• genellikle amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz uyanık kadın tiplemesidir. bu davranışıyla bir klişe yaratmayı başarmıştır. bir haltlar karıştıran koca, karısının uyuduğunu düşünerek sessizce eve girer, ışığı yakmamaya özen göstererek tam çantasını bırakacakken mutfağın ışığı yanar. arakasını döndüğünde karısı elinde sigarayla onu beklemektedir.
  • kocasını beklemediği zamanlarda, eve geç gelen çocuğuna trip atmak için bekliyor olur. değişik durumlarda bu eylemi babanın da yaptığı görülmüştür.
    (bkz: boogie nights)
    (bkz: shine)
  • tutumlu kadındır. lüzümsuzsa söndür kuralını uygulamıştır. az sonra trip yapmaya başlayacak kadındır. astsubay kocasına sabahı zor ettirecek kadındır.
  • kocasina surpriz dogum gunu partisi duzenlemis olan kadindir.. nedense agirlikli olarak dizilerde, filmlerde görülür bu durum yine.. insanlarin evlerini gizli kameralarla izleyemedigimizden olsa gerek.
  • evde kocasini beklerken isiklari sondurup film izleyen kadindir, disardan bakanlar kadini karanlikta sanir. zenginin malı zugurdun cenesini yorar
  • zenci sevgilisi yeni gitmiştir, gözüne uyku girmemiştir kadıncağızımızın. tatmin falan olamamışsa hıncını kocasından çıkartmak için beklemektedir. olsa da kocasından çıkartır gerçi aldatan kadın. üste çıkma pskolojisi.
  • daha da beterinin görüldüğü kadın tipi! tanım oldu mu bilmiyorum ama, olay şöyle:
    bundan yıllar önce bir arkadaşım evliliğinden memnun olmadığı için kendine bir de sevgili edinmiştir. hemen parlamayın, karısından da boşanmayı zaten düşünmektedir. ama uygun zamanı kollamaktadır, yani ikisini birden mümkün olduğunca idare edeyim durumu yoktu (en azından benim bildiğim kadarıyla)... her neyse, arkadaşım sevgilisiyle buluştuğu bir gece eve geç gelir. ev tamamen karanlıktır. karısının uyumuş ya da çok yakında oturan annesine gitmiş olabileceğini düşünür. evde tüm odaları kontrol eder ve anne seçeneğinin gerçekleştiğine kanaat getirip, salondan bir arkadaşını arar (cep telefonunun henüz olmadığı yıllar)... söyle bir konuşma geçer: "yaw x *, ben bu gece sevgilican'la buluştum, yarın filan karımgül sorarsa seninle sinemaya gittik tamam mı?"... daha cümlesi bitmeden banyodan, küvetin içinden "orrospu çocuuuğuuuu" diye bir ses gelir. hatun üşenmemiş, küvete girip perdenin arkasına saklanmış, kocasını beklemektedir....
    sonuç: boşanma eylemi erkene alınmıştır.

not: eyleme övgü ya da yergi söz konusu değildir, olabildiğince tarafsız bir dille olay anlatılmıştır....

edit: şimdi farkettim, aslında anlattığım eve gec gelen kocasini kararlilikla bekleyen kadinın ta kendisiymiş...
hesabın var mı? giriş yap