• kimseyi zorlamadan, baskı altına almadan yapılmış iyi niyetli bir öneridir.

bu etkinliğe çağrı yapan insanların amacı iddia edildiği gibi gösteriş falan değildir. twitter hesabındaki arka plandaki fotoğrafla gösterişçi zihniyet bağdaştırılamaz. ama insan, önyargılı, kalitesiz ve edepsiz olunca; kendi dar vizyonundan baktığı hayatın içindeki diğerlerinin acısını, ıstırabını göz ardı ederek, tüm bu olana bitene dikkat çekmek isteyen duyarlı kişilere de sanrısal varsayımlar üreterek her çeşit yaftayı yapıştırmakta ve seviyesizce saldırmakta bir beis görmüyor tabii. bir de, her gün et yenir miymiş diyerek dalga geçmişler.
    evet her gün et yiyenler var tabii ki. o iğrenç mezbahalar mütemadiyen niçin tam kapasite çalışıyor?

'yıl olmuş 2013 kutsal değer mi kalmış diyebildiği halde, veganizmle dalga geçenlere köpüren vegan'ı tanıtın da biz de öğrenelim kimmiş bu? mabaddan anlamak bu oluyor herhalde. orada kutsal değerden kastı da putperestlerin uyguladığı kurban vahşeti oluyor tabii. çıkarları doğrultusunda tanrıya kanlı kurban sunup, karşılığını almaya yönelik cereyan etmekte olan bu son derece ilkel ve korkunç geleneğin şu anki geçerli dinde de mevcut olması ve bu şahsın bu çağda böyle ibadet mi olur diye sual eden makul insanlara ağzından salyalar akıtarak, embesilce çemkirmesi durumu yani. bu kutsallık atfettiği ilkel ve ekstrem şiddet içeren cinayet eylemlerinin kutsanmasını ve kutlanmasını eleştiren vegan da; çevreye, yaşam hakkına saygılı filan değilmiş bu yüzeysel tipe göre. hadi ya! e peki izah edin, aydınlatın öyleyse yaşam hakkına gerçekten saygı göstermek nasıl oluyormuş? hiçbir canlının incinmesi istemeyen bu insanları yaşam hakkına saygı duymamakla itham etmek de bir akıl tutulması ve çelişki. bu arada alkollü içki satışı kısıtlamasına da kızmayın o halde. çünkü o da "kutsal değerler" gerekçesiyle yürürlüğe alınmış bir yasaklama. madem bu kadar sallamasyon kutsallara hürmet ediyorsunuz- hatta canların vahşice katledilmesini, kanlarıyla boğulmasını dahi tolere edecek kadar- o kutsalların dikenlerinin de bir tarafınıza girmesine itiraz etmeyeceksinizdir. eğer ediyorsanız da namertsinizdir.
  • bir süredir twitter'da gözüme çarpan bir etkinlik. öncelikle yorumsuz bir şekilde ne olduğunu, nasıl olduğunu anlatayım, haftanın bir günü et yememeyi teşvik eden veganların başlattığı bir şeymiş efendim, twitter hesabı da şuymuş: https://twitter.com/etsizpazartesi hesapta, açtıkları bloğun da linki var.

normal hayatında vejetaryen veya vegan olmasalar bile herkesin haftada bir gün vegan gibi yaşamasını teşvik etmeye çalışıyorlar ve en azından bir gün et ve hayvan ürünleri endüstrisine para kazandırmanızı önlemeye çağırıyorlar. buraya kadar kendi halinde, oldukça "yapılabilir" bir şey gibi geliyor kulağa ve desteklenmese bile köstek olunması için hiçbir sebep olmuyor.

fakat gösterişi seven insanımızın bulaştığı her olayda olduğu gibi bu olayda da yapılan şeyden ziyade yapılan şeyin başkalarına gösterilmesi önem taşımaya başlayınca ve nedendir bilmem twitter'da bu işi destekleyen veya başlatan vegan kullanıcıların halleri tavırları da "biz her şeyi sizden daha iyi biliriz..."den hallice olunca insanın yüzü ekşimeye başlıyor.

bu fikri twitter'da ilk gördüğümüzde "sanki her gün et yenirmiş gibi, her gün et yiyorlar da bir gün mü etten vazgeçiyorlar? insan gut hastası olur lan?!" tepkisi verip kendimizce şakalar yapmıştık. yine de bu etkinliğe destek vermek isteyen, katılmak isteyen katılsın diye buradan da kendimce tanıtayım istedim fakat kesinlikle çevreye yararı olacağını düşünmediğim ve destekleyenlerin çoğunun tepkilerini ve çağrılarını da inanılmaz çiğ bulduğum bir olay, tabii bu benim fikrim. fakat fikrinizi kendilerine söylediğinizde daha dinlemeden saldırmaya başlayan sevgi dolu (!) veganlarla birlikte yaşıyoruz ki bu konuda her kelimesine katıldığım bir entry de şurada.

demem odur ki, haftanın bir günü et yemeyip de geri kalan her gün burger king'den sipariş verip tantuni yiyerek etsiz pazartesi olayı ile vicdanınızı rahatlatmanız sizi çevreye ve hayvanlara saygılı biri yapmaz gibi geliyor bana, yahut başka her konuda espri kaldırabilip her konuda "ya yıl olmuş 2013, kutsal değer mi kalmış?" diyebildiği halde herhangi biri veganizmle dalga geçtiğinde ağzından köpükler gelmeye başlayan bir vegan da benim için çevreye, yaşam hakkına, doğaya saygılı ve sevgi dolu biri değildir. yine de bir "farkındalık" yaratmak için belki bir nokta olur, birinin kafasını açar, birine başka bir bakış açısı sağlar, en azından gerçekten leş gibi olan fast food kültürüne bir tepki doğurur bir kişinin aklında, burada da dursun.
  • son kutsallarımızdandır.

her şey iyi hoş fakat bence "haftada bir gün et yemiyelim" etkinliği yapmak için çok kötü bir gün seçmişler. ya da hedef kitleleri iş güç sahibi insanlar herhalde; bilemedim. çünkü ben kendimden biliyorum; lise ya da üniversite zamanlarımda haftanın bu ilk günü ceplerim dolu olduğu için en çok et yediğim gün olurdu. menü veriyorum: sabah hamburger, öğle pizza-kebap yahut pide, akşam öğle ile aynı. valla benim öğrencilik yıllarımın neredeyse bütün pazartesileri böyle geçti kardeş. oysaki bir çarşamba, bir perşembe öyle mi? o günlerde gelsin patatesli poğaçalar, gitsin peynirli tostlar. :( (bkz: iç burkan anılar)

bu konuda ciddi olamayacağım ya, üzgünüm. espriye çok açık bir mevzu ve ben şu an kendimi zor tutuyor, yapısal olarak parçalanmanın sınırında duruyorum. vadevır. zaten başlık sahibine iade-i ziyarete geldim ben. öptüm. *
  • maalesef yapamadığım, ama yakında başlamayı umduğum düzen. çok büyük bir hareket, öncüsü olanlara tebriks. bi günlük kurubaklagil veya sebze yiyiverin. ben de başlıcam haftaya. carbon footprint azaltmak açısından çok yerinde.
  • buna yemek fikri almak icin buyrun: https://www.facebook.com/etsizdahaguzel
  • ela bilhan, etle arasına mesafe koyamayan insanlara için yeni bir yol öneriyor: etsiz pazartesi. dünyada pazartesi günleri et yenmese yılda ortalama kişi başına 3,5 hayvan katledilmekten kurtuluyor.

#özgürüz youtube link
  • yaklaşık 4-5 aydır devam ettirdiğim bir beslenme stili. sadece 1 gün bile yememek çevreye, hayvanlara, kendime bir prensip olduğunu düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap