• tatlı insan, adeta bebiş bir insan olan fiona apple'ın yepisyeni şarkısı. dinlemek için: http://www.fiona-apple.com/
    19 haziran'da yeni albüm geliyor nihayet. özledik fiona reyiz.
  • en sonunda yayınlanmış, dinledikçe güzelleşen ama bunca yıldan sonra çok daha fazlasını bekleyen bünyeleri ilk etapta hayal kırıklığına uğratabilecek fiona apple şarkısı. ama güzel be, bunca yıl sonra ne gelse güzel olacaktı zaten.

http://soundcloud.com/…ionaapple/every-single-night
  • artık iyiden iyiye alışıp bayıldığım fiona apple şarkısı. sözlerini de yazalım tam olsun:

every single night
    i endure the flight
    of little wings of white-flamed
    butterflies in my brain
    these ideas of mine
    percolate the mind
    trickle down the spine
    swarm the belly, swelling to a blaze
    that's when the pain comes in
    like a second skeleton
    trying to fit beneath the skin
    i can't fit the feelins in
    every single night's alright with my brain

what'd i say to her
    what'd i say it to her
    what does she think of me
    that i'm not what i ought to be
    that i'm what i try not to be
    it's got to be somebody elese's fault
    i can't get caught
    if what i am is what i am, cause i does what i does
    then brother, get back, cause my breast's gonna bust open
    the rib is the shell and the heart is the yolk yoke and
    i just made a meal for us both to choke on
    every single night's a fight with my brain

i just want to feel everything

so i'm gonna try to be still now
    gonna renounce the mill a little while and
    if we had a double-king-sized bed
    we could move in it and i'd soon forget
    that what i am is what i am cause i does what i does
    and maybe i'd relax, let my breast shot bust open
    my heart's made of parts of all that surround me
    and that's why the devil just can't get around me
    every single night's alright, every single night's a fight
    and every single fight's alright with my brain

• "tannrım beni baştan yarat!!!" diye mide kelebeklerinden kurtulmaya çırpındığım, hayatımda gördüğüm en iyi kliplerden birine sahip şarkı! http://www.youtube.com/watch?v=billq4bqgdg ya da diğer bir tanımla, sapık bir klip.

saniye saniye durdurup izliyorum, bir albümle klibin duruluğu ve karmaşası bu kadar mı örtüşür..

--- spoiler ---

ahtapot görüntüsünü bilinç altına sızdırıyorlar adamın..

klibi baştan sona bi izleyip sora 11. saniyede durdurursanız hayal meyal zihne yansıtılan ayakkabının topuğunun klibin devamında kullanılan eyfel kulesi şeysini görebilirsiniz.

klip sapık olduğu için ben de geri durmadım, dev salyangozun ilk göründüğü yere bayıldım.

43. saniyede de salyangozun evi eyfel kulesi.

hemen ardından eyfel kulesinin tepesinden süzülen ışığa da dikkat edin.

devamında da kule kaplumbağanın evi olarak görünüyor ve fiona da elinde kaplumbağalarla oynuyo manyak.

evet klip tarafından paranoyaklaştırıldım. sanırım 1.30'dan sonraki fiona'nın akvaryumun yanında durduğu kısımda deniz kabuğunun beyni çağrıştırmasını istemişler. yakaladım sizi!

1.48 kısmı bana çağrıştırmıştı sadece ama 2.42 kısmına geldiğimizdeyse, ateş kızılı saçlar ve salınışıyla bana alenen tori'nin caught a lite sneeze klibini anımsattı. tesadüf mü bu diyor yoluma devam ediyorum. ayrıca çok iyi düşünce ya..

sonra beyin timsah oluyo sanırım. oradan paris*sokaklarına bağlanıyoruz, yine ışıltıdan iplik beliriyor,
    sonra fiona'nın mavi bacağı bana supermassive black hole'un klibini hatırlatıyor.

sonra da dünyanın en şirin dişisi olduğunu bir kez daha ispatlıyor pislik

--- spoiler ---

şarkıyı ilk dinlediğimde fiona'nın kızılderili arkadaşlar edindiğini düşünmüştüm, klipteyse bolca kafa çekmiş olduklarını gördüm.
  • bu şarkı çok güzel kokuyor. yaşattığı hazla beynime girebilmiş fiona'yı hoşgeldin kavgası ile karşıladık.
  • klibi de şarkı da çok çok hoş velakin hastalık derecesinde zayıf bir fiona apple'a aşina olasım gelmiyor. paper bag halin iyiydi be fiona.
    şarkıyı başka biri de söyleseydi, 'bunda fiona apple parmağı var' derdim, gerçi bu şarkıyı fiona'dan başkası söyle çiğ olurdu muhtemelen. tatlış.
  • başta nakaratının dinleyiciyi çok rahatsız ettiği şarkı. öyle olması da gerekiyor, zira "-mış gibi yapmayın, o olun" mottosuyla fionanın adeta beynine işliyor ve geriye kalan tüm benliğiyle kavga ediyoruz.

kafanın üstünde bir ahtapot, kafa tasını sıkıştırıyor, görüş alanını kapatıyor, en önemlisi tuhaf hissediyorsun. işte bunu yapan beynin. 'every single night's a fight with my braaa-aai-aii-aii-n' diye anırtan da ta kendisi dolayısıyla. zaman zaman bir salyangoz oluyor, yavaşlıyor. bazen de timsah oluyor önüne geleni yutup saldırganlaşıyor.

insanın tüylerini yolunmuş tavuk gibi diken diken eden bir videosu var şarkının, bu da yetmiyormuş gibi balyozlar indiren bir nakaratı.

fiona tutup "why don't you try and walk in my shoes" dese, "kızım bak git" dersin. o yüzden bunu en iyi bildiği şekilde yapmış yine, manyaklığın sınırlarını arşınlatıyor ve şarkı bitmeden karşı tarafa geçemiyorsun.
  • (bkz: #38246159)
  • şarkının kendisi de videosu da beni çok korkutuyor doğruluğuyla.
  • böyle deli bir şarkı ve klip zaten deliden hallice pek sevdiğim ve özellikle de kış günlerimin vazgeçilmez kadını fiona'dan çıkardı zaten. extraordanary machine'in üzerine bir tutam daha çılgınlık ve sadelik koyun(nasıl konulur bilemiyorum) işte size every single night.
hesabın var mı? giriş yap