• bir rezalet başlığı ancak bu kadar saçma ve devrik olabilirdi. anlamsız gibi görünebilir, ama kendi içinde zaten anlamsızlıklar silsilesi barındıran bir rezalettir. neyse asıl konumuza dönelim.

bildiğiniz gibi eskişehir türkiye'de (yersen) belediyecilik ''anlayışını'' birkaç tık yukarı taşıyarak yükseltmiş ve çağdaş bir imaj yaratmıştır(!)

fakat!

2 ay önce evimin karşısındaki yol kenarında kanadı yaralı yavru bir karga buldum, hemen eve getirdim (ki bu şehre geldim geleli kendi çapımda yardım ettiğim ama ''bir takım mecralarda prim kasmak için videolar paylaşmadığım onlarca kahramanlığım evet kahramanlığım vardır'' kaldı ki aslında kahramanlık değil asli görevdir, ama bunca yoz arasında kahraman olursunuz.

önce orman işletme müdürlüğünü aradım, derdimizi anlattım, ne yapılabilir gelip alın tedavi edin diye, biz bakmıyoruz dediler akabinde beni barınağa yönlendirdiler ama o da ne? onlar da bakmıyormuş, hayvanat bahçesini arayın dediler onları da aradık, onlar da bakmıyormuş. örgütlü bir şekilde bakmamaya yemin etmiş bir sistem kurmuşlar.

velhasıl ben kalktım gittim bir veterinere, adam eline bile almaya korkuyor tiksiniyor kargayı (aslında iyi biridir ama meslek seçimi yanlış sanırım neyse) bunun kanat çırpması gerek, kanat çırpabileceği geniş bir yer gerek, 2-3 aya düzelir kendiliğinden, tamam dedik.

getirdik eve 2 ay oldu düzelmedi, başka bir veterinere gittik, bu artık uçamaz, belki 2 ay önce gelseydiniz, tedavi olurdu ama çok geç. tedavi olsa bile üniversite hastanesinde mikro bir işlem gerekli o da 3-4bin liraya patlar.

evet şimdi bu karganın ya ameliyat olması gerek, ya evde ölene kadar kafeste yaşaması gerek ya da tekrar sokağa atılıp kaderine (yani ölüme) terk edilmesi gerek!

sırf karga olduğu için almadıklarını biliyorum ve çevremdekiler de bunu biliyor. eğer baykuş olsaydı, ki buna da şahidiz, hemen gelip alıyorlar.

bir gündem oluşturmak için yardımlarınızı bekliyorum. ya da yol yordam yardım vs.
  • tam bir rezalet.. türkiyedeki memur zihniyetinin, insanların meslek seçmedeki beceriksizliğinin özetlendiği hikaye.. sözlüktede kimsenin ilgisini çekmediğine göre vicdanlar izinde.
  • yaralı, yardıma muhtaç bir canlı, onun için elinden geleni yapmaya çabalayan bir başka canlı ve sorumluluk almamak için her zaman bahanesi olan birtakım ne idiği belirsiz oluşumlari içeren rezalet.

ekşi hayvansever timi göreve!
  • yardım kampanyası yapalım, indiegogo diye bir site duymuştum. video hazırlayabilirsek kargayla iyi olur. hem de uluslararası bir site herkes destek olur.
  • kargalar çok uzun süre yaşıyorlar, o kadar süreyi kapalı kafeste geçirirse o hayvan zaten depresyona girer ölür, sokağa atmaktan farkı kalmaz. ameliyat ettirilip doğaya salınması gerekir. gerekli izinler alınıp üniversite hastanesinden de olur alınabilirse bence paranın bir kısmı toplanır burada.
  • bir canlının yaşamından daha değerli ne olabilir ki. bu rezalet değil de nedir.

not: son durumunu merak ediyorum karganın
  • "yaralı karga rezaleti" başlığını da gördüm ya.
  • benim bildiğim yanılıyor da olabilirim eskişehir'deki üniversitelerimiz gayet düzgün eğitim kurumlarımız arasında. onlara ekşi sözlük sınır tanımayan hayvanseverler timi olarak biraz baskı yapsak meblağ da çok büyük değil bir şeyler yaparlar elbet.

tanım: rezalettir.
  • kargayı boyayıp papağan olarak vermek isterseniz alırlar muhtemelen. ama ben olsam bu hayvana kendim bakardım, varsın uçmasın ne olacak. bu adamlara hayvan emanet edilmez kardeşim; ya açlıktan öldürür ya da işkence ederler. zaten 2 ay sizin elinizde yaşamış, sizi ebeveyni gibi görmüş, benimsemiş. bu vakitten sonra başkasına vermek hayvana kötülük olur.
  • ilgi çekmemesinin büyük nedeni "eskişehir ve yolda bulduğum yaralı karga rezaleti" olarak açılması başlığın. sanki karganın rezilliği gibi! (bkz: yaralı kargayı tedavi ettiriyoruz kampanyası) olarak açmak varken bu başlığı seçmek...
hesabın var mı? giriş yap