• turkiye'de yasiyorsa once bu berbat otesi ortama cocuk getirecek kafaya ulasmasi gerekir ki, bu kafaya da malumunuz cevresel faktorlerle (aile baskisi, toplum baskisi, arkadas baskisi vs.) ya da artik ne kullanilarak ulasiliyorsa onunla ulasilir. ondan sonra da otursun evlilik disi mi ici mi olduguna karar versin.
  • çocuğundan çok kendi ihtiyaçlarını düşünen bencil kadındır. evlilik dışı çocuk doğurmak sorun değil ama babasının kabullenmediği (ya da sperm bankası durumlarında babasının kim olduğunun belli olmadığı) çocukların bir babaya sahip olma haklarının ellerinden alınmasıdır sorun. kadın sırf yaşım geçiyor diye tek başına çocuk sahibi olmak istiyorsa kimse kusura bakmasın ama kadın doğacak çocuğunu değil kendini düşünüp çocuk doğuruyordur.

not: anne babanın çocuğun hayatında aktif olarak yer aldığı evlilik dışı doğan çocuklar ve evlilik dışı çocuk doğuran kadınlar için bu entry geçerli değildir.
  • annenin cinsel tercihi olsun, hayatını paylaşabilecek bir kişi ile karşılaşamaması olsun, bir sürü neden bir kadını bu kararı vermeye yöneltebilir. kadınlar bijolojik olarak belli bir yaştan sonra üremeye müsait olamıyor, ve belli risklerin yaşandığı gebelikler geçiriyorlar. genel olarak kadınlar, belli bir yaştan sonra annelik deneyimini yaşamak istiyorlar. niye eş bulamamış bir kadın kendini -benim fikrim- dünya üzerindeki en kutsal deneyim olan gebelikten mahrum bıraksın?
    tabii ki o evlat babasız büyümenin zorluklarını yaşayacak, hatta erkek olursa rol alabileceği bir birey olmayacak karşısında. ama inanıyorum ki, çoğunluğu sığ düşünen bir toplumda böylesine cesur karar almış bir anne evladına vereceği sevgi ile babanın yokluğunu hissettirmeyecektir.
  • türkiye gibi muhafazakar ve geri kalmış bir ülkede yaşıyor ise bencil bir kadındır. sisteme meydan okumak gibi bir gerekçeyle o çocuğun hayatını mahvetmeye de hakkı yoktur. ha gönül ister ki türkiye'de de single mothergibi bir kavram hoş karşılanabilsin. ancak durum böyle olmadığına göre kendinden önce o evlilik dışı yapacağı çocuğun geleceğini düşünmekle mükelleftir.

edit: imla
  • (bkz: dış gebelik)
  • bizim toplulumumuz tarafından komple linç edilecek kadın.
    lakin avrupada amerikada örnekleri bol. evlilik artık çok banal değil mi sizce? *
    hayatta dert edilecek o kadar çok şey var ki. bir insanın medeni durumu veya cinsel ilişkiye girdiğinin takibini yapacak kadar işsiz ancak bizim ülkemizde vardır.
  • toplum da bu kadınlara sıcak bakabilse evlenmeyecek bir ordu dolusu kadın tanıyorum.neden böyle bir zorunluluk var ki zaten.
  • (bkz: töbe de)
  • bu benim aslında ama yaşadığımız toplum ve aile yapısı buna uygun değil. evlilik oldum olası bana uzak bir olay. insanların birbirini malı gibi gördüğü, kişilik haklarının çoğunun ortadan kalktığı, arkadan işlerin çevrildiği, arada saygının olmadığı herşeye rağmen sorunlu olarak devam eden ya da yine sorunlu olarak biten birçok örneğini de gördüğüm için saygım yok bu kuruma. ve yine küçüklüğümden beri anne olmayı, yoktan varolan bir canlının oluşum evresinin bir parçası olmayı çok istiyorum. inanmadığım bir olgunun arkasına sığınmadan aradakı saygıyı ve mesafeyi koruyarak neden anlaşabildiğim bir adamdan çocuk yapıp birlikte büyütmeyim ki. ama işte şuan sadece hayal...
  • başlık bekar kadınların çocuk yapma özgürlüğü ile ilgili entry dolu ama babasız çocukların psikolojisi ile ilgili entry doğru dürüst yok.
hesabın var mı? giriş yap