• daha da beterinin görüldüğü kadın tipi! tanım oldu mu bilmiyorum ama, olay şöyle:
    bundan yıllar önce bir arkadaşım evliliğinden memnun olmadığı için kendine bir de sevgili edinmiştir. hemen parlamayın, karısından da boşanmayı zaten düşünmektedir. ama uygun zamanı kollamaktadır, yani ikisini birden mümkün olduğunca idare edeyim durumu yoktu (en azından benim bildiğim kadarıyla)... her neyse, arkadaşım sevgilisiyle buluştuğu bir gece eve geç gelir. ev tamamen karanlıktır. karısının uyumuş ya da çok yakında oturan annesine gitmiş olabileceğini düşünür. evde tüm odaları kontrol eder ve anne seçeneğinin gerçekleştiğine kanaat getirip, salondan bir arkadaşını arar (cep telefonunun henüz olmadığı yıllar)... söyle bir konuşma geçer: "yaw x *, ben bu gece sevgilican'la buluştum, yarın filan karımgül sorarsa seninle sinemaya gittik tamam mı?"... daha cümlesi bitmeden banyodan, küvetin içinden "orrospu çocuuuğuuuu" diye bir ses gelir. hatun üşenmemiş, küvete girip perdenin arkasına saklanmış, kocasını beklemektedir....
    sonuç: boşanma eylemi erkene alınmıştır.

not: eyleme övgü ya da yergi söz konusu değildir, olabildiğince tarafsız bir dille olay anlatılmıştır....

edit: şimdi farkettim, aslında anlattığım eve gec gelen kocasini kararlilikla bekleyen kadinın ta kendisiymiş...
  • (dikkat: korku ve şiddet ögeleri içerebilir)

ve koca içeri girer...

- noldu hayatım, yatmamışsın hala?
    - zat-ı alilerinizin teşrif etmesini bekliyordum. müsebbipinizi arz ediniz, bekliyorum.
    - arkadaşlarla bir iki tek birşeyler attık da...sen niye böyle konuşuyosun ya?
    - fevkaladenin de fevkinde bir mucip bulmanı temah ederim bir sonraki sefere!
    - bu ses...
    - besbelli rahle-i tedrisinden geçmemişsin hayatın...
    - bu ağız...
    - ...allaaaaahııımmm
    - ....bü...bü....bülent hanım
    - içeriye geçiniz yavrucuğum, bornozumu giyip geliyorum.
    - ne... neden...nasıl...ne...niçin...
    - intizar ederken sizi, duş da almıştım...

(bkz: görülmüş en boktan kabus)
  • -siktiiim bir genj kadınııı....laralalala kemanımla yarakımla sana bir koyabilseydim eğer ehehehe ne güzel ijtik be...
    -kamiiil!
    -ananısikim o kim be!
    -saat kaç oldu hayvan herif?
    -bi bujuk karıjığım iğhehe
    -leş gibi kokuyosun gene allah belanı versin senin e mi...
    -ne var lan ayda bir arkadajlarla içiyoruzzz
    -sen günleri ayları karıştırmaya da başladın kamil...bu ay sekizinci oluyor bu
    -karıjım niye bağırıyüsün bana...bak kafam hoj olmuş dünya dönmeye bajlamıj...
    -bir de dilin dönebilse...ah ah nedir bu benim çektiğim çilem...
    -çileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! aaaaaaaaaahhh aaaahhh çile bülbülüm....alllaaaaah!
    -allahım allahım...
    -yahu allahım demiyjen alllaaaaah diye bağırıjan benimle cici karıjığım...
    -yürü git almıyorum seni içeriye çıkşarı çabuk!
    -nevreser beni deli etmiyjen bak...bu evin kirasını ben ödüyorum!
    -nevreser mi dedin sen az önce?
    -he lan dedim ne var? salak karı mı deseydik amuğa goyyim...
    -nevreser kim hayvan!
    -yuh artık...nevreser ben yokken iki tek attın mı ne yaptın amuğa goyim...ismini de mi unuttun lağn?
    -bi dakka bi dakka...kimsin sen be?
    -ana!...karıyı kaybettik hihehaha...beni de tanımıyo artık ehaha
    -ulan sen benim kocam değilsin ki?
    -anaaa? sen de benim karı değilsin?
    -haydaaa...sen eve nasıl girdin peki?
    -kapı ajıktı ben de girdim ijeri...
    -tesadüfe bak..ismin de aynı kocamınki gibi kamil...
    -o kim lan?
    -kocam işte..ismi kamil...
    -benim ismim kamil değil ki ulen
    -ulan en baştan beri niye demiyosun?
    -kamili meyhaneye ödünj bıraktık abla...hesap boru gibi geldi annadın mı...
    -aman yarabbi!
    -hah ijte ben de aynen öle dedim meyhaneji abimize...ehehaa...ajilen 180 ytl vermemiz lazım..yoksa kamil abinin götünden şırıngayla kan alıjaklar...
    -hemen bi taksi bulup gitmeliyim...
    -abla bi saniye..bilmiyosun ki hangi meyhane ehahaha...hıjkkk...lan karı gitti ev bize kaldı amuğa goyim ihehahaha
    *çıkırt*
    -karıcığııım! ben geldim? ayakta mısın?
    -selamunsalahaddinaleykumesselamurahmetullah abijim ehehahaa
    -sen kimsin lan?
    -yenge gitti ben burda kaldım amuğa goyim
    -nereye gitti bu saatte?
    -taksi çağırdı...anlajtılar abijim aralarında gittiler ehahaha
    -lan lan? iyi de sen kimsin kardeşim?
    -yoldan geçiyodum veya yol geçiyodu tam hatırlamıyorum...bi baktım burdayım...böle dönüyo dünya felan...haaa bi de dedi ki kamil gelirse bi daha beni aramasın sormasın dedi abijim...
    -ağzına sıçtım senin nebahat!
    -aha bu da gitti amuğa goyim...ne güzel şarkı söyliyjektik halbuki...siktiiim bir genj karıyı...laralalalala kemanımla tarakımla ona ses verebilseydim eğer ehahaeahaha
  • kadın özene bezene sofrayı hazırlamış, hatta mumlar, ayaklı kadehler filan da koymuş, cicilerini giyinmiş, kokularını sürünmüş hevesle kocasını beklemeye koyulmuştur.

bir saat
    iki saat
    üç saat
    dört saat...

mumlar yanıp tükenmiş, salata pörsümüş, kadının hevesi sönmüştür. kalkıp ışıkları yakmak bile gelmez içinden; dayar yüzünü eline, öylece bekler.
  • bu sekansı küçüklüğümün filmlerinde bolcana kullanırdı rejisörler. güzel bir masa hazırlanmış, ortaya şamdan konmuş, güzel bir şarap ha açıldı ha açılacak bekliyor, efendim ne bileyim saçlar jane fonda fönlü ve içeride bir asansör müziği sarhoşluğu.. kadın ve duvar saati arasındaki maç oracıkta başlamaktadır işte..

zaten rejisör bana bu parametreleri verdikten sonra kesin bu herif gelmeyecek der, o vakit önyargımı ortaya koyardım. nitekim de öyle olurdu, gecenin finalinde adam kravatı kaymış bir halde yanpiri tanpiri eve gelir, kimseyi uyandırmamak ister bir halde anahtarı sokar ve salona gelir. kadın ekseriyetle sallanan bir sandalyeden istanbul manzarasını seyreder, küllük ağzına kadar sigara dolmuştur.

sonrası; sonrası boktur işte..
  • çaresiz bir kadındır.
    -mutsuzluğu görünmesin, yüzünden okunmasın diye karanlığı maske olarak kullanır.
    -çocuklar farketmesin, huzursuz olmasın diye her zamanki gibi korumacı bir tutum sergilemektedir
    veya son seçenek
    -gelecek kocasının vay haline olan kadın tipidir.
  • olay cikaracak kadindir.
  • sabahlık vardır üstünde akşam akşam... saçları dağınık gözleri ise hafif kırmızıdır. büyük kavgaya hazırdır. mutfaktaki tabağı çanağı kırmaya çok meyilldir. hatta kıracaktır da kavga çıkarsa. kavganın şiddetine göre üzerinde pijaması elinde ayıcığıyla küçük bir veled de mutfaktaki aile dramına dahil olur.
  • genellikle amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz uyanık kadın tiplemesidir. bu davranışıyla bir klişe yaratmayı başarmıştır. bir haltlar karıştıran koca, karısının uyuduğunu düşünerek sessizce eve girer, ışığı yakmamaya özen göstererek tam çantasını bırakacakken mutfağın ışığı yanar. arakasını döndüğünde karısı elinde sigarayla onu beklemektedir.
hesabın var mı? giriş yap