• ön edit: esas aldığım kaynaklardan biri şuydu: https://www.google.com.tr/…ow-to-make-olive-oil.amp . galonu litreye çevireceğime litreyi galona çevirmem sebebiyle 18'de birlik bir oran çıkarmışım (18 kilo zeytine 1 litre yağ). ibret-i alem olsun diye bu entryyi burda bırakıyorum. beni kızgın zeytinyağlarına atınız. -farabi

ilk entrydeki tutarı görmemle şaşırmam bir oldu ve kutsal bilgi kaynağı vazifesini yerine getirmek için google semalarına yelken açtım. 2 kilo zeytin ile ancak yaklaşık 0.03 litre yağ elde edebilirwiniz. 1 litre yağ için 40 kilo civarı zeytin gerekiyor. ve havan yerine daha yüksek güç harcayan metal presleme aletleri faydalı olacaktır.

o bu değil de şu sıralar soner yalçın okuyorum. o ortaya nice hakikatler çıkarırken benim çıkara çıkara bunu çıkarmam üzdü :(. olsun, bilgilenelim.

yalnız şimdi fark ettim de yazar bol miktarda yağ yapmaktan söz etmiyor. sonuçta 2 kilo zeytinin de yağı çıkar.

son edit: bu konuda da araştırmacı gazeteciliği elime yüzüme bulaştırmışım :(
  • bizzat denenmiş, evde kolay olmadığı, zeytinleri ziyan etmekten başka işe yaramadığı anlaşılmıştır.
  • 2 litre ayçiçek yağına 100 gram yeşil 100 gram siyah zeytin ekleyin 2 ay bekletip süzün.
hesabın var mı? giriş yap