• akılsız canlı görmedim. hepsinin birbirinden iyi tedbirleri, şevkatleri, hayatta kalma çabaları var. zevkleri var. eğlenceleri oyunları var. hepsi o kadar muhteşem ki.
  • e bunlar hep yazıyor zaten, açıp okumak lazım.
  • birincisi ne ki ?
  • umudunu yitirme bir kaç bin yıl sonra belki sen de akıllı bir türe evrilirsin...
  • sayamayacağım kadar " akıllı " tür var yeryüzünde
    fakat bunu göremeyen algılayamayanlar var
    ve ne tesadüftür ki kendilerini akıllı zannediyorlar
    heyhat!
  • homo sapiens ne akıllı tek tür ne de dik bir yürüyüşe sahip tek türdü. aynen kedi ailesinin aslan, kaplan, çita gibi bir çok üyesi varsa, insanvari yaratıklar da vardı değişik bölgelerde.

bunlar ya birlikte yeni bir tür oluşturdular. yada neanderthal ırkında olduğu gibi yok oldular. ve evet neanderthaller*, rakiplerinden daha zeki bir ırkdı.

baltık ülkelerinde neanderthal genleri daha yaygındır. daha uzun boylulardır. ama asya da filipin taraflarında başka bir türün genleri daha sık rastlanır gelir ve bu küçük boylu olmaları ile ilişkilidir. bahsi geçen tür daha kısa boylu, ortalama bir buçuk metre boya sahip bireyleri olan bir türdür*.
    bazı arkaik dönem insan türleri: homo neanderthalensis , denisovan, homo rhodesiensis, homo heidelbergensis, homo antecessor

peki ne oldu neanderthallere. savaşıp kaybettiler. ve dişileri sayesinde belki genlerini aktardılar bir derecede

evrim ile ilgili en basit şeyi bilmeyen mallar gelip böyle başlık açıyor. evrim zekaya ulaşmak için yapılmaz. evrim hayatta kalma yetenekleri ile ilgilidir. mesela bir virus salgını olursa, en zekilerimiz değil o virüse en dayanıklılarımız hayatta kalacak. bu bir kuş bile olabilir. sonra evrim o tür üzerinden ilerler şüphesiz.

peki bu yazarın sıçmık iddiası nereden geliyor. insanvari diğer türleri yok ettikten binlerce yıl sonra, çevreye bakıp benim gibisi de yok. ben çok özelim. muhakkak ki ben böyle özel olmak için yaratıldım diye düşünen bir iki mutlu birey çıkacaktır. işte tanrı yanılgısını çıkaran da bu gözlemdir.
    edit:
    @ubess uyardi, neandertalleri bilişsel üstünlüğümüz ile yenmişiz. yani bizden daha zeki değil daha irilermiş. buda şuan ki baltık ülkeleri vatandaşlarının iri olmasını açıklayabilir. ben zeki olmalarını açıklar diye düşündüğümden böyle bir sonuca varmıştım. o büyük ihtimalle balık yemek ve kitap okumaktan kaynaklanıyor :)
  • türleşme, ciddi bir çevresel sorundan sonra ortaya çıkar. yalıtılmış bir türün yeni bir sert duruma uyum sağlama çabasını temsil eder. çoğu tür bu çevresel sorun düzeyinde yok olur ki bundan sonra oluşur.
  • var da sana yok kardeşim.
  • oluyor ve olacak.evrim devam ediyor
  • bu nasıl soru yaa? orklar var, elfler var, cüceler var, hobitler var...
hesabın var mı? giriş yap