şükela:  tümü | bugün
  • geçen akşam tv8’de konuk olduğu programı izleyip keşfettiğim, ekonomiyi ve ekonomik sorunları islamla ve kuran ayetleriyle açıklayan takdire şayan akademisyen... böyle güzel düşünen insanlar varmış demenin mutluluğu içinde yürekten kocaman alkışlıyorum.
  • 9.11.2017 tarihli tv8 programında, ihtiyaçlarımızın dışında bir şey almanın günah olduğuna dair imalar yapmıştır. oysa bahsi geçen ayet yanlış çevrilmektedir.

bu programda söylediği sözlerine cevap niteliğinde olarak kendisine linkini verdiğim yazıyı okumasını tavsiye ederim. çok güzel bir yazı olmuş gerçekten.
    yazı şöyle başlıyor:

konu israf oldu mu, dini sohbetlerde her zaman söz, ihtiyaçtan fazlasının israf olduğu söylemine gelir.

müslümanlara ihtiyaçtan fazlasını haramlaştırmaya çalışanlara aslında sadece şu ayetle cevap vermek bile yeterli olacaktır. konu hakkında kur'an ayeti şöyle:

allah’ın kulları için çıkardığı ziyneti (süsleri), kim haram etti?
    (araf 32.ayet)

bu ayetten açıkça anlıyoruz ki, bir müslümanın süslere sahip olması helal. süs nedir? örneğin, evinizde masaya koyduğunuz biblo bir süstür, evinizdeki bir bitki ve saksısı bir süstür, duvarınızın bir köşesine astığınız bir tablo, kulağınızdaki küpe süstür… yani süs, temelde yaşamanız için ihtiyaç duymadığınız, yaşamınızı sürdürmeniz için yemek içmek barınmak gibi şart olmayan, tamamen estetik beğeniden ötürü yararlandığınız eşyalardır. yani, allah, bir müslümanın sadece barınma, yemek, içmek, tuvalet, giysi, ısınma gibi hayatını devam ettirmesi için şart olan materyaller dışındaki şeyleri de helal kılmış. çünkü insan, bir hayvan gibi sadece yeme-içme ve çoğalma odaklı bir varlık değil. estetik kaygıları da olan, estetikten haz alan, bazı duygulara da ihtiyaç duyan sosyal bir varlık aynı zamanda. aslında bu ayet başlı başına, “müslüman 1 lokma 1 hırka ile tamam olmalı” gibi bir anlayışı yerle bir ediyor.

yazının devamı şu linkte
  • ytü iktisat bölümü öğretim üyesi sevgili hocam, gece geç saatlere kadar tv’lerde konuşup ertesi sabah da erkenden ders yaparak bazılarını üzse de, onu her platformda dinleyip birşeyler öğrenmek isteyen bizler için bulunmaz nimettir kendisi. sınavları zor da olsa, sıkılmadan dinleyeceğiniz dersleri, öğrencilerine karşı sevecen tavrı, yakışıklılığı ve karizmatik ses tonuyla bir tanedir hocamız.
  • elbetteki hocaya hayran olmamak elde değil ama artık öğrencileri çok çalıştırıp az not verme alışkanlığını bırakalım diyorum. sanırım kendisi boğaziçi mezunu olduğu için bizden de aynı performansı bekliyor ama olmuyor işte hocam. biraz insaf yani.
  • dün tv8 de katıldığı programı izlediğim, yıldız teknik üniversitesinde görevli akademisyen. dünyadaki zenginler ve fakirler hakkinda açikladigi bilgiler beni soka ugratti. umarim ekranlarda sikca görürüz.