• fifa'nın açık ara en zevkli modu oldugu gibi, aynı zamanda tam bir para tuzağıdır.*

sözlükte ultimate team olarak anılsa da, fut yani fifa ultimate team doğru telaffuz edilişidir.

4 senedir oynamakta oldugum bu moda ve fifa'nın kendisine 3 senelik bir aranın ardından türkiye süper ligi fifa 15 ile birlikte geri dönmüştür.

kısaca oyunu anlatacak olursam.

- oyunun başında size dandik mi dandik bir kadro verir, ve siz bu kadroyla maçlar yaparak oyun parası "coin" kazanırsınız ve kazandığınız bu coin'lerle online market'ten oyuncu satın alırsınız. oyuncuyu satın aldıgınız bu market diğer online oyuncuların satışa çıkarttığı oyunculardır, ve oyuncularınızı açık arttırma üzerinden alırsınız. bazı oyuncular direkt satın al/"buy now" ile alınabileceği gibi teklif/"bid" vererek de oyuncuları almanız mümkün.

açıkçası oyunu güzel kılan da bu borsa vari pazar işi, çünkü siz maç yaparak coin kazanabileceginiz gibi bir yandan da ticaret yaparak coin kasabilir ve takımnızı geliştirebilirisniz. bir kere console ya da pc'niz üzerinden takım kurduktan sonra bu markete fifa'nın web aplikasyonu üzerinden de erişmeniz mümkün. aplikasyon kelimesini biraz önce ilk kez türkçe yazdım ve içim bir garip oldu.

peki bu değirmenin suyu nerden geliyor derseniz? değirmenin suyundan kastım bu oyuncular piyasaya nerden çıkıyor diye soracak olursanız, o da şöyle ki bizim küçükken aldıgımız panini çıakrtma paketleri gibi paketler de mevcut bu oyunda. yani siz bir oyuncu almak yerine paranızı bu paketlere yatırarak kumar oynayabilir ve içinden ronaldo, messi vs gibi değerli oyuncuların çıkmasını da umabilirsiniz. 4 senelik bir fut oyuncusu olarak size tavsiyem, parayla ya da coinle kesinlikle paket açmayın. ne zaman ki takımınızı istediğiniz seviyeye getirirsiniz, o zaman keyif için paket açabilirsiniz. tabii ki bu benim görüşüm, ben zar zor kazandıgımı pakete yatırırım şansıma güvenirim derseniz sahne sizin.

bunlara ek olarak kurdugunuz takımda kimya diye bir zımbırtı var. maksimum takım kimyasına ulasmak, daha dogrusu takım için kimyayı en üst seviyeye taşımak için yapmanız gereken şey, taktik gereği birbiriyle bağlantılı oyuncuları aynı liglerden veya aynı ülkenin vatandaşları aralarından seçmek. bu sayede iki oyuncu arasındaki bağı yüksek tutar ve herhangi bir kimya kaybı yaşamazsınız.

ha benim kimyayla işim olmaz gelene 5 gidene 10 atarım derseniz, kafanıza göre kurun takımınızı ancak düşük kimyalı takımlarda gözle görülür bir isteksizlik oluyor. adamlar bazı poziyonalra hareketlenmiyor, kolay top kayıpları yapıyorlar, düzgün top süremiyorlar vs vs.

bunun dısında pozisyon, kontrat, fittness, attribute ve kimya kartları gibi bir sürü ıvır zıvır kart var onları da oynadıka ögrenir oyuna alışırsınız.

son olarak oyunda, sağda solda duyacaganız totw, tots ve motm gibi bir sürü terim olacak. sizi sene boyunca en çok ilgilendiren şey totw olacak. totw'a giren oyuncuların istatistikleri yükseltimiş versiyonları, siyah renkli kartlar şeklinde çarşamba günü saat 20:00'dan bir sonraki çarşamba günü 20:00'a kadar paketlerde olacak, ve bu kartlar haliyle daha değerli kartlar olacaklar. hatta bu kartların değeri üzerinden zaman geçtikçe daha da artacak.

ya ben totw'u anlamadım nasıl yauu diyorsanız, şöyle ki: örnegin ronaldo ahftasonu 4 gol attı, normal kartı 92 ratingli idi, işte bugün onun 93'lüğü ve kartın rengi siyah olanı 1 hafta süreyle paketlere girdi. o kartları paketlerden çıkartabilen köşeyi dönecek.(1 haftada en fazla 20 tane ya çıkar ya çıkmaz)

aynı şekilde 4 sene önce alex'in çılgın attığı dönem 3 haftada bir istastistikleri yükseltilmiş alex giriyordu paketlere, 82'lik alex'in 84 86 87 88'lik versiyonları vardı. keza geçen sene sneijder'in 3 tane totw bir tane motm kartı vardı.

melo'nun 2 sezon önce penaltı kurtartdıgı hafta, bronze kaleci kartını çıkartmışlardı.

kartların anlamlarının açılımı ise şöyle:

totw: team of the week
    tots: team of the season
    motm: man of the macth

yazmaktan açıkçası biraz yoruldum, elimden geldiğince arkadaşlara fikir vermeye çalışırım. trade işi emek işi, çok zamanım yok diyorsanız atın bir 10 20 tl paket açın ondan sonra yavaş yavaş yürüyün, ya da benim gibi tırnaklarınızla kazıya kazıya para harcamadan yavaş yavaş takımınızı geliştirin.

hoş 2 sene üst üste tam bir trader kesilmiş ve milyon coinler kasmıştım. geçen sene de oyun sonunda 7 8 milyonu görmüştüm, ancak bu sene herhalde o kadar vakit ayıramam.

sorunuz olursa yeşillendirebilir, iyi bir çocuk olursanız paketinizde messi'yi bile görebilirsiniz.
  • en güçlü kartın, kredi kartı olduğu oyun modu.
  • 21'in sövgüsünü yazmaya geldim. bu oyunu modu düşünenin, kodlayanın gelmişini geçmişini geleceğini sikeyim. orul orul orospu çocukları sizi. 5 yıldır aynı şey. sizin momentumunuzu sikeyim yarak kafalı herifler. sizin 1 bar geriye yaslan taktiğinizi sikeyim götü sikilmiş şerefsizler.
  • ne kadar zevkli olduğu umrumda değil, fifa'yı bir oyun olarak sikip atmış özelliktir.

bu fut olayı çıkmadan önce adamlar her sene bambaşka bir oyun çıkarırdı. sadece oynanışı kastetmiyorum, futbolcu yüzleri iyileşirdi, arayüzler değişir, hareketler vs. aklınıza ne gelirse. çünkü oyuncuyu oyunda tutmak için kariyer moduna, kupa moduna ve friendly moduna önem vermeleri gerekiyordu. ama ne zaman bu fut çıktı, oyun sadece online kapışma ve para harcama mecrasına döndü. nasıl olsa insanlar oynuyor diye oyuna içerik olarak hiçbir bok katmadan her sene makyajlayıp sunmaya başladılar. sadece güncel takım kadroları değişiyor. dolayısıyla almak da anlamsız çünkü boktan bir güncelleme için tekrar tekrar 60 euro vermek saçma geliyor.

benim gibi fut sevmeyen oyuncuları da yavaş yavaş oyundan soğuttular. her sene acaba fifa nasıl çıkacak diye merak ederdim eskiden. demoların başına heyecanla otururdum, aa şu da yenilenmiş bu özellik de gelmiş diye sevinirdik. şimdi o heyecanı zerre duymuyorum; çünkü biliyorum ki geçen seneki oyunun makyajlı kasası gelecek.

derseniz ki halk bunu istiyor, haklısınız. ama eminim benim gibi düşünen eski fifacılar da çoktur.
  • fifa'nın yıllardır oynadığım modu. eskiden de pek iyi sayılmazdım, en fazla div 3'e yükselip sonra ideal yerim olan div 5'e dönmüştüm. ama bu sene yerlerde sürünüyorum. herkes ne ara geliştirdi takımını? jeton hilesi var da onunla mı aldılar bu oyncuları diye sorgulatıyor. günün, haftanın stresini atayım derken durduk yere gerildim. 30 dakikada 6 gol yemek nedir arkadaş!

(bkz: kol bozuk)
  • zevkli olmakla birlikte çok saçmalıklar barındıran oyun modu.

(bkz: division rivals)'da 10. dakika, adam kaleciyle karşı karşıyayken düşürüyor ve kırmızı kart, penaltı kullanacağım ama oyundan çıkıyor ve ben beraberlik puanı alıyorum.
  • fifa20 ile fut oynamaya başlamış “division 2“‘ye kadar yükselmiş ve haftasonu liginde “gold 1” yapmiş biri olarak tecrübelerimi paylaşayım.

öncelikle fifa’nın online modunda yaptığınız sezon maçlarını unutun. fut’a başladığınızda oyunu aslında bilmediğinizi göreceksiniz. çünkü iyi oyuncular fut modunda toplanmış durumda ve başladığınızda gelen geçen sizi yenecek.

bu yenilmeler sonrası suçu oyuncularda arayacaksınız ve bir şekilde iyi oyuncuları elde edince gelene gidene 5 atacağınızı düşüneceksiniz ama alakası yok. önemli olan sizin ne kadar iyi oynadığınız. takım kalitesi ikinci planda kalıyor. zaten youtube’da gümüş oyuncularla hafta sonu liginde “elite” seviye yapan oyuncular bulabilirsiniz.

oyunda “division rivals” adı altında 10 lig bulunuyor ve 1. ligde çoğunlukla profesyonel oyuncular var. ben yeni başladığımda 6. ligden 5’e ve 4. ligden 3’e çıkarken bayağı uğraşmıştım.

diğer popüler modu hafta sonu ligi. bu modda da her hafta sonu 30 maç yapıyorsunuz ve galibiyet sayısına göre seviye yükselip bir sonraki perşembe verilmek üzere ödüller kazanıyorsunuz. 14 galibiyet ve üstü “gold”, 23 galibiyet ve üstü “elite “oluyor. benim anladığım 20 ve 23 galibiyet arası büyük bir seviye farkı olduğu. 21-22 galibiyetlere gelince rakipler inanılmaz zorlaşıyor.

oyunda ticaret hafta sonu liginin olması ve yeni oyuncuların çıkması üzerine dayalı. hafta sonu ligi yaklaştıkça fiyatlar artıyor siz de elinizde tuttuğunuz oyuncuları satıp oyun içinde geçerli “coin” kazanıyorsunuz. pazartesi fiyatlar tekrar düşüyor. yeni ve daha güçlü oyuncular çıktıkça eskilerinin fiyatı düşüyor. para harcayıp paket açarak para kazanmak tamamen hayal.

son olarak, ben ticaret yaparken bir hafta 1m değerinde kadroyla sonraki hafta 18m değerinde kadroyla oynadım. ikisinde de aynı galibiyetim vardı. bundan dolayı tavsiyem oyunculara çok takılmayın oyununuzu iyileştirin. belirli oyuncular fiyatı düşük olmasına rağmen oyun için yeterli, zaten bir süre oynayınca hep aynı adamlarla oynandığını göreceksiniz, ör: sene başında ben yedder.
  • ne oynanan maçlar adaletli ne açtığımız paketler sağa solu yumruklamamak için kendimi zor tutuyorum. bu sen son sanırım .
  • bir aralar pes'te ronaldo 101 olurdu hatırlar mısınız? fifa'daki (bkz: fut)'ta ki oyuncular da buna döndü artık. millet basıyor parayı açıyor paketleri sonra tek oyuncuyla bütün takımı çalımlayıp gol atmaya çalışıyor.

güçlü ile güçsüz arasında -kadro olarak- oyun keyfini 0'a indiren farklar oluşuyor bu da oyunun gerçekçiliğini yitirmesine sebep oluyor. açıkçası online sezon maçları artık daha çok keyif vermeye başladı.
  • xbox platformu,div 3'ten bildiriyorum.
    standart başlangıç kadrosu ile (çin ligi-brezilya hybrid) denk geldiğim kadroların en düşüğü 86 ratingdi. bilginiz olsun.
    özellikle fut oynayacaksanız, para kıyıp fp almadan çok çok ufak bir şansınız var ki bunu profesyonel oyuncular da söylüyor. (paket ihtimali) fifa pointsiz harcayacağınız zamana yazık.
    eğer, olsun abi ben yine de ekstra para harcamadan oyunu oynamak istiyorum diyorsanız, verilecek tek tavsiye yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi oyununuzu geliştirmek bunun için her gün 3-4 maç yapmak yetmez.(emre kayır yıllar önce günde 7-8 saat antreman yaptığını söylüyordu.) tabi bunun yanında bir de sakin kalmak önemli. her ne kadar iyi oyuncu olsanız da, isterseniz dünyanın en iyi skill yapan,en iyi oynayan oyuncusu olun, fifa'da momentum diye bir gerçek var.

diğer yandan;

bir pro oyuncuya twitter'dan sorulan soru şu:

''hocam 1 m coins'im var, yatırım mı yapayım kadro mu kurayım?''

şimdi oyunu trade yapıp, coin satıp para kazananları ayrı tutuyorum.(oğuz erdoğan,vs... gibi.) onlar zaten niyetlerini söylüyorlar. ama oyun oynamak istiyorsanız neden 1m coin ile kadro kurup oyuna başlamak varken ticaret yapmayı soruyor insanlar?

bunun cevabı ea'in hayal satması.
    ea, game changers programıyla bazı yayıncı ve oyunculara fp'ler verip paket açtırması olayı aslında. şimdi biz o videoları izliyoruz, diyoruz ki abi adama kimler çıkmış belki bana da çıkar, gideyim açayım. ama çıkmıyor . sonra yayıncılara dönüyoruz, abi adamlar fifa oynayarak para kazanıyor, adamların işi o, bende onlar gibi olmak istiyorum, fifa oynayarak para kazanmak istiyorum diyoruz. sonra gidiyoruz deli gibi trade yapıp, coin kasıp gerekirse yine fp alıp paket açıyoruz. yine kalburüstü takıp kurup haftasonu liginde 16-17 leri, belki 20'yi zorluyoruz.
    sonra ''abi aslında elimde daha iyi kadro olsa ben bunları öttürürüm'' diyoruz.

ama aslında o iyi kadronun sonu yok. sürekli yeni kartlar çıkıyor. 'o' olsa alırım abi,yaparım 20'yi,27'yi diyoruz ama olmuyor arkadaşlar. bunu yapabilenler çok az ki zaten elemelere katılanların kaç kişi arasından çıktığını görüyoruz. aşırı derecede fazla zaman gerektiriyor.

şimdi sen kötüsündür, yapan nasıl yapıyor diyecekler olabilir. desinler,hiç bir sorun yok. içiniz rahat edecekse sövebilirsiniz bile.

'95 doğumluyum ve fifa 2000'den beri(gs'nin uefa kazandığı resmi olan kapak beni sokmuştu bu serüvenin içine) oynuyorum. fifa 2013'te ilk orjinal oyunu alıp fut a başladım ve 14-15-16'da sürekli div1, 17'de çalışma temposu yoğun olduğu için div 2'de bitirdim. 18'de ise ea access denemesinde sonra oyunu bıraktım. bunların reklamını yapmaya gerek yok ama neyse, böyle de bitirmiş olalım.

edit: bu arada bu yıl ne yaptığımı söylemeyi unutmuşum.5 saatten az zamanım kalmış bu yıl da yokum oyunda.

gameplay ile ilgili de bir şeyler söyleyeyim bari;

eğer oldu ki müthiş bir oyuncusunuz ve 27-3'leri zorluyorsunuz, o zaman maçların tamamında aynı skill move ve tek düze bir oyunla devam etmeniz gerekecek, sürekli aynı şeyleri yaparak gol bulmaya çalışacaksınız.

herkese bol şans , az kayıplı yıllar...
hesabın var mı? giriş yap