• sürekli birileri tarafından sevildiğini sanma biçimindeki hezeyan. erotomanikler psikoloğa giderken şikayetleri genellikle “herkes bana aşık, etrafımdaki tüm erkekler/kadınlar benden hoşlanıyo”dur. mesela bi erotomanik kadın doktoruna; selamlaşırken erkeklerin gözlerinin içine uzun uzun baktığını, bi yere girdiklerinde bi çok kişinin masasını onu görecek şekilde ayarladığını, telefon numarasını almaya çalıştıklarını söylüyor. genellikle paranoya ve şizofreni başlangıcı sayılır ve neyse ki tedavi edilebilir.
  • bir çeşit hezeyandır. kişi etrafındaki insanların kendisine aşık olduğunu sanmaktadır. en sık görüleni ünlü birisinin kendisine aşık olduğudur.

türkiye'nin bir ucunda meydana gelen olay;

'' kız şizofreni hastasıdır ve erotomani'si vardır; barış akarsu'nun kendisine aşık olduğunu ve evlilik hazırlıkları yaptığını anlatıp durmaktadır, geceleri uyuyamamaktadır. bu yüzden psikiyatri kliniğinde yatmaktadır. psikiyatristi ise olağan bir dille bunun düşünce bozukluğu olduğunu anlatmaya çalışmakta fakat kız '' barış sağda, sen solda e ben hanginizin gerçek olduğuna inanacam'' şeklinde mantıklı açıklamalar yapıp doktorunu da zora sokmaktadır. bu bayan hasta hergün doktorunu yarım saate bir ziyaret ederek barış bana bunu yaptı, barış bana şunu yaptı demektedir, doktorun içi dışı barış akarsu olmuştur, hocalar da artık ezbere bilmektedir, hastanedeki diğer hastalar hastaya -barış bugün nasıl- diye sormaktadırlar. artık hastanın odasına gittiğinde doktorun içinden 'lütfen bugün bahsetme en azından' sözleri geçmektedir. kız hiçbir iyileşme belirtisi de göstermemektedir. haftaiçi yorgun düşen doktor hanımcağızımız haftanın yorgunluğunu gidermek için istanbul'daki arkadaşlarına haber salar ve haftasonunu istanbulda geçirmeye karar verir, kafa barış akarsuyla binbeşyüz olmuştur, rahatlamaya ihtiyaç vardır. neyse gidilir istanbula.. süper.. akılır taksim ortamlarına girilir bir bar'a o da ne; türkiye'nin bir ucunda uğraştığı barış akarsu karşısında... kafa olur bir milyon! ''

diğer bir erotomani hikayesinde ise 1 ay sonrasında kliniğe yatan erkek hasta bu doktor hanımcağızın kendisine aşık olduğunu sanmaktadır. bu başka bir hikaye...
  • karşılıksız aşk sendromu diye de geçen erotomania; bir kişide, herkesin kendisine aşık olduğunu ve onu arzuladığı yanılgısının oluştuğu bir psikolojik hastalıktır. ilerleyen safhalarda klinikte tedavi boyutuna ulaşabilecek kadar kritik bir hastalıktır. kişi, herkesin ona âşık olduğunu iddia etmekte ve ilerleyen safhalarda bunu kanıtlamak için çok büyük uğraşlara girebilmektedir. hastalık genelde 35-55 yaşları arasındaki bayanlarda kendini daha sık göstermektedir. patronunun, bir sanatçının veya iş arkadaşının kendisine aşık olduğunu ama açılmakta zorlandığına inanan erotomanialar, bunu kanıtlamak için farklı yollar deneyebilirler. basit bir hastalık gibi gözükse de artan paranoyalarla yakınlarına büyük zararlar verebilirler. genellikle hastalığı kabul etmez ve tedavi görmeyi reddederler. erotomaniaların bazı ileri vakalarında sadece karşı cinslerinin değil hem cinslerinin dahi kendilerine aşık olduğu iddiasında bulunabilirler. tedavisi mümkün olmakla birlikte, şizofreni ve paranoya başlangıcı da olabilecek kadar ciddi bir psikolojik hastalıktır.
  • esin perisi eratodan gelen isim.
    (bkz: eros)(bkz: yazik di mi bu genclere)
  • türk müzik dünyasında bu hastalığı taşıyan en ünlü ve en iyi şarkı barış manço'nun gibi gibisidir*
  • solosunda bach'ın chello suite no 1. prelude`une gönderme var. prelude'un son kısımlarında bu gönderme sanki... oldum olası hep bir klasik müzik eserini hatırlatmıştır bu solonun ilk kısmı. keşfettiğimde pek sevinmiştim.
  • annemin yanındayken bana iltifat edildiğinde annemin sevinmek yerine feci biçimde kıskanıp bana "gördün mü bana iltifat etmek istedi de utandı, güya sana edermiş gibi yaptı" demesiyle ne menem bir illet olduğunu anlayıp şaşırdığım hezeyan türü.
  • karşı tarafa saç baş yolduran bir ruh hastalığıdır. başıma gelmiştir, ondan anlatmak istiyorum: hiç iplemediğiniz birisiyle evleniceğiniz dedikodularını duymaya başlarsınız, önce yanlış duydum herhalde dersiniz, ama sonra yanlış duymadığınızı anlarsınız. senelerdir başka birisine (ilk ve son aşk) aşıksınızdır, ve asla erotomani hastasına onu sevmediğnizi başkasını sevdiğinizi anlatamazsınız. fikirlerini kendisine saklasa hadi neyse, o hasta fikirlerini diğer insanlara söyler ve diğer insanlar sizin gerçekten onu sevdiğinizi sanmaya başlar. yanınızdan geçerken, size selam verir, siz karşılık olarak somurtuyorken gülümser size, sanki güzel bir karşılık vermiş gibi hareketler yapar. o an sizin karşı tarafta çivi eksikliklerini yakaladığınız andır.
    sevdiceğinize, erotomani hastasının yalan söylediğini anlatabilmek için binlerce satır sarfedersiniz icq'da. ama o da dinlemez ne yazık ki. çünkü o da sevmemektedir sizi.
    erotomani hastası adamın sizle evleniceği dedikodusunu duyunca, sinirden saç baş yolmak istersiniz. başka ülkeye gitsem de kurtulsam o erotomani hastasından noktasına gelinebilir, zira gelinmiştir de. erotomani hastaları aşık oldukları kişiler için sağlığa çok zararlıdır.
    bir de sizin sevdiceğinizle aranızda kötü giden(hatta ne yazık ki olmayan) ilişkiyi kendisinin arada olduğuna yorumlar. sevdiceğiniz sizi istemiyorsa, kendisine geliceğinizi yorumlar. şöyle bir bağırmak gelir içinizden, "sevdiceğim beni istemese de asla o erotomani hastası cüceye yar olmam" ki o kadar üstünüze gelirler ki, bağırırsınız bunu o konuyla ilgili insanlara. ama ne yazık ki hala kurtulamazsınız o erotomani hastasından. ağlamak istiyorum. hala neden kurtulamadım. hayır hiç güzel de değilim, çirkinim ama adam (ismi lazım değil ama baş harfi y) ruh hastası işte.
hesabın var mı? giriş yap