• son 2 senedir izle(ye)mediğim takımımı ve futbolu bana yeniden sevdirdiği için teşekkür borçlu olduğumdur.

not: takımı izleyememiş olmam sevmediğim anlamına gelmez, ama son 2 seneki kişiliksiz futbol, bir futbol sever olarak maçları izlememi engellemiştir...
  • salih uçan için,
    fenerbahçe'de kalıcı olmak istiyorsa kitap okuması lazım, genel kültürünü belli bir noktaya getirmesi lazım falan demiştir.
    lan şu lafları rijkaard ya da mancini falan demiş olsaydı, nasıl imrene imrene konuşucaktık.
    ama bizden ya, sakın değer bilmeyelim amk.
  • futbolcunun önce kültürlü ve zeki olmasını isteyen teknik adam.bu bile nasıl bir hoca olduğunu anlamak için yeterli bir kanıt.hissiyatım,bu adamın fenerbahçemizi, üst üste senelerce şampiyon yapacakmış yönünde..çok tuhaf.. geldiği günden beri hep böyle hissediyorum.
  • içinde bulunduğu sektöre ve üstlendiği göreve, salih uçan üzerinden, gereğinden fazla anlam yüklemeye çalışan adam.

belediye temizlik işleri müdürlüğü de, çöpçüler için 2 yabacı dil zorunluluğu getirsin o zaman.

kültürlü olmak her insan için iyidir. ama iyi futbolcu olmak için kültürel birikime sahip olmak şart değildir.
  • salih uçan hakkındaki genel kültür tespitine maalesef yüzde yüz katılamayacağım teknik direktör. tamam genel kültür önemlidir fakat ekstradır. genel kültürü olan futbolcu ne olur çok çok aklı başında konuşacağı için alex gibi lafı gediğine koyan, fenomen olan birisi olur. ama kimse itiraz etmesin salih şu anda fenerbahçe'de 11 oynayabilecek seviyededir. yok fiziksel olarak yetersizmiş falan kabul etmiyorum. manchester united'da adnan januzaj'ı izliyorum, salih'in kendisinden eksiğinden çok fazlası var net bir şekilde söyleyebilirim dostlar. harcamayalım çocuğu, sıradan bir genç oyuncu değil salih. oynadığı dakikalarda hep olumlu işler yapan, klasik genç futbolcuların aksine çoğu zaman doğru kararları verebilen, liderlik vasıflarına sahip, tecrübesi sıfıra yakın olmasına rağmen geçen sezon "kalıcı olmanın kolay olmadığı koskoca fenerbahçe'yi" hatırlaybildiğim en az 2-3 maçta ipten alan bir genç futbolcudur.

özetle, şu çocuğa daha fazla şans ver ne olur ersun hoca. şu an fenerbahçe'nin elindeki orta saha oyuncuları içinde oyunun iki yönünü birden en iyi oynayan oyunculardan birisi kendisi.
  • türk futbolcusunun ve hatta tüm futbol dünyasının en büyük sorunu kültürsüzlük.
    ersun hoca da bunun farkında. manisaspor'da oyuncularına satranç oynatmıştı yanlış hatırlamıyorsam. tabii tutmamıştı o dönem.
    görünen o ki salih uçan işi tamamen yetenekle götürmeye çalışıyor. ama en azından sporculuk için yeterli bir genel kültürü olsa:
    1)vücudundaki bazı kasların zayıf olduğunu anlar ve bunları geliştirmeye çalışır.
    2) düşünce hızının ve pratik zekasının yetersiz olduğunu anlar ve çalışır.
    3) yeteneği doğrultusunda değişik disiplenlerden bazı hareketler öğrenmeye çalışır.(mesela alex'in no-look paslarını, luciano'nun sıçrama tekniğini basketboldan aldıklarını biliyoruz).
    sonuçta entelektüel beyni kullanmadan üst düzey sporcu olmaya kalkılırsa sonu telegol kafası olur. ve bu devirde ayakta kalınamaz bu kafayla.
  • salih uçan'la ilgili söylediği laf "parayı görünce şımarıp dağıtmasın, idman yerine gece kulübü müdavimi olmasın. azıcık okuyup kendini geliştirsin, dünyada parayı pahalı arabaya yedirmek dışında bir hayat olduğunu da görsün." mealindedir. salih şöhret sarhoşu olup kendini yakmasın, batuhan olmasın istiyor yani. yoksa formayı oyuncuların edebiyat sözlüsünden aldığı nota göre verdiğini sanmıyorum.
  • salih hakkında nerde kitap okuması gerektiğini söylemiş bilmiyorum ama acayip şaşırttı beni.

kitap okumak hayata bakışı değiştirir. kültür düzeyi yüksek bir sporcunun kazandığı yüksek paraları gece kulüplerinde, spor arabalarda hacamat etme ihtimali düşer. daha doğrusu topyekün farklı bir mizaca sahip olur. adam dememiştir ki otursun günde 5 saat kitap okusun. günde yarım saat civarında okusa o bile sıfıra nazaran iyidir. oyun görüşü, yorum kabiliyeti(ki bunlar salih'in pozisyonu için çok çok önemli) ve aktif spor hayatı sonrası için salih'e çok faydalı bir tavsiyedir. tabii ki sadece salih'e değil her insana olduğu gibi her sporcuya da.

kimisi de çıkmış "kitap okusa ne olur okumasa ne olur çıksın topunu oynasın yeter" demiş. sonra diyoruz ki türkiye niye böyle kötü bir ülke :/
  • "telles'in transferi bitmek üzere ersun yanal'ın son raporunu bekliyoruz artık."

https://twitter.com/unalbasgan

amk kahkahayı patlattım resmen.

kendi işine bakması gereken zat.
hesabın var mı? giriş yap