şükela:  tümü | bugün
 • evlilik teklifi ve parmağa tek taş yüzük takmaktan sonraki, ailelerin tanışıp, çiftin nişanlanması aşamasıdır bence. karşı tarafın tanıdığınız tanımadığınız bütün akrabaları ve arkadaşları gelir, kızsanız kahveyi hazırlama süreci, erkekseniz o içine tuz veya şeker basılmış kahveyi höpürdetme süreci iğrençtir. o tek taş yüzükten sonraki aşama hem kıza hem erkeğe damızlık muamelesinin başladığı aşamadır ve rezalettir. sonrası zaten evliliğe kadar rezaletler silsilesi olarak gider...
 • evlilik sürecinin en berbat aşaması bence evlenmek istediğine emin olmamaktır.
  not: bekar ve sap
 • başını sokabileceğin bir evin, ayağını yerden kesecek bir araban olsun diye, kendi yağında kavrularak ve gençliğinin en güzel zamanlarını borç ödeyerek geçirdiğin aşamalar örnek verilebilir.
  tabii işi olmayan ve işi olmadığı için evlenemeyen insanlar olduğunu da bildiğim için bu aşamalar çok da önemli değil.
  sahi biz madem milyonlarca mülteciye sahip çıkacak kadar güçlü bir ekonomiye sahipsek, neden bu kadar çok işsiz gencimiz var?
 • yoktur.

  sürece girecek doğru düzgün birini arama aşaması asıl berbat olan.

  bir sürü hayalkırıklığı, aşk acısı, bir sürü boşa giden emek, her seferinde daha da çok solan mutluluk berbat olan bunlar.

  yok efendim tuzlu kahve içirmişler, yok efendim damadın akrabaları ordu gibiymiş ajskflg şikayetlere bak nankörlüğün bu kadarı komik oluyor.
 • sonrasıdır. yaklaşık on beş yıl alt tarafı bir evin ve araban olacak diye kazandığın tüm parayı kredi ödemesine harcamak. kredi bittiğinde zaten yaşam enerjin bitmiş, çoluk çocuk sorunlarıyla uğraşan ortayaşlı bir şapşiriğe dönüşüyorsun.
 • düğünde oynama kabusu da doğrudur; gelinlik denen saçmalığa bi dünya para bayma aptallığı da doğrudur. binlerce liralık borç altına girme eziyeti ise apayrı doğrudur. lakin bir yuva inşa etme, birbirini anlayan ve birbirini tamamlayan insanlar olma meselesi en ağırıdır ki, en aklı başında insanların dahi çıldırdığına şahit olabilirsiniz.

  evliliğin psikolojisini evlenince anlamak gibi berbat bir tümsek var bu yolda...
  aman ince eleyip sık dokuyun. geri dönüş pek öyle mümkün olmuyor.
 • en berbat aşama kaprisleriniz.
  biz evlenirken param olmadığı için eşim gelinliğini kendisi aldı, annesine benim aldığımı söyledi.
  takı olarak altın alacak durumumuz yoktu, swarowski taşlı bir şey aldık.
  eve eşya alacak paramız da yoktu, düğün takıları ile "sonra taşınacağımız eve eşya alırız" diyerek eşyalı daireye çıktık. damatlık olarak sıradan bir takım elbise aldık ve düğün değil kokteylli nikah yaptık. balayına da çıkmayacaktık da patron hediye etti de gidebildik.
  eğer eşim egoist olsa yahut "annem ne derse o" deseydi büyük ihtimalle evlenemezdik.
 • tüm aşamalarıyla; (bkz: düğün)'dür kesinlikle.

  hayatımda bu kadar saçma ve israf dolu bir gelenek görmedim. hayır, dini veya resmi olarak da zorunlu değil, neyin inadı bu? en iyi ihtimalle 50 bin lira harcama yapıyorsunuz, o kadar masraf resmen bir taş gibi sonsuzluğa atılıyor. o yapılan masrafla neler yapılmazdı ki, en basitinden dünya turu. azıcık ufkunuzu genişletin be.
 • (bkz: gelin basi)

  tovbeler olsun :/