şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son 5 yılda hiçbir kredi veya kredi kartı ödeme günü geçirmeme rağmen kredi notumu 963 olarak görmemle şok yaşadım. findeks kredi danışmanından servis alıp nedenini sorduğumda çok sık ürün kullanıp erken bırakmam düşüşe neden olmuş. yani ben bir kredi alıp 4 ay sonra kapatıyordum. veya acil birşey oluyordu kredili mevduat başvurup kullanıyordum. fakat bunları hep zamanında ödeyip hiç sorun yaşamamışken kredi notum türkiye genelinde en riskli konumda. artık hiçbir kredi ve kart ödemesini zamanında yapmamaya başlıyorum. eğer notum düşüyorsa hakederek düşsün.
 • valla rezillikten ziyade buyuk bir basari ornegi gibi duran not. kredi notunun amaci kisilerin davranislarini analiz ederek risk grubunu belirlemesi. yazarin soylemlerine bakilirsa not bunu cok onceden gormus. alip odemeyecem diyosun da zaten o notla sana kredi vermeyecekler ki.

  bence gayet guzel tasarlanmis. tebrikler kkb.
 • büyük bankaların kendi risk skoru modeli olduğundan takmaya gerek yok.
 • gayet yerinde olan tespiti yapmış findeks, bak seni nasıl profesyonel analiz ettilerse kredi alıp da ödemeyecek yapıda olduğunu şıp diye bilmişler *
 • findeks para tuzağından başka birşey değildir.

  bankalar zaten kendi mekanizmalarında değerlendirme yapıyorlar

  o yüzden gereksiz bir beyan
 • ekonomi bakanı “moody’s ne demiş bizim için önemli değil” diyor. siz findeks’in kredi notu’nu kafaya takıyorsunuz.

  imla
 • bugün 1895 puan ile zirveyi gördüğüm için bir rezilliğini göremediğim kredi notudur.

  ödemeleri düzenli ödeseniz de geçmişin temizlenmesi zordur.

  iş bu yazıyı 2013 yılında 164 puan sahibi biri olarak yazıyorum.
 • adam senden para kazanamamis, tabi notunu düsürecek. kredisini erken kapatanlari bankalar pek sevmez. adamin yaptigi likidite planini bozuyorsun*
 • findeks diye bir şey olması bile ekonomik fişleme anlamına gelir. hadi fişledin diyelim bunu neden sadece bankalar kullanmıyor da cümle aleme açık hale getiriyorsun?

  aynısının siyasi versiyonunu düşün. ne kadar korkunç bir şey olduğunu anlayacaksın. herkes hakkında siyasi kayıt tutulduğunu varsayalım. bu kaydı da bir telefonla öğrenebiliyorsun. açıyorsun telefonu komşunun siyasi görüşünü soruyorsun 8 tl karşılığında sana söylüyorlar. açıyorsun telefonu öğretmeninin veya iş arkadaşının siyasi görüşünü soruyorsun sana 8 tl karşılığında söylüyorlar. olur mu öyle şey?

  sen ne hakla insanların ekonomik durumunu ve güvenilirliğini puanlayıp bunu tüm insanlara erişilebilir yaparsın? bu evrensel insan hakları sözleşmesine aykırıdır. bu özel hayatın ihlalidir. bu mahremiyeti hiçe saymaktır.
 • abd’de 1989 yılından bu yana olan rezilliktir:

  http://www.wikizeroo.com/…5fdghlx1vuaxrlzf9tdgf0zxm

  açıkçası rezillik değil, gayet faydalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. her şeyden önce düzenli ödeme alışkanlığı olmayan kişilerin risk primini, zamanında ödeme yapan kişilere yüklenmesinin önüne geçer. kredi puanına göre faiz uygulayan bankalar var. bu bile başlı başına büyük bir avantaj sağlıyor.