• evet arkadaş, öylesine bir saptama işte. bana göre biraz mantıksız, başkasına göre de belki çok mantıklı.

aga, şimdi bir ev düşünün, 800 tl kirası var aylık. oturuyorum ben bunda, sat dedim ev sahibine, 300.000 tl istiyor.

hesap yapalım, 800*12 = 9600 tl/yıl.

300.000/9600 = 31,25 sene ediyor.

kredi alsam 330, 340 bin tl olacak , 5 sene de oradan.

lan ben zaten 43 yaşındayım, kim sker 80 yaşında sahip olunan evi, hem ev de ömrününü doldurur 40 senede. zaten ölürüm o zamana kadar. he çocuklara falan kalacaksa da ben mi düşünecem onları, babam mı düşünmüş beni bugüne kadar? hayır.
  • rantiye insanına anlatılamayacak durum.
  • komşu almak dururken hiç gerek yoktur.. atalarımızdan iyi mi bileceksiniz..
  • mantıksız bir hesaplama.

300bin tl karşılığında 30 yıl konaklama hizmeti almakla, 300bin tl karşılığında mal sahibi olmak nasıl karşılaştırılıyor anlayamadım. ev senin oluyor, istediğin zaman satarsın birikimin boşa gitmez. hele ki ev sahibine hiç gitmez.

ev almak ancak şu şekilde mantıksız olabilir. eve vereceğiniz nakit paranız vardır, fakat bu parayı eve yatırmak istemezsiniz. parayı kullanırsınız. paranızla para kazanırsınız. yani ticari zeka işlerine girersiniz. o zaman anlarım.

lakin; memursan, maaşlı çalışansan ev almak her türlü mantıklıdır efendim. en kötü; al başkan evi kiraya ver, kendi borcunu ödesin.
  • (bkz: sami abi)
  • kira ödemeyi düşünmenin ve ev sahibi olduğunda kirayı düşünmemenin rahatlığı ve, birinin evi sattığında ona sahip olmamasından, evi satın alan kişinin sahip olmasından doğan farklılıktır.
    ev sahibi ayda 800'e 1000'e kiraya verir evi fakat sattığında onun sahibiyetini devrediyordur.
  • mantıklı hesaplamadır. bizim gibilere göre tabi. bok gibi cash paran varsa çıkarırsın lak diye komidine bırakırsın ev sahibi olursun. o zaman mantıklıdır . 10 saniye de ev sahibi olursun , ister otur ister kiraya ver temiz. krediliymiş , taksitliymiş bana da uymaz birader. 1 saat bile gün içinde 10 yıl gibi geliyor neyin 30 yılındasınız amına koyim.
  • eski anarşistlerden proudhon'un "mülkiyet nedir?"sorusuna verdiği yanıtla açıklanabilir bir durum. (bkz: mülkiyet hırsızlıktır)
hesabın var mı? giriş yap