• benim o kişi iki öğretmen oturuyor evimde ve gününde kiram yatıyor 1500 değerinde ki evimi 900 tl ye verdim kendileri zam yapmış geçen sene 1050 olmuş . inşaallah ev alıp çıkarlar yada nasip olsun benim evimi alsınlar
  • uzun vadede aslında en mantıklısı yapan ev sahibidir. evini piyasa fiyatlarına veya üstüne kiraya verenden daha kazançlı çıkacaktır.

ben üç yıldır aynı evde kiracıyım. karşı binamda benim evin aynısından başka bir kiralık daire var. o evin kirası benim evin yaklaşık 1,5 katı. insanlar mecbur kaldıkları veya evi beğendikleri için kiralıyorlar. sonra kira yüksek olduğu için ödeyemiyorlar, çıkıyorlar.

benim evde oturduğum üç yıl içerisinde karşımdaki daire geçen hafta dördüncü kiracısını gönderdi. ev 2 haftadır boş. her sene böyle kira alamadığı 2 ay ve biraz üzeri süre geçirse zaten neredeyse toplam rakam aynı kapıya çıkacak. evi emlakçıya vermişler, internete ilan koymuşlar. o kadar kiracı değişiminden sonra ev öyle yıpranmış ki, köpek bağlasanız durmaz içinde.

şimdi hangi ev sahibi daha kazançlı çıktı?
  • en iyi kiracı, çok yatıran değil, kirasını günü gününe yatırandır düsturundan hareketle, kirayı hiç aksatmayan iki adet kiracımıza da geçen sene zam falan yapmadık, bu sene allah kerim, kendileri uygun birşey yapar artık diye düşünüyoruz.
  • kiracısı olarak bir zamanlar kaldığım evin sahibi güzel insandı, kulakları çınlasın. dengi diğer evlerde arkadaşlarım 650 700 tl ye kalırken ben uzunca bir süre 350 tl ye kaldım en son 450 tl olmuştu. ama karşılıklı yakalanan his ama ev sahibinin aç gözlü olmayışı ama benim kirayı günü gününe vermiş olmamdı sebep, bilemem. çok hayır duamı almıştır. depozitoyu dahi vermek istedi. o kadar sene evinde kaldım illa yıpratmışımdır(kendi evim gibi özenle kullanmıştım) deyip kibarca kabul etmemiştim. aynı duyarlılığı şu an bizde ev sahibi olarak kiracılarımıza yapıyoruz. karma denen bişey gerçekten var bu hayatta galiba..
  • annem olur kendisi. ayiptir soylemesi eyupte eski, 4 daireli, 2 dukkanli bir binamiz var. annemler 4 kardes ama butun evleri annem idare ediyor yillardir. kardesleri de hic karismaz para olaylarina. zaten iki dayim rahmetli oldu. binayi 70lerde ustabasi olan dedem kendi elleriyle yapmis, yamuk,yikik, dokulen bir apartman. dedemle anneannem 40 yil o binada yasamislar, dedemin fabrikadan aldigi bir usta maasiyla dort cocuk buyutmusler, iki dayim albay cikmis bu evden. biri kara kuvvetleri biri deniz. sehit haberi bu eve gelmis.

teyzem 17sinde o zamanlar solcu ve issiz olan bir gencle evlenmek isteyince bu apartmana gelin gelmis. ben de keza en ust kattaki bi odali teras katinda dogmusum. gel zaman git zaman dedem rahmetli oldu, anneannem alzhemir a yakalandi. annemle babam bosandi. biz yine bu dede evine, dogdugum o tek gozlu teras katina tasindik. ben liseyi universiteyi burada okudum. 17 agustos depremi oldugunda o kadar parasizliga ragmen annem gitti kredi cekti bankadan bu kadar insan yasiyor binada vebal alamayiz deyip binanin butun kolonlarina deprem guclendirmesi yaptirdi. hemen o donemlerde konu komsudan haber geldi ''kiymet hanim bir kadincagiz var kocasi cok dovuyormus, ailesi sahip cikmamis, bir tane cocuguyla ortada kalmis'' diye. annem bizim en alt kata yerlestirdi kadini, is bulunca kira vermeye baslarsin dedi. bir zaman sonra serap abla konfeksiyoncuda is buldu ayda 100 lira kira vermeye basladi. serap ablanin bir ust katinda iki daire var birinde nazife abla ve imam esi otururdu.12 yil kiracimizlardi sonra ev sahibi olup ciktilar. onun yaninda dilek ablalar vardi. 5 yil once ev aramaya dilek abla tek basina gelmisti. kis vakti ayaginda plastik ayakkabiyla. dogulularmis esiyle kacarak evlenmisler, cocuk istanbulda bir is bulmus, dilek abla hamileymis cok paralari yokmus etraftan anneme yonlendirmisler. ne kadar verebilirsiniz kizim dedi. dilek abla esim asgari ucretle calisiyor diyip susunca annem de 200 lira verin o zaman dedi. dilek ablanin esi mehmet abiyi uzunca bir sure hic gormedik biz, sessizce girip cikardi binadan megerse utanirmis ondan.dilek ablalarin bebegi oldu bi zaman. ben az sevmedim. biz evde 3 kisiydik annem her gun 6 kisilik yemek yapardi aksamlari kap kap dagitirdim ben evlere. gel zaman git zaman mehmet abi bizim dukkanlardan birini de 300 liraya kiraladi kendi berber dukkanini acti. gecen yil ikinci cocuklari dogunca kendi evlerine tasindilar. berber dukkani hala bizim evin altinda. mehmet abi hergun bir ihtiyaciniz var mi kiymet abla diye sorar.

annem bu 4 daireli iki dukkanli binadan hic kar etmedi. gelen paranin hepsi yine eski binanin bakimina gitti. her yil kanalizasyon actirdi, yagmur sulari geliyor diye terasi yaptirdi. ev eski oldugundan dogalgaz yoktu, dogalgaz baglatti, camlari pimapen yaptirdi. gelir vergisi, cop vergisi odedi. cogu zaman para yetmedi kendi emekli maasindan tamamladi. ihtiyac halinde bizim eve gelen kiracilarin hepsine esten dosttan sordu sorusturdu is buldu, kirayi odeyemedikleri aylarda beni kuzenimi hep tembihledi sakin ola kapilarini hicbir sey icin calmayin dedi. ben aylarca bebek sevmek icin bile calmadim kapilarini. bayramlarda butun mahalle bizim evde toplanirdi. her yil eski kiracilar el opmeye, helallik almaya gelirler. serap abla gecenlerde oglunu askere gonderdi hala bizim alt katta oturuyor. 400 lira kira veriyor.

gecen yil annem kanser oldu. #80233429 bir yil yasar yasamaz dediler. akcigerin bir kisminin alinmasi lazim ameliyat gerek dediler. ben o zaman bir dershanede ogretmenlik yapiyordum. 2800 tl maas aliyorum. kenarda kosede birikmis hic paramiz yok. ameliyat ozel hastanede iyi bir doktorla yapilacak 40 bin tl. teyzemler kuzenler 30 bine kadar tamamladik. kalani kredi cekicem. nasil olduysa haber yayilmis. mehmet abi, nazife abla geldiler hastanede elime bir zarf tutusturdular. annene soyleme diye tembihleyip gittiler. aralarinda para toplamislar. butun hastane masraflarini karsiladilar.

diyecegim o ki. bu insanlar hala var, eskisi kadar cok degiliz belki ama hala variz buradayiz. biz gecen yil tasindik eyupteki binadan, dedemin 70 yil once yaptigi o eski bina hala dimdik ayakta. icinde kac hikaye yasandi, tencereler kaynadi, ac yatildi tok yatildi, bebekler dogdu, buyudu, okullara gitti. kimisi geri geldi kimisi gelmedi. kimin ihtiyaci varsa basinin ustundeki cati oldu. biz zengin olmadik, hicbir zaman cok paramiz olmadi. annem kislik kaban alirken hep iki kere dusundu. ben okulun duzenledigi tatilya gezisine gidemedim mesela ama guzel insanlarla buyuduk, yaslandik. daha ne olsun.
  • bu hayatta her şeyin para olmadığının farkında olan insandır. merkezde bir evimiz var ve evimizi şu an olması gerekenden biraz daha az bir fiyata kiraya vermişiz. kiracılarımız yeni evli bir çift ve çok da tatlı küçücük bir kızları var. adamın eşi üniversite mezunu olmasına rağmen ne yazık ki iş bulamamış yani eve giren tek maaş var. memleketlerine de oldukça uzaklar. burda yabancılar anlayacağınız... ara sıra kiracılarımızı yemeğe davet ederiz beraber akşam yemeği yeriz. çok güzel insanlar. köyde yaşadığımız için ayrıca meyvesinden sebzesine elimizde ne varsa kiracılarımıza göndeririz bazen. onların mutlu olduklarını görmek bizim için de bir sevinç kaynağı oluyor.ve inanın bu parayla satın alınabilecek bir şey değil.
  • kendisi babamdır.

hepi topu 1 evi var kirada ve istanbul gibi yerde 8 sene zam yapmadı. 9. senede yani geçen sene 50 tl zam yaptı. onun da 20 tl’sini eftden falan kestiler. hiç ses etmedi.

kiminin parası kiminin duası der hep, verdiklerinin misliyle geleceğine inanır. daha arabası yokken kız kardeşine ev aldı, tüm sülalesine yardım etti. ilk arabasını satarken alan çocuğu çok sevdiğinden dur 5 dakikaya geliyorum diyerek depoyu fulledi de verdi.(alan çocuk tanıdık falan değildi, 15 dakika önce tanışmışlardı.)

allah da hep ona yardım etti. fakat biz evlatlarının karşısına hiç babam gibilerini çıkarmadı.
  • duzgun kiraci bulunca yillarca zamsiz/az zamla oturmasina izin veren ev sahibidir ayrica. ev sahibi de kiraci da sans isi biraz. o sebeple ucurum fark yoksa ben de 3 kurus az olsun evimde duzgun insanlar dursun derdim.

dayimin ev sahibidir ayrica.
  • bunun üzerine bir de zam vakti geldiğinde kiracıların durumlarına göre ya zam yapmayan ya da zam miktarını kendilerine bırakan babacığımla çıtayı bir tık yükseltmenizi rica edeceğim, birisi zamanında yirmi tl zam yapmıştı haha ve babamın içi çok rahat “insana dua da lazım” diyor canım benim.
  • adam bıkmıştır.

herifin biri geliyor evi kiralıyor. bir ay sonra bakıyorsun giren çıkanın haddi hesabı yok...
    bir yıl sonra evden çıkıyorum diyor, depozitosunu istiyor geriye, buraya kadar okay.
    anahtarları almak için eve bir gidiyorsun, bir yıl önce kapı, pencere sıfırladığın ev dingonun ahırına dönmüş.

diyorsun kardeşim evin boyanması, pencere çerçeve yapılması lazım artarsa depozitoyu iade ederiz. adam çirkefleşiyor, rezalet çıkartıyor, magandalaşıyor, tehdit ediyor...
    yaşlı ev sahibi adam depozitoyu lanet edip iade ediyor.
    iki usta çağırıyor, evi baştan aşağı onarıyorlar 15 bin lira.

evin kirası 1,5 bin.
    zaten 2 bini gayrimenkul kiraladığın için gelir vergisi olarak devlet babaya uçlanıyorsun.

kaldı 16 bin onun da 15 bini gitti. bir yılda 1 bin lira kazandın.

felçli kızı ve hasta karısını, bir emekli maaşı ile geçindirmeye çalışan komşu amcanın başına gelen hadisedir.

hatırlamalar: dedem seneler önce bir ev almıştı yamulmuyorsam 10 sene oldu 180 bin lira peşin. bir kiracısı vardı iyi bir aile idi eve de iyi bakıyorlar diye dedem çok cüzzi zamlar yapardı. gel zaman git zaman bu aile tayin oldu. bu senenin başı dedem kiracı arıyor, 1.500 liradan su içinde kiraya verilecek bir ev. evin büyüklüğü 115 metrekare net, bina yaşı da 9, hem de deprem sonrası kaçağı göçeği olmayan deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş bir bina.
    1000-1200 lira arasında kira teklif edenler oldu, gelen abilerle ben görüştüm, dede dedim sen bu evi kiraya verirsin ama bakım-onarıma cebinden para koyup yaptırırsan hep it kopuk takımı gelen gidenler...

neyse evin ederi 550 civarı imiş. koyduk satılığa 9-10 ay oldu tık yok.

yatırım için ev almayın, kiracısı ayrı dert satması ayrı dert.
hesabın var mı? giriş yap