekler. yani burada otobüsten otobüse beni takip eden el fetişti kişiden tutunda, ölü taklidi yapan akşamında nasıl bulmuşsa faceden ekleyen kişilere varıncaya kadar renkli hikayeler anlatabilirim ama başlığın bayağı dışına çıkar bunlar.

demem odur ki giyim tarzım ne tahrik edici, yapım ne ben burada diyici ne de bu tür olaylara kaşınan biriyim, sadece bayanım ve tüm samimiyetimle bu tür istismarlara göz yummayın yumdurmayın.

bir nedeni veya tarzı var mıdır bu oturuşun bilemem ama bu ve benzeri rahatsız edici davranışlar yapmayın, yaptırmayın lütfen
  • sanırım kadınların erkeklerin bacaklarını açarak oturmasından duydukları rahatsızlık, erkeklerin bacaklarını açarak kendilerine temas etmesinden dolayı. öbür türlü görünüş açısından v.s. rahatsızlık duymak saçma. bugün otobüste karşılaştığım durum bu başlığı hatırlattı; iettnin bmc otobüslerinin birinde arka tarafta bir yere oturacaktım, koltuğun yanında bir bayan oturuyordu, bende yanına oturdum ama bacaklarımı içeri sokamıyorum (bkz: 1.90 boyunda 90 kilo olmak), ya başlıktaki gibi bacağımı açarak oturacağım ki bir bacağım kesin yandaki bayana temas edecek, yada koltuğa yan şekilde oturacağım 2 bacağım da koridorda kalacak. bacaklarımı koridora çıkarsam bu sefer koridordan kimse geçemeyecek, en iyisi ayakta gitmek dedim ve kapının basamağında 4 duraklık seyahatimi gerçekleştirdim *
  • biz kadınların o organları taşımadığımız için hiçbir zaman anlayamayacağımız ve eleştirmemizin anlamsız olacağı hadise. erkeklerden adet sancısını anlamalarını beklemek kadar gereksiz.
208 entry daha
hesabın var mı? giriş yap