• hiç anlam veremediğim bir gerçekliktir.
    yeni çevresel koşullar yeni türler demek. eğer insan türünün atası okyanusta oksijeni az bir bölgede yaşama zorlandığı için akciğer benzeri bir form geliştirerek karaya çıktıysa küresel ısınmayla artık bir sonraki türe sahneyi bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.
    umarım küresel ısınmayı durdurmaya çalışarak oluşacak yeni türlerin geleceği ile oynadığınızın farkındasınızdır.
  • normal bir davranıştır. küresel ısınma sanayi devrimi başladığından beridir var olan ve hızla büyüyen bir tehlike.

evrim denen şeyin oluşması binlerce, milyonlarca yıl sürede gerçekleşebilir. bi de bu şekilde bak.
  • mülk allah'ındır dedikten sonra emlak vergisine zam üsüne zam yapan islamcı inancı/davranışı kadar saçma değildir.
  • evrimi inanılan bir inanç sistemi sanan ve evrim dediğimiz şeyin değil yüz yıllar, binlerce yıl sürdüğünü bilmeyen yazar beyanıdır.
  • küresel ısınmanın türlerin olası adaptasyon sürecinden çok daha hızlı gerçekleşiyor olmasındandır.
  • dünyalı; sadece dünyada yaşayan ve an itibari ile başka yerde yaşamı mümkün olmayan ve dünyanın değerlerinin değişmesi ile yeni türler oluşabilme şansı olan canlılar. (tanim)
    ınsan; diğer canlılardan farklı olarak farkındalığın farkında olan, türüne engel olacak tehlikeleri anlayan ve ortadan kaldırabilen, imkanlar yaratarak dünya dışında yaşayabilen. (tanim)

soru; dünyalı mısın? ınsan mısın?

benim tanımıma göre insan değilsin, dünyalisin. hatvan veya bitkiden bir farkın yok.

keşke insan olabilsen, çok güzel bir duygudur.
  • şayet küresel ısınma doğanın kendi bildiği şekliyle gerçekleşiyor olsaydı doğru olabilirdi ama sanayi toplumuna dönüşen, karbondioksit bağımlısı toplumların, ozon tabakasına verdiği zarar, katledilen ormanlar, ağaçlar, doğal tahribat, yapboz misali daha fazla kar için değiştirilen genetik, bilim dışı sadece para ve daha fazla kazanç amacıyla silah sanayisi için yapılan deneyler, nükleer ve kimyasal bombalar, nesli tükenmek üzere olan hayvanların inatla avlanması, öldürülmesi ve sürekli sömürülen dünya kaynakları sonrası oluşan bir küresel ısınmanın sonucu ortaya çıkması muhtemel tür, bana biraz genetiği değiştirilmiş organizmalara benzeyen, mutasyon varlıklar gibi geliyor. elbette uzmanı değilim, bildiğim şeyler genel-kültür seviyesini geçmez fakat ben bile bu eksik bilgim ile küresel ısınmanın geri dönüşü olmayacak zararlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum. elbette yaşam her koşulda devam edecektir. fakat tahmin ediyorum ki dünya üzerinde gerçekleşmesi muhtemel bir felaketin bozduğu denge, ilk önce insanı yok edecektir.
  • evrime inanmayanlar da korkmalı
  • evrim inanç değil ki inanılsın. bilimsel bir teoriyi bilirsin ya da bilmezsin bu durum o teorinin varlığını etkilemez.
  • son derece haklı bir endişedir. evrimsel değişikliklerin binlerce jenerasyon içinde meydana gelmesini bekliyoruz, ama küresel ısınmadaki değişimler gözle görülür etkiler göstermeye 20. yüzyılda başlamış, ve neredeyse bir ya da iki jenerasyon içinde dünyadaki yaşamı değiştirmeye başlamıştır. evrim bu kadar kısa bir süre içinde gözlemlenecek etkiler sergilemez. ya da en azından insan gibi türler için sergilemez. e evrimcilerin küresel ısınmaya dair temel kaygısı da insan hayatına dair tehditler. elbette küresel ısınmadan korkarız, endişe ederiz. sadece insanlar değil, dünyadaki canlılık için başlı başına bir tehdittir küresel ısınma. düşünün, yüzlerce tür soylarına yeni özellikler getirecek kadar jenerasyon üretemeden yeryüzünden siliniyor. bu durumda evrimciler tabii korkar.
hesabın var mı? giriş yap