yevcin

  • 326
  • 11
  • 5
  • 0
  • dün

bursa

bursa ile ilgili güzel bir flood. yazan kişiden izin alarak burada paylaşıyorum.

bursa'da okuyanlar lütfen aklınızı başınıza alın ve bursa'da olmayı çok iyi değerlendirin. yapmayı özlediğim şeyleri yazıyorum şimdi buraya hadi yine iyisiniz.

sönmezin aşağısında balıkçılar çarşısının arkasında bir sahaf var, bilge sahaf, sabah erkenden oraya mutlaka uğrayın, bi kitap alın roman olursa iyi olur.

sahaftan çıkınca kendinizi aşağıya vurun, abdal'a kadar. tarihî taş fırından simit ve meşhur tahinli alın, çaycı ismail abinin mekanına oturun bi çay söyleyin. mümkünse ortadaki çınarın altındaki masa olsun.

çay simit tahinli muhteşem üçlüsüyle karnınızı doyururken romanınızı okuyun bi yandan. yalnız olmayı sevmiyosanız hayattan zevk almayı seven ve geveze olmayan bir dostunuzla birlikte gidebilirsiniz.

abdal'dan çıkın alt geçitle yolun karşısına ördekli'ye geçin. inşallah dondurmayı kaldırmamışlardır diye dua ederek içeriye girin. abilere selam verin ve dondurmanızın neli olacağını seçin. tavsiyem sade, çikolatalı, cevizli ve çilekli. içeride ileri sol köşedeki yere oturun.

muhtemelen fonda ya ney veya sakin bir müzik olacaktır. burda kitap okumanızı tavsiye etmem, hafif loş bir yer çünkü. dostunuzla sohbet edin veya dondurmanızın keyfini çıkarın. iç salonda güzel bir konferans-program varsa ve halka açıksa girebilirsiniz.

ördekli'den çıkınca tophane surlarını görene kadar sağa doğru yürüyün. surların iç tarafında ecdat türbeleri var, onları ziyaret edin. surlara çıkın, isterseniz sümbüllü bahçe konağında biraz soluklanın ve harika manzarayla mest olun. allah'ım anlatması bile güzel.....

uludağ hafif sararmıştır şimdi, gökyüzünde sığırcıklar, martılar ve türlü kuşlar dans eder, ulucami yirmi kubbesiyle size gülümser. orda sonsuza dek kalabilirsiniz. ama neyse devam edelim.

surları takip edin, hafif sağa doğru yönelin. kavaklı sokağa gireceksiniz. yolun iki yanında rengarenk cumbalı evler, pencerelerinde çiçekler ve kediler olur hep. karşıda dağa kurulmuş evler vardır. (gece daha güzel görünür karşısı) onları izleyerek ilerleyin.

solda haraççıoğlu medresesini göreceksiniz. oraya uzuuun uzuuun bakın. bahçeden içeriye ilerleyin. hava hafif serinse bahçede oturmanızı tavsiye ederim. çok sıcak ve kalabalıksa medresenin içine girin sizi bir sürpriz karşılayacak.

hava sıcaksa herkes bahçede oturur, bu yüzden içeri sakin olacaktır. kafe gibi görünse de burası keşfedilmemiş bir kütüphanedir aslında. hiçbir şey yemeseniz içmeseniz de çalışanlar size kötü kötü bakmazlar. akşama kadar oturup ders çalışabilir, kitap okuyabilirsiniz.

abdurrahman abiden limonlu çay isteyin, tüm kibarlığıyla size servis yapacaktır. canınız çay istemiyorsa buranın müthiş sunumuyla kumda kahvesi meşhurdur. keyfini çıkarın.

oralarda karabiberi görürseniz benim yerime başını okşayın. karabiber oralarda dolaşan siyah bi kedi, adını ben koydum.

haraççıoğlu'nda yeterince oturduğunuzu düşündüğünüzde çıkın. sola doğrü yürüyün. üftade hz nin cami ve türbesini ziyaret edin. arka tarafta bir merdiven olacak ordan inin ve ara sokaklarda kaybolun.

bursa'da asla kaybolmazsınız. bütün sokaklar ulucami'ye çıkar. etrafı izleyerek dolaşın. keşfedin. gördüğünüz tarihi yerlere girin. oralarda yazma eserler kütüphanesi olacak, inebey. içini gezin, güvenlikçi ablayla sohbet edin.

ileriye doğru yürüyün. bıçak müzesi göreceksiniz. müzeyi gezmek çok sıkıcı ben gezdim ama isterseniz gezin kültürlenirsiniz. müzenin bahçesindeki masalara oturup sahaftan aldığınız kitabı okuyun.

müzeden çıkın yukarı doğru fransız kilisesi göreceksiniz, merak ederseniz içine girin ama pek bişey yok. kiliseyi geçip sağa dönün. ibrahim paşa medresesi var. medresenin içi sakindir. çay ikram :) dostunuzla sohbet ederken çayınızı yudumlayın, dinlenin.

teyzeler örgü örer sergi açar burda. teyzelerle sohbet edin, gönüllerini yapın, hoşunuza giderse onlardan bişeyler satın alın. medreseden çıkın yukarı doğru, sağa dönüp biraz ilerleyin. orda da keşfedilmemiş tarihi bir kütüphane göreceksiniz. müthiş bir yer. içeriyi gezin.

kütüphaneden çıkınca sağa doğru ilerleyin. yürümeyi sevmeniz gerekecek birazshsjjss aşağı doğru inin, ana cadde üzerinde tuğba kuruyemişe girin kahve içmek isterseniz kahve ikram ediliyor. ordan soya kaplı fıstık satın alın, arada ağzınıza atarak yürüyün.

setbaşı köprüsüne gelince durun, köprünün parmaklıklarını tırmanıp aşağı atlayınhdhjfjff şaka şaka parmaklıkların üstünden derenin akışını izleyin. aşağıda beyaz bi köpek suyla oynuyordur muhtemelen. onu seyrettikten sonra aynı istikamette yürüyün.

yeşil'e vardınız tebrikler. yeşil camide öğle namazını kılın ve bahçesindeki banklara teyzelerin yanına oturun. bu teyzeler çocuğunu, torununu oynamaya getirmiş tatlışlardır. muhabbet edin. çocukları izleyin. derin nefes alın. orda saatlerce kalabilirsiniz.

çelebi mehmet türbesini ziyaret ettikten sonra emir sultan'a doğru yürüyün. yürümekten şikayet etmeyin çünkü bursa yürüyerek gezilir. emir sultan sizi sessiz mezarlığıyla, uzun servileriyle ve muhteşem mimarisiyle karşılar. yokuşu mesti bîhûş halde çıkarsınız.

yoruldunuz biliyorum ama merak etmeyin az sonra dinleneceksiniz. emir sultan hz ni ziyaret ettikten ve caminin üst katında hanımlara mahsus kısmın balkon tarafına geçtikten sonra oturun ve camiyi izleyin. iki rekat tahiyyatulmescit namazı kılıp dışarı çıkın.

cami avlusunda koşuşturan çocuklara, şadırvanda abdest alan amcalara ve güvercinlere tebessüm edin ve girdiğiniz kapının karşısındaki kapıdan arka avluya çıkın. burdaki banklarda şehrin manzarasını doya doya seyredebilirsiniz.

arka tarafta güvercinleri kovalayan çocuklar ve onlara yem atan yaşlı amcalar var. oraya doğru yürüyün. biraz yem alıp güvercinleri besleyebilirsiniz. tam karşınızda emir buhari km olacak. müdürü sami abi oralardadır. selam verip oturun. çay çok ucuzdur haa benden söylemesi.

emir buhari ile bu güzel günü sonlandırabilirsiniz. daha gezecek diğer günler için enerji toplayın.

büşra çetin'in bursa floodu

devamını okuyayım »
14.10.2018 14:25