• "ama ben de bir kere evleniyorum, ona da özeniyorum tabi" ideası altında yapılan tüm saçma sapan harcamalar, bir gün içinde harcanıp gidecek 10 binlerce liralar bütünüdür ve "damat da pek oynakmış", ya da "gelin de epey suratsızmış" gibi milyonlarca örnek verebileceğim memnuniyetsiz düşüncelerle sonuçlanır. ben kimsenin düşüncesini önemsemem, isteyen beğensin istemeyen beğenmesin demeyin, çünkü gelinlik bile başlı başına "koşun koşun bana bakın ne kadar da kabarık ne kadar da ihtişam doluyum" gibi beğenilmek isteyen mesajlarla doludur. kabarık olmayan gelinlik giymek istediğinizde özensizlikle suçlanırsınız mesela. gerçekten başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyen biri telli duvaklı karayip korsanları film müzikleriyle sahneye çıkmalı düğün yapmaz bana göre. daha doğru şekilde ifade edeyim; başkalarının beğenisine uygun bir düğün yapmaz diyeyim.
    benim şahsi görüşüm, düğün denen etkinlik, sevdiği, birlikte olmaktan, paylaşmaktan mutlu olduğu insanlarla bir araya gelip herkesten çok gelin ve damadın eğlendiği bir kutlama olmalıdır. ama ülkemizde gelenek, görenek, adet vs faşizmiyle tekdüzeleştirilmiş zorbalıklar bütünü olmuş, kukla gibi hadi şimdi dansedin, hadi şimdi pasta kesin birbirinize yedirin gibi şeylerle dolmuş.
    bu buzdağının yalnızca düğün olan kısmı, bunun bir de nişanı, istemesi, bohçası (!) ev kurması da var. allah akıl fikir versin diyorum, biraz düşünmeli.
  • (bkz: mahallede davul zurna ile kafa sikmek)
    oldu olacak gelini almaya da at ile git amk.
  • illa ki iki aile arasında bir sürtüşme yaşanır.
  • sözlükte 10 bin lira ile evlenilebilecegini sanan şizofrenler görmemize sebep olmuştur. gülsem mi ağlasam mi bilemedim, galiba gerçekten artık ergenler kaldı sözlükte.

yeni bir ev kurmanın ne demek olduguna dair fikirleri var mi acaba bu arkadaşların merak içindeyim. ev kiraları, emlakçı komisyonu, elektrik-su-doğalgazın üzerine alınması, standart bir beyaz esya yatak odası, mobilya vs. bunların günümüzde ne kadar tuttuğunu sanıyorlar acaba? bakın nişan, düğün, kına vs bunlardan bahsetmiyorum. normal bir yaşam standardında olması gereken şeylerden bahsediyorum. kimse evinde yerde oturup komün hayat yaşamıyor. 10 bin liraymış agsjssjak, ay sinirlerim bozuldu.

saçmalık denilen şey olsa olsa bir ton para harcayıp yapılan davetiye, düğün, nişan vb. şeylerdir. gerisi fasa fiso.
  • "bir sefer oluyor" mantığı. bu mantık yüzünden kıçı kırık bir gelinlik de koltuk da yemek takımı da sanki dünyanın en mühim şeyi halini alıyor.
  • bir kadin olarak dugun yapmayi gereksiz buluyorum. sade bir torenle de evlenebilirsiniz masal gibi bi dugun yapip bilmemkim imzali bi gelinlik giyince evlilikler mutlu ve sorunsuz olmuyor. her genc kizin hayali ama bu kafadan siyrilirsaniz ufak seylerle bile mutlu olabilceginizi goreceksiniz
  • ağzınla kuş tutsan bile herkesi memnun edemezsin...?
  • evlilik hazırlığında yapılan saçmalıklar olarak bu zamana kadar anlatılanlar sayılabilir belki. ama evlenirken yapılan en büyük saçmalık bence nikah memuru birbirinizi karı koca olarak kabul ediyor musunuz dediğinde düzgünce evet demek yerine saçma cevaplar vermektir.
    nikah masasında bize her yer trabzon diyeni de gördüm, bir düşünsem mi deyip gelinden şamarı yedikten sonra evet diyeni de. belki yapan eğleniyordur ama dışarıdan o kadar da eğlenceli gelmiyor aslında.
  • evet demek.
  • geline takılan takıları kim ne getirmişse not alıp daha sonra olası bir düğünde onların getirdiği takının aynısını götürme.
    ve bu sadece düğün için geçerli değil. "bebek görme", "ev görme", "hacı görme" vs. gibi merasimlerde de geçerlidir.
hesabın var mı? giriş yap